Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Rīgas Zooloģiskā dārza lauvēniem svētku brokastis

Foto no Rīgas zoodārza

Tieši pirms 6 mēnešiem, 31. maijā, Rīgas zoodārzu pāršalca prieka vēsts – lauvu pārim Cvangai un Kali piedzimuši lauvēni! Rīgas ģerbonī attēlotie “zvēru karaļi” zoodārza darbiniekus un apmeklētājus ar pēcnācējiem nebija priecējuši jau 22 gadus! Nu, sasnieguši pusgada vecumu, Teika un Varis jau tikai retumis panašķējas ar mātes pienu, tāpēc pusgada svētku mielastā tiem katram sagatavoti 2,5 kilogrami sulīgas liellopa gaļas. Nu lauvēni jau pārcietuši pēdējo vakcināciju un nesen veiktajā svēršanā Varis svēra 38, bet Teika – 32 kilogramus, tātad viņi jau ir izauguši krietni lielāki par pieaugušu Latvijas lielāko savvaļas “kaķi” lūsi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopš brīža, kad lauvene Cvanga savus mēnesi vecos pēcnācējus pirmo reizi iznesa no migas un atrādīja apmeklētājiem, lauvēni neapšaubāmi kļuvuši par populārākajiem Rīgas zoodārza iemītniekiem. Septembrī, kad Rīgas dome un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija rīkoja konkursu lauvēnu vārdu izvēlei, lauvenītes vārda priekšlikumus iesniedza 687, bet lauvēna –742 konkursa dalībnieki. Tad nu par Teikas un Vara krustēviem kļuva attiecīgi Rīgas mērs Mārtiņš Staķis un VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs.

Vara krusttēvs Mārtiņš Staķis, Rīgas mērs: “Sveicot Teiku un Vari 6 mēnešu dzimšanas dienā, saku viņiem sirsnīgu paldies par tām pozitīvajām emocijām, ko šajā, psiholoģiski nogurdinošajā laikā, tūkstošiem cilvēku saņēma un vēl saņems, vērojot viņu draiskulības un rotaļas. Leposimies ar savu zoodārzu un Rīgu, kuras simbols lauva spēj būt varens, bet reizē ģimenisks un draisks!

Savvaļā 6 mēnešu vecums lauvēniem ir ļoti bīstams laiks, jo māte sāk mazuļus atstāt vienus, lai dotos medībās, un viņus apdraud gan hiēnas un bifeļi, gan arī sveši lauvu tēviņi. Zoodārzā māte un tēvs arvien ir līdzās, un lauvēni var trenēties zebru medību prasmēm, cenšoties no slēpņa uzbrukt vecākiem, kuri neapskaužamā iecietībā cenšas pasargāt muguru no jauno mednieku asajiem nagiem. Kaut sākusies ziema, lauvēnus no rotaļām neattur ne sniegs, ne sals, jo vienmēr ķepas var sasildīt uz iekštelpu mītnes apsildāmās grīdas, tāpēc apsveikt Teiku un Vari 6 mēnešu jubilejā var kaut šodien, jo zoodārzs “zaļajā režīmā” atvērts katru dienu no p. 10.00 līdz 16.00. Un 9. decembrī sāksies “Ziemas naktis”, kad zoodārza kases strādās līdz 19.00. Protams, garantēt, ka lauvas nodosies rotaļām tieši tad, kad ieradīsies ciemiņi, nevar neviens. Karaļi…

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Video sižets ar mazajiem lauvēniem Teiku un Vari šeit: https://youtu.be/2gSoZ3AFjn0

Āfrikas lauvas ir ierakstīti Pasaules Sarkanajā grāmatā kā “jutīga suga”, tātad to izdzīvošana dabā daudzviet ir apdraudēta. Suga iekļauta arī Vašingtonas konvencijas (regulē tirdzniecību ar apdraudēto dzīvnieku un augu sugām) otrajā pielikumā un tās turēšanas zooloģiskajos dārzos kontrolēšanai izveidota Āfrikas lauvu Apdraudēto sugu Eiropas programma (EEP). Kali un Cvanga šīs programmas ietvaros ir visai vērtīgi dzīvnieki, jo ir skaidri zināma viņu senču izcelsme – Dienvidāfrikas reģions, Krīgera Nacionālais parks. Šobrīd tiek pievērsta ļoti liela uzmanība tam, lai nebrīvē turēto (un vairoto!) lauvu izcelsme būtu zināma, tādējādi nebrīvē saglabājot katram reģionam raksturīgās pasugas, no kurām vairākas ir uz izzušanas robežas.

Zooloģiskā dārza informācijas dienests

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.