Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Pagātnes piemiņas zīmes: padomi kapa pieminekļu tīrīšanai un kopšanai

Kapu pieminekļi ir piemiņas simbols, godinot to cilvēku dzīvības, kuri ir aizgājuši aizsaulē. Diemžēl laika gaitā šie memoriāli var sabojāties vai zaudēt savu sākotnējo skaistumu. Tāpēc kapu pieminekļu restaurācija un saglabāšana ir svarīga mūsu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas sastāvdaļa. Šajā rakstā granīta izstrādājumu izgatavotājs “Granīta Piemineklis” iepazīstinās ar to, kāpēc nepieciešams kopt un atjaunot kapu pieminekļus un kā to darīt.

Kāpēc atjaunot kapu pieminekļus?

Kapu pieminekļi kalpo kā fizisks atgādinājums par to cilvēku dzīvi un atmiņām, kuri ir aizgājuši no mums. Tie ir svarīga mūsu kultūras mantojuma daļa un sniedz ieskatu dažādu kopienu uzskatos, vērtībās un tradīcijās. Ja kapakmeņi tiek sabojāti, tas var liecināt par nevērību un cieņas trūkumu pret mirušajiem. Atjaunojot kapu pieminekļus, mēs saglabājam daļu no savas vēstures un godinām tos cilvēkus, kuri devušies tālāk.

Kapakmeņi tiek pakļauti tādiem faktoriem kā skābais lietus, vējš un temperatūru svārstības. Šie apstākļi izraisa sekas, piemēram, krāsas maiņu un eroziju. Tādējādi kapa piemineklis ir obligāti laiku pa laikam pareizi jāpārbauda un jānotīra. Pareizu pasākumu veikšana palīdzēs tam kalpot ilgu laiku.

Šeit ir daži padomi un ieteikumi kapa pieminekļa aizsardzībai un uzturēšanai:

  • Noņem visus gružus vai sūnas no kapa pieminekļa virsmas. To var izdarīt ar mīkstu saru suku vai drānu.
  • Notīri kapa pieminekli izmantojot maigu ziepju un ūdens šķīdumu. Neizmanto spēcīgas ķīmiskas vielas, kas var sabojāt akmeni. Izvairies no balinātājiem, sadzīves tīrīšanas līdzekļiem, izsmidzināmiem tīrīšanas līdzekļiem un jebko, kas satur skābi. Lai gan pirmie rezultāti var būt tīrs akmens, šajos tīrīšanas līdzekļos esošās sastāvdaļas var apēst virsmu un atstāt nogulsnes, kas liek tam sabrukt vēl ātrāk.
  • Salabo visas plaisas vai šķembas kapakmenī, izmantojot akmens pildvielu. Tos var iegādāties būvmateriālu veikalos.
  • Pārklāj ar hermētiķi, kas palīdzēs aizsargāt akmeni no mitruma un citiem elementiem.

Uzrakstu uzlabošana uz akmeņiem

Laika gaitā burti un uzraksti var kļūt grūti salasāmi. Kādreiz tika ieteikts kapakmeņus berzēt ar ogli vai krītu, taču tagad zinām, ka pat visrūpīgākā berze var radīt plaisas, galu galā izraisot akmens lūšanu. Labāk tikai notīrīt sūnas un netīrumus no akmens, lai nesabojātu to.

Dažos gadījumos uzraksti var būt tik izbalējuši vai bojāti, ka tos nevar atjaunot tikai tīrot. Šādos gadījumos profesionālis vai akmens mūrnieks var atkārtoti apzīmēt akmeni. Tas ietver jaunu burtu iegrebšanu akmenī, izmantojot atbilstošu fontu un stilu.

Apzeltījums: ja uzraksti joprojām ir redzami, bet ir izbalējuši, var līdzēt ar zeltīšanu. Zeltīšana ietver burtu pārklāšanu ar plānu zelta vai cita metāla kārtu. Tas var palīdzēt padarīt uzrakstu redzamāku un novērst turpmāku izbalēšanu.

Krāsošana: iekrāsošana ir metode, kā atjaunot trūkstošo vai bojāto burtu izskatu. Profesionālid izmantos krāsu, kas pēc krāsas un faktūras ir līdzīga oriģinālajam akmenim, lai aizpildītu trūkstošās vai bojātās vietas.

Ja vēlies salabot kapa pieminekļu uzrakstus, ir svarīgi strādāt tikai ar profesionāli vai akmens mūrnieku. Nepareizs remonts var radīt papildu bojājumus akmenim, tāpēc ir svarīgi nodrošināt, lai remontdarbus veiktu kāds, kam ir atbilstoša apmācība un zināšanas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.