Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Padomi kapu apmales izvēlei

Kapu apmale ir rāmītis, kas ierobežo tieši apbedījuma vietu. To novieto tieši uz kapa, lai būtu redzama konkrētā vieta virs zemes, kur tas atrodas. Galvenokārt, lai nestaigātu tam pāri un lai varētu nolikt kādu piemiņas ziedu. Ir daudz un dažāda veida kapu apmales. Kapu izstrādājumu ražotājs piemini.lv dalās ar pieredzi un padomiem, lai varētu izvēlēties piemērotāko kapu apmali.

Kapu apmales var izgatavot no betona vai granīta. Kādreiz pieprasījums pēc betona kapu apmalēm bija liels, tas bija laikā, kad granīts vēl nebija tik izplatīts un pieejams, bet šobrīd tas ir tik ļoti samazinājies, kad daudzi ražotāji vairs neuztur šo ražošanas pozīciju. Un izskaidrojums ir pavisam vienkāršs – granīts ir daudz pateicīgāks noturībai Latvijas klimata laikapstākļos. Betona ūdens absorbcija ir 10% – 25% atkarībā no tā stiprības veida. Granītam tas ir 0,1% – 1% atkarībā no granīta veida. Zemāks koeficients, piemēram, būtu Zviedrijas granītam, augstāks Ķīnas granītam. Tas parāda, ka Skandināvijas granīts ir daudz cietāks par Ķīnas granītu. Betona kapu apmales nolietosies daudz ātrāk nekā granīta kapu apmales. Tās ar laiku mēdz padrupt, parādīties mikroplaisiņas, uz tām aug sūnas, un tās ir grūti tīrīt. Granīta kapu apmalēm šādi
trūkumi nav, tās ir noturīgas pret laikapstākļiem, viegli tīrāmas un laika gaitā nezaudē savu krāsu un izskatu. Kapu apmales var būt atvērta tipa, daļēji slēgtas vai pilnībā slēgtas. Atvērta tipa kapu apmales parasti izvēlas cilvēki, kas bieži dotas uz kapiem un regulāri tos apkopj, stāda puķes vai citus kapu augus.
Kapu kopiņa ir vienmēr sakopta un apzaļumota. Daļēji slēgtas kapu apmales var būt mazāk par pusi slēgtas vai vairāk par pusi slēgtas. Mazāk par pusi slēgtas parasti izvēlas, ja ir vēlme pēc apzaļumošanas kapu kopiņā, bet ir nepieciešama neliela plāksnīte, kur iegravēt aizgājēja vārdu un datus. Vairāk par pusi slēgtu vai gandrīz slēgtu kapu apmali izvēlas cilvēki, ja regulāri nesanāk braukt uz kapiem, lai tos apkoptu, bet ir vēlme pēc kāda zieda ielikšanas izgrieztajā stūrīti. Pilnībā slēgtas kapu apmales parasti izvēlas cilvēki, kuriem nav bieži laiks doties uz kapiem, kapi atrodas tālu no dzīvesvietas vai cilvēks pārcēlies uz dzīvi citā valstī. Tad pilnībā slēgta kapu apmale ir labs risinājums – kapu kopiņa būs vienmēr sakopta, nebūs situācija, ka tajā atradīsies novītuši augi vai puķes.

Slēgtajās granīta kapu apmalēs var veikt gravējumu. Tas ir labs risinājums, ja finanses ir ierobežotas, jo nebūs nepieciešamība pēc pieminekļa. Taču jāņem vērā, ka gravējums smērēsies daudz vairāk kā piemineklī. Kapu pieminekļos gravējums ir vertikāls, un lietus ūdens no tā iztek ārā. Kapu apmalēs gravējums ir horizontāls un gravējuma padziļinājumā lietus ūdens uzkrāsies ar netīrumiem, un
tas būs bieži jātīra.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.