Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pašvaldība lemj par atbalstu Aizkraukles novadā izmitinātajiem Ukrainas iedzīvotājiem

Saeima atbalstījusi grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas paredz valsts atbalstu no kara bēgošajiem ukraiņiem pagarināt līdz nākamā gada vidum. Saistībā ar to arī Aizkraukles novada dome lēmusi par atbalstu Ukrainas valstspiederīgajiem, kas devušies prom no kara plosītās dzimtenes un apmetušies Aizkraukles novadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā kā likumā par atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem nav iekļautas visas iedzīvotāju grupas, tad var būt daļa cilvēku, kuri pēc valsts noteiktā atbalsta perioda vairs nesaņems nekādu palīdzību. Tāpēc jau šī gada jūnijā domes ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums sniegt pašvaldības atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā un kuri pēc Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteiktā termiņa nesaņems atbalstu izmitināšanas pakalpojuma saņemšanai, nosakot vienai personai līdzmaksājumu divu eiro apmērā dienā par dzīvošanu Aizkraukles novada pašvaldības īpašumā esošajās dienesta viesnīcās. Reālās izmaksas ir daudz lielākas, un, lai nebūtu jāmaksā pilna summa, noteikts atbalsts simboliska līdzfinansējuma veidā. Pārējo summu apmaksā pašvaldība.

Tā kā Saeima pieņēmusi lēmumu pagarināt valsts atbalsta periodu šiem cilvēkiem, tad arī domē pieņemts jauns lēmums. Turpmāk, lai nodrošinātu atbalstu personām, kuras nesaņems šo valsts atbalstu un lai tās varētu turpināt dzīvot pašvaldības īpašumā esošajās dienesta viesnīcās, līdzfinansējuma maksājums par vienu personu diennaktī būs pieci eiro līdzšinējo noteikto divu eiro vietā. Plānots, ka šāds atbalsts tiks nodrošināts līdz 2023. gada 31. decembrim.

Aizkraukles novada domes lēmuma skaidrojošajā daļā arī minēts, ka bijušā Vecbebru tehnikuma telpās, kas ar domes lēmumu šī gada rudenī nodotas Latvijas Sarkanajam krustam, izmitināti ap 70 Ukrainas civiliedzīvotāju. No biedrības sniegtās informācijas izriet, ka no 2023. gada 1. janvāra prognozētā cena šiem cilvēkiem par istabiņas lietošanu personai dienā būs 5 eiro. Līdz ar to, ievērojot vienlīdzīgu pieeju visā Aizkraukles novada administratīvajā teritorijā, nosakāma līdzvērtīga cena. Papildus jāņem vērā, ka 19 mājsaimniecībām izdevumus par istabas īri sedz Aizkraukles novada Sociālais dienests, kas veido ap 1600 eiro mēnesī. Šī summa 100% apmērā tiek kompensēta no valsts budžeta. Labklājības ministrijas sniegtā informācija liecina, ka atbalsts līdzšinējā apmērā turpināsies arī 2023. gadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Diskutējot par šo jautājumu Finanšu komitejā, izskanēja jautājums, kā tas var būt atbalsts, ja maksa par dzīvošanu kopmītnēs tiek palielināta? Aizkraukles novada domes deputāte Evija Vectirāne, kura pašvaldībā ir atbildīga par sadarbību ar mūsu novadā reģistrētajiem Ukrainas iedzīvotājiem, skaidro, ka iepriekšējais lēmums ir spēkā līdz šī gada beigām. Ja netiks pieņemts jauns, tad šiem cilvēkiem par dzīvošanu kopmītnēs būs jāmaksā pilna maksa, kas ir aptuveni desmit eiro dienā vienai personai. Ņemot vērā to, ka pieaugušas izmaksas par elektrību un apkuri, būtiski palielinājušās arī izmaksas par dzīvošanu dienesta viesnīcā. Evija Vectirāne stāsta, ka situācija novadā ir smalki izanalizēta un šis lēmums ir rūpīgi pārdomāts.

Šī pašvaldības noteiktā maksa attieksies tikai uz dažiem cilvēkiem, tādiem, kuriem ir pietiekami lieli ienākumi, kuri spēj sevi nodrošināt un to patiešām samaksāt. Lielākā daļa Ukrainas iedzīvotāju ietilpst to personu kategorijā, kuri saņem valsts un pašvaldības atbalstu, tajā skaitā mājokļu pabalstu. Arī Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns apliecināja, ka tie iedzīvotāji, kuri paši nevar samaksāt par dzīvošanu, ar šiem rēķiniem dodas uz sociālo dienestu, kur viņiem tiek sniegts viss nepieciešamais atbalsts. Evija Vecitrāne piebilst, ka ukraiņiem tiek sniegts arī cita veida atbalsts, piemēram, veselības aprūpes nodrošināšanā, darba atrašanā, latviešu valodas apguvē, psihoemocionālā stāvokļa uzlabošanā.

Tāpat kā līdz šim, pašvaldības atbalsts izmitināšanai Aizkraukles novada pašvaldībai piederošajās dienesta viesnīcās 100 procentu apmērā tiks nodrošināts Ukrainas studentiem, kuri turpina iegūt izglītību attālināti (iesniedzot izglītības apguvi apliecinošu dokumentu).

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.