Mājputnu turētājiem Latvijā ir jāsāk modri sekot līdzi situācijai – Eiropā turpina izplatīties augsti patogēnā putnu gripa, un tās tuvošanās mūsu reģionam kļūst aizvien reālāka. Lietuvā, netālu no Klaipēdas, jau reģistrēts slimības uzliesmojums mājputnu novietnē, tāpēc Zemkopības ministrija brīdina – ir laiks pastiprināt biodrošības pasākumus.
Slimība, kas neatšķiro mājputnu no savvaļas putna
Putnu gripa ir nopietna, ļoti lipīga un mājputniem bīstama infekcijas slimība, kas izplatās ar satraucošu ātrumu. Lielākie vīrusa pārnēsātāji dabā ir savvaļas putni, īpaši ūdensputni, kuri paši var būt inficēti, bet slimības pazīmes neizrādīt. Tā kā šī ziema ir neparasti silta ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā, ūdensputnu migrācija var atsākties ātrāk nekā parasti. Tas nozīmē, ka risks mājputniem inficēties, saskaroties ar savvaļas putniem, tikai pieaug.
Saslimšanas ceļi ir daudzveidīgi – inficēšanās var notikt, ja mājputni nonāk tiešā saskarē ar savvaļas putniem vai to izdalījumiem, kā arī caur piesārņotu barību, ūdeni vai pat apaviem un apģērbu, kas vīrusu ienes mājputnu turēšanas vietā.
Kā pasargāt savus putnus?
Zemkopības ministrija izvirza skaidras vadlīnijas mājputnu turētājiem, lai novērstu infekcijas izplatību:
✔ Mājputni jābaro un jādzirda tikai slēgtās telpās vai vietās ar ūdensnecaurlaidīgu jumtu un norobežotiem sāniem, lai savvaļas putni tiem netiktu klāt.
✔ Mājputnus var izlaist pastaigu laukumos tikai tad, ja tie ir norobežoti no savvaļas putnu piekļuves.
✔ Ūdensputnus drīkst turēt tikai slēgtās, mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kas nepieļauj savvaļas putnu pieeju.
Tāpat īpaši jāpiedomā par biodrošību – nepieļaut svešu cilvēku piekļuvi putnu novietnei, ievērot stingru darba apģērba un apavu lietošanas kārtību, kā arī nelietot virszemes ūdenstilpju ūdeni putnu dzirdināšanai. Arī barībai un pakaišiem jābūt drošā vietā, kur savvaļas putni tiem nevar piekļūt.
Kad rīkoties?
Ja rodas aizdomas, ka mājputni varētu būt saslimuši, nekavējoties jāsazinās ar praktizējošu veterinārārstu vai Pārtikas un veterināro dienestu (PVD).
Arī iedzīvotājiem tiek lūgts būt vērīgiem – ja tiek atrasts miris savvaļas putns, īpaši ūdensputns, jāzvana uz PVD uzticības tālruni 67027402 vai jāsazinās ar tuvāko PVD pārvaldi. Ziņojot, svarīgi precīzi norādīt atrašanās vietu vai koordinātes. Laboratoriskai izmeklēšanai derīgi ir tikai tādi putnu līķi, kuriem nav bojāti iekšējie orgāni un galva.
Reklāma