
Jaunjelgavas kultūras centra “Facebook” lapā līdz marta beigām notiek balsojums par diviem sienas gleznojuma skiču variantiem. Visvairāk balsu saņēmušais tiks gleznots uz ēkas sienas Vecpilsētas parkā, tādējādi izdaiļojot teritoriju un radot vēl vienu skaistu vietu, kas priecēs vietējos iedzīvotājus un pilsētas viesus.
Skiču autors ir grafiti meistars Viesturs Holenders, plašāk pazīstams ar segvārdu Holis. Viņš radīja divus gleznojuma variantus, kas pauž Jaunjelgavas pilsētas stāstu. Kā skaidro pats mākslinieks, pirmajā viņš atainojis senās Sēlijas ainavu, izceļot Daugavas nozīmi un vēsturisko mantojumu. Tā centrālais elements ir Daugava saulrietā, simbolizējot dzīves ciklu, harmoniju un pārdomas. Senajiem sēļiem upe bija dzīvības avots un kultūras kodols. Tradicionālās koka mājas atspoguļo sēļu dzīvesveidu, bet grifs augšpusē simbolizē spēku un piederību.
Gleznojums aicina apzināties Daugavas nozīmi Jaunjelgavas un Sēlijas vēsturē. Otrajā skicē Daugavas spēks atspoguļots kā dzīvs, nemitīgi mainīgs atvars, kas iemieso kustību un enerģijas plūsmu. Zilās ūdens līnijas rada dziļuma un nepārtrauktības sajūtu, savienojot pagātni ar tagadni. Centrālais elements, grifs, parādās kā mūsdienīgs akcents, kas iezīmē Jaunjelgavas attīstību un pāreju starp laikmetiem. Dinamiskās formas un kontrastējošās krāsas izceļ Jaunjelgavas raksturu, kur daba un cilvēks pastāv līdzās nemitīgā pārmaiņu ritmā. Balsojums par tīkamāko variantu platformā “Facebook” notiks līdz 30. martam. Lai gan ir iezīmējies pārliecinošs līderis — pirmās skices variants, aizvien ikviens aicināts izteikt savu viedokli un atbalstu tīkamākajam variantam.
Latvijas neatkarības atjaunošanas dienai veltītie svētki maija sākumā parasti Jaunjelgavā ir slikti apmeklēti. Jaunjelgavas kultūras centra direktore Sandra Smona skaidro, ka cilvēki laikus plāno brīvdienu gaitas, pateicoties labajam laikam, daudzi izmanto iespēju nodoties dārza darbiem vai doties atpūtā dabā: “Šogad izlēmām tā vietā, lai rīkotu koncertu vai balli šajos svētkos, līdzekļus izmantosim, radot ko paliekošu — sienas gleznojumu, kas būs redzams un pieejams ikvienam. Konkrētais parka stūris ir visai tumšs, ēnains, es pat teiktu, nedaudz drūms. Gleznojums to atsvaidzinās un padarīs estētistāku. Cilvēku favorītskicē grifs neiegulst zīmējumā tik organiski, kā varbūt gribētos, bet vēlējāmies, lai sienas gleznojumā ir Jaunjelgavas simbols, vēstījums. Pie šādām sienām cilvēki labprāt uzņem fotogrāfijas, grifs ļaus nezinātājam nolasīt, ka gleznojums atrodas Jaunjelgavā. Skiču varianti ir kardināli atšķirīgi — gan ar vēstījumu, gan noskaņu. Nevēlējāmies pieņemt vienpersonisku lēmumu, bet dot iespēju sabiedrībai paust viedokli un ņemt līdzdalību lēmuma pieņemšanā.”
Gleznojuma īstenošanā jāņem vērā sienas faktūra. Tā sastāv no maziem laukakmeņiem, tādēļ smalkas detaļas atainot nav iespējams. Vietās, kur akmens krīt uz iekšu, rodas ēnas, kas traucē zīmējuma nolasīšanu.
Sienas gleznojumu atklās maija svētkos. Tā radīšanai grafiti māksliniekam un viņa komandai būs nepieciešamas apmēram piecas dienas. Pirms zīmēšanas vēl būs jāveic sienas sagatavošanas darbi.
Reklāma