Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Prezentēs pētījumu par Viesītes pilsētas vēsturi

Šogad aprit 95 gadi kopš pilsētas tiesību piešķiršanas Viesītei. 10. novembrī muzejā “Paula Stradiņa skola” tiks prezentētspētījums, kurā noskaidrots, kā Viesīte izauga par lielāku apdzīvotu vietu un mainījās tās nosaukumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1928. gada 7. februārī tika izdots Latvijas Republikas valdības rīkojums par pilsētas tiesību piešķiršanu Viesītes miestam. Viesīte kļuva par 45. Latvijas pilsētu ar 1124 iedzīvotājiem. Taču vēl pirms tam Viesītes, agrāk Eķengrāves, pagastā tika dibināts Eķengrāves miests, kas bieži saukts arī par Āžiem.

Pētījumā “Āžu miesta pilsētas tiesību piešķiršanas izpēte” apkopoti vēsturiski fakti un Valsts arhīva materiāli par tolaik 20. gadsimta 20. gados strauji plaukstošo Viesītes pilsētu. Pētījumā ietvertas tēmas par Viesītes pirmsākumiem, Eķengrāves miesta dibināšanu un atdalīšanos no Eķengrāves pagasta, par vietas nosaukumu maiņu, miesta pārdēvēšanu par Viesīti un pilsētas tiesību piešķiršanu.

Izpētē atklāti arī sadzīviski fakti pilsētas vēsturē. 1925. gadā Eķengrāves miesta valde izstrādāja “noteikumus par elektrības ierīkojumu izvešanu”, kas bija būtisks faktors miesta tālākā attīstībā. Arhīvā saglabājies miesta iedzīvotāju saraksts, kuri vēlējās savās mājās ierīkot elektrisko apgaismojumu, norādot arī, cik lampiņas katrs vēlas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zinātnisko pētījumu veica kultūras un sociālā antropoloģe, Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes lektore Māra Neikena. Vēsturiskā izpēte vizuāli papildināta ar arhīva dokumentiem un vēsturiskām Viesītes fotogrāfijām. Visi pētnieces sagatavotie materiāli tiks nodoti tālākai padziļinātai izpētei, savukārt ar pētījumu ikviens varēs iepazīties Viesītes muzeja “Sēlija” mājaslapā.

Pētījuma prezentācija notiks 10. novembrī 15.00 muzejā “Paula Stradiņa skola” Peldu ielā 2, Viesītē. Pētījums tiek veikts ar Sēlijas kultūras programmas finansiālu atbalstu. Ieeja pasākumā bez maksas.

Autors: Jānis Dzimtais, biedrības “Āžu miesta rezidence” valdes loceklis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.