Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pārvērtības piedzīvo Vecbebru muižas parks. Topošie arboristi sakopj kokus

Vecbebru muiža. Foto no visitkoknese.lv/lv/tourism/vecbebru-muizas-komplekss

Pārvērtības piedzīvo Vecbebru muižas parks. Pēc biedrības “Bites” lūguma parkā augošos simtgadīgos kokus sakopj Ogres tehnikuma audzēkņi sava pasniedzēja Armanda Lapiņa vadībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No maija beigām nedēļas nogalēs Vecbebru muižas parkā strādā arboristi. Par to “Staburagam” pastāstīja biedrības “Bites” pārstāve, bebrēniete Sarmīte Plūme. Koku kopšanas darbus ar pašvaldības atbalstu noorganizēja biedrība “Bites”. Biedrība bija lūgusi Ogres tehnikuma, kurā māca arboristus, vadību palīdzēt koku sakopšanā. Mācību iestāde atsaucās lūgumam, un topošajiem arboristiem tā ir iespēja praktizēties. “Viņi to dara bez atlīdzības,” teic Sarmīte Plūme. Tāpat biedrība ir pateicīga pašvaldībai, kas nodrošināja pacēlāju. Biedrība “Bites” koku kopējiem sarūpē naktsmītni un ēdināšanu.

Arborists un Ogres tehnikuma mācībspēks Armands Lapiņš teic, ka, līdzko pasaulē sāka veidoties parki, sāka attīstīties kokkopja arods — ne īsti dārzkopis, ne mežkopis, kaut kas pa vidu.

Pasniedzējs saka, koki ir jāpieskata, jāaprūpē. Ja koks tiek iestādīts, tam jābūt ar konkrētu mērķi: kāda būs ainaviskā un klimatiskā nozīme — vai tas aizturēs vēju, putekļus, radīs ēnu, kāds būs tā vainags. Tas viss ir jāņem vērā. Diemžēl Vecbebru parka kokiem ilgāku laiku netika veltīta pietiekama uzmanība, dažs tur ieaudzis pats no sevis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Runājot par darbiem, svarīgi saprast, kas ar kokiem notiek, kāpēc vairāku gadu garumā tie kalst. “Kaut kas tiem nepatīk,” teic A. Lapiņš. “Tās varētu būt klimata pārmaiņas, ka viss tur paliek sauss, pietrūkst mitruma. Koks to visu saprot — kas lieks, to met nost.

Vecbebros mūs laipni uzņēma. Tā ir iespēja apvienot labās lietas — jāizdara tas, kas jāizdara, lai parks varētu atdzimt. Būtu vajadzīgs arī speciālists, kas izpētītu koncepciju, lai saprastu par nākotni. Viena lieta, ka mēs izņemam sausos bojātos koku zarus un tajā vietā samazinām bīstamību cilvēkiem, ļoti svarīgi — vajadzīgs koncepts, kā parks izskatīsies pēc gadiem 50. Ja kāds koks nokrīt, vai stāda kaut ko vietā, vai kaut ko aizstāj, pieļauj kokam nogāzties vai nē. Bez kokiem ir arī putni, kukaiņi, un uz visu jāskatās kompleksi.” A. Lapiņš uzteic pašvaldību un biedrību, sagādājot tehnisko nodrošinājumu. Vecbebru parkā aizvadītas daudzas stundas, un labu pieredzi gūst 14 topošie kokkopji. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.