Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pirmizrāde Kokneses amatierteātrim. Pat pēc 100 gadiem cilvēku attiecības nemainās.

PIRMIZRĀDE. Pēc ilgāka pārtraukuma Kokneses amatierteātris piedzīvojis pirmizrādi, iestudējot Ineses Tālmanes lugu “Cerību ēnā”. Gata Dieziņa foto

Aizvadītās nedēļas pēdējā dienā Kokneses kultūras centrā pēc ilgāka laika notika vietējā amatierteātra pirmizrāde. Skatītāju vērtējumam tika piedāvāts Ineses Tālmanes lugas “Cerību ēnā” iestudējums. Pirmizrādi noskatījās arī lugas autore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc pandēmijas laika ierobežojumiem šis bija pirmais lielākais iestudējums. Kā kolektīvam ir pagājis šis laiks? “Divējādi,” teic režisore Inguna Strazdiņa. “Kā jau visiem tas laiks. Sākumā tikāmies “Zoom” platformā, strādājām attālināti, analizējām. Tad ierobežojumus mīkstināja, sākām tikties, pēc tam atkal nevarējām sanākt kopā.”

Pērnais bija teātra 30. jubilejas gads. “Mēs tai gatavojāmies,” stāsta režisore, “bet viens notikums mūs izsita no līdzsvara: mēs zaudējām vienu no aktieriem — Sandi Miglu. Ar to joprojām mums ir grūti samierināties, līdz ar to arī jubilejas svinību nebija. Vēl Sandim dzīvam esot, sākām gatavot dzejas kompozīciju par godu vietējās dzejnieces Ārijas Āres jubilejai. Tā bija arī iespēja sanākt kopā visam kolektīvam. Visiem sanākt kopā — tā šodien ir neiespējamā misija. Viens netiek darba dēļ, cits — bērnu, vēl kāds — citu iemeslu dēļ, bet šāda problēma ir visos amatierkolektīvos, ne tikai mūsu. Man kā kolektīva vadītājai jāsaprot, ka bez teātra katram ir sava dzīve.

Ļoti labi, ka mēs iestudējām dzejas kompozīciju, jo tajā piedalījās arī tie, kuri nu jau pārsvarā ir Rīgā un citur, Koknesē ierodas retāk.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Runājot par jauniestudējumu, bija jādomā, kādu lugu iestudēt. Aktieru sastāvā sieviešu ir pietiekami, vīrieši ir mazākumā. “Es piezvanīju Inesei Tālmanei, zinot to, ka tagad viņa raksta lugas. Inese man piedāvāja šo lugu, kas Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotajā lugu konkursā bija novērtēta ar pirmo vietu. Izlasījām, un kaut kas jau mūs tur uzrunāja. Iestudējumā darbojas tikai sievietes. Uzzinājām, ka ar šo izrādi varam piedalīties Dziesmu svētku atlases skatē, kas notiks šo svētdien Jūrmalā. Tāpēc mums bija svarīgi nospēlēt Koknesē pirmizrādi. Savas lugas pirmizrādi noskatījās arī autore Inese Tālmane, kā arī Gulbenes novada Ozolkalna amatierteātra, kas arī iestudējis šo lugu, aktieri,” teic Inguna Strazdiņa.

Pirms vairāk nekā 100 gadiem Rūdolfs Blaumanis uzrakstīja psiholoģisko noveli “Nāves ēnā”. Tā vēsta par zvejniekiem, kuri zvejas laikā pēkšņi atskārš, ka ledus gabals ir atlūzis un dodas arvien tālāk atklātā jūrā. Sarūk pārtikas krājumi, zvejnieki pārtiek no jēlām zivīm, turklāt lielais ledus gabals kūst un ik mirkli kļūst arvien mazāks un mazāks. Dzīvības briesmās atklājas cilvēku raksturi. Taču katram krastā palicis kāds, kas gaida viņus — sievas, mātes, meitas… Inese Tālmane savā lugā atklāj šo sieviešu — Zaļgas sievas Emīlijas un meitas Marijas, Grīntāla sievas Annas, Daldu mātes, kurai jūrā vīrs un dēls, Kārlēna audžumātes Zelmas — pārdzīvojumus šajā neziņas laikā. Skatītas arī cilvēku attiecības, kas noved pie krīzēm. Kā jau tas dažkārt notiek, šādās situācijās no ģimenes skapja izlien ne viens vien skelets. Lugā parādītas arī tā laika sociālās iezīmes — sievietes vēlas iesaistīties sabiedriskās dzīves norisēs, nevis būt tikai vīru piedevas vai pārdodamas mantas. Lugā izvirzītās problēmas aktuālas arī šodien, jo cilvēku attiecībās nekas nemainās, attīstījušās vien tehnoloģijas.

Iestudējumā piedalās Rita Čerkovska, Elīna Beča, Tija Spilberga, Aija Juste, Iveta Žilinska. Vai izrādi būs iespēja redzēt arī citur? Inguna Strazdiņa teic, ka pagaidām zināms, ka 26. martā to varēs vēlreiz noskatīties Koknesē. Šajā izrādē lomās redzēsim arī Madaru Zaveli un Elīzu Lejiņu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.