Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Orientēšanās ar odziņu. Jāatrod 49 kontrolpunkti un jāpilda uzdevumi piecos tūrisma objektos

SACENSĪBU DALĪBNIEKI saka lielu paldies to rīkotājai Solveigai Koklevskai (vidū) par ieguldīto darbu un aizraujošo pasākumu! Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

Šogad Sēlijas autofoto orientēšanās rallijā, kuram starts tika dots Mazzalves pagastā notikušajā Sēlijas tūrisma gadatirgū, piedalījās desmit komandas un uzvaras laurus plūca ekipāža ar nosaukumu “Dullās Paulīnes”, kurā startēja Aiga Zvilna, Mārīte Griķe un Reinis Zariņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar sešu gadu vēsturi

Autofoto orientēšanās sacensības Mazzalvē ir tradicionāls pasākums ar sešus gadus senu vēsturi. To idejas autore, rīkotāja un krustmāte ir mazzalviete Solveiga Koklevska. Sacensības allaž izvēršas par jautru un interesantu pasākumu, jo to dalībnieki vienmēr ir padomājuši par komandas nosaukumu un atbilstošu mašīnas un komandas noformējumu, un Solveiga uzteic viņus par radošumu, izdomu un arī drosmi. “Tā jau ir tā mūsu sacensību odziņa un dalībnieku skaistums. Kad viņi visi sabrauc uz startu, vajag redzēt, kas te notiek! Piemēram, dullajām Paulīnēm uz mašīnas žāvējās izprintētas naudaszīmes, arī tērpi bija atbilstoši filmas varonēm, kad viņas devās uz mežu sēnēs un līdzi bija pat marinētu sēņu burciņa. Rikšotājām pie mašīnas bija piestiprināts zirgs,” teic pasākuma rīkotāja.

Gaidītākais pasākums

Ierasts, ka sacensības Mazzalvē notiek augustā, taču šogad tās notika reizē ar Sēlijas tūrisma gadatirgu, jo arī šāds pasākums ir daļa no tūrisma. Dalība tajā ir iespēja labāk iepazīt vietu, kurā dzīvo vai esi atbraucis viesos. “Tāds jau ir arī mūsu mērķis — iepazīstināt ar to, kas mums ir,” piebilst Solveiga. Un tiem, kas sacensībās piedalās regulāri, šis ir viens no gaidītākajiem un iecienītākajiem gada pasākumiem.

“Atrodam vietas un objektus, kurus iepriekš esam noskatījušas, apbraukājam, nofotografējam. Uzdevumā, protams, tiek iekļauts tikai neliels fragments no attēla. Tie, kuri sacensībās piedalās vairākus gadus, jau uztrenējuši aci un ātri pamana kartē iekļautos objektus,” saka Solveiga. Šogad sacensību dalībniekiem bija jāatrod 49 kontrolpunkti visā Neretas apvienībā un piecās vietās — Lielzalves muižā, Gricgales krogā, Konrādija Degro senlietu krātuvē, Vecmēmeles muižā un Romalda Gurkļa skulptūru dārzā — bija jāveic arī dažādi uzdevumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai sesto gadu rīkojot pasākumu ar tik plašu kontrolpunktu tīklu, nepietrūkst vietu un objektu, ko iekļaut kartē? Solveiga smejas, kas reizēm jau aptrūkst ideju, jo liekas, ka stabiņi un koki visur vienādi. Taču ikdienā braukājot pa savu Mazzalves un apkārtējiem pagastiem, tomēr katru reizi izdodas piefiksēt kaut ko jaunu, iepriekš nepamanītu. Un tajā pašā laikā ir vietas, kurām ikdienā brauc garām un nepamana tās. Piemēram, kādas saimniecības ceļa galā visu laiku ir uzraksts “Medus”, kas šogad bija iekļauts kartē, taču daži vietējie to nepamanīja. Solveiga atklāj, ka šogad bijis vieglāk, jo kontrolpunkti bija jāatrod ne tikai Mazzalves, bet visos Neretas apvienības pagastos un līdz ar to pavērās plašākas iespējas.

Sacensību dalībniekiem tiek dotas piecas stundas laika, lai atrastu kontrolpunktus un paveiktu visus uzdevumus, un šogad ceļā devās desmit komandas. Lai kļūtu par uzvarētāju, nepietiek finišēt pirmajam. Tiek ņemts vērā, cik kontrolpunktu atrasts un vai pareizi izpildīti visi dotie uzvedumi. Ja ir komandas, kurām iegūtais punktu skaits sakrīt, tad tiek ņemts vērā nobraukto kilometru skaits. Kuram nobrauktais ceļš bijis īsāks, tas ir ieguvējs.

Beidzot uzvara!

Uzvarētāju komandas “Dullās Paulīnes” dalībniece Aiga Zvilna stāsta, ka dažādos sastāvos sacensībās piedalās vismaz piecus gadus, taču uzvara izcīnīta pirmo reizi. Tāpēc ir liels gandarījums par paveikto un piedzīvoto, pat neskatoties uz to, ka dažus no kartē iekļautajiem objektiem tā arī neizdevās atrast. “Grūtākais uzdevums ir, ierodoties noteiktajā kontrolpunktā, atrast prasīto. Piemēram, likās, ka vienā attēlā ir akas vāks, bet izrādījās, kas tas ir koka dobums. Visgrūtāk no dotā fotogrāfijas fragmenta atrast īstos kokus un akmeņus. Taču ne visas vietas, kas jāatrod, ir apzīmētas kartē, tās vienkārši ir jāierauga un jāatrod,” stāsta Aiga un piebilst, ka sacensībās piedalījās arī viņas un Mārītes meitas, un jaunā paaudze ieguva 2. vietu.

Mārīte un Reinis ir vietējie un arī Aiga Neretas pusi sauc par mājām. Aiga atzīst, ka tā noteikti ir priekšrocība, jo ikdienā braucot pa vietējiem ceļiem, šo to jau bija ievērojuši. Katrā ziņā bijis liels azarts atrast pēc iespējas vairāk un kopā sacensībās nobraukti 114 kilometri. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.