Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Organisko mēslojumu izkliedēt uz lauksaimniecības zemēm nedrīkst svētdienās un svētku dienās

Foto LETA

Organisko mēslojumu izkliedēt uz lauksaimniecības zemēm nedrīkst svētdienās un svētku dienās, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā katru pavasari, Latvijā, saglabājoties labvēlīgiem laika apstākļiem, pakāpeniski sākas kūtsmēslu un cita organiskā mēslojuma izkliedēšanas darbi uz lauksaimniecības zemēm. Šī darbība var radīt īslaicīgu, labsajūtu traucējošu smaku, tomēr nav uzskatāma par vides pārkāpumu, ja tiek ievērotas vides prasības.

Lai ierobežotu iespējamu smaku emisiju no lauksaimniecībā izmantojamajām zemēm, kūtsmēslus vai citu organisko mēslojumu izkliedēt drīkst jebkurā nedēļas dienā, bet to nedrīkst darīt svētdienās un valsts noteiktās svētku dienās, uzsver Jalinska.

No 15.marta kūtsmēslus un fermentācijas atliekas drīkst izkliedēt arī īpaši jutīgajās teritorijās, kurās normatīvajos aktos noteikts aizliegums to darīt laikposmā no 20.oktobra līdz 15.martam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Īpaši jutīgās teritorijas ir Dobeles, Jelgavas, Jelgavas novada, Bauskas, Mārupes, Olaines, Ķekavas, Salaspils, Ropažu, Saulkrastu, Ādažu, Siguldas, administratīvās teritorijas robežas, izņemot Bauskas novada Valles pagastu un Kurmenes pagastu, Siguldas novada Lēdurgas pagastu, kā arī Jelgavas, Rīgas un Jūrmalas pilsētas administratīvās teritorijas robežu.

VVD pārstāve atgādina, ka lauku darbu periodā mēslošanas līdzekļus neizkliedē uz sasalušas, pārmitras vai ar sniegu klātas augsnes. Mēslošanas līdzekļus izkliedē palienēs un plūdu riskam pakļautās teritorijās tikai pēc iespējamo plūdu sezonas beigām, ka arī mēslošanas līdzekļus neizkliedē vietās, kur tas ir aizliegts saskaņā ar normatīvajiem aktiem par aizsargjoslām un par īpaši aizsargājamām teritorijām.

Operatoriem ir pienākums Valsts vides dienestā reģistrēt kā C kategorijas piesārņojošo darbību dzīvnieku novietnes, kurās ir desmit un vairāk dzīvnieku vienību, kā arī piecas un vairāk dzīvnieku vienības, ja dzīvnieku novietne atrodas īpaši jutīgajā teritorijā.

Savukārt operatori, kuri plāno fermas intensīvai cūku un mājputnu audzēšanai ar vietu skaitu vairāk nekā 40 000 mājputnu, vairāk nekā 2000 gaļas cūku, kuru svars pārsniedz 30 kilogramus, un vairāk nekā 750 sivēnmāšu, ir jāsaņem A kategorijas piesārņojošas darbības atļauja. Patlaban Latvijā izsniegtas 33 A kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas. C kategorijas piesārņojošo darbību reģistrā iekļauti 3458 operatori, informē Jalinska.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.