Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ogres slimnīcā atklāta jauna dzemdību nodaļa. Uz kaimiņu novadu dzemdēt dodas arī māmiņas no Aizkraukles novada

PAR DZEMDĒTĀJU LABSAJŪTU UN APRŪPI gādā dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītāja Inese Upeniece (no kreisās), ginekoloģijas un dzemdību speciālists, ārsts Andris Blimhens un nodaļas virsmāsa Baiba Krastiņa. Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

Ogres slimnīcā atklāta jauna dzemdību nodaļa, kas iekārtota jaunuzceltā ēkā trijos stāvos. Trijās modernās dzemdību zālēs jau pasaulē nākuši pirmie bērniņi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Visu paveic divu gadu laikā

Daudziem aizmirsies tas laiks, kad bērniņi dzima arī Aizkrauklē. Kopš Aizkraukles slimnīcas dzemdību nodaļas slēgšanas 2009. gadā topošās māmiņas savus bērniņus laist pasaulē dodas uz Jēkabpili un Ogri. Ogrē tagad ir skaista jauna dzemdību nodaļa, kura iekārtota šim mērķim uzbūvētā trīsstāvu ēkā. Pirmajā stāvā ir uzņemšanas, apskates un uzgaidāmā telpa, kā arī trīs dzemdību zāles un telpas personālam, uzlabojot darba vidi speciālistiem. Otrajā stāvā ir seši komfortabli numuri ģimenēm un trīs divvietīgas palātas māmiņām ar jaundzimušajiem. Tāpat nodaļā nodrošināti ērti darba apstākļi ārstiem un vecmātēm, labiekārtota arī apkārtne ārpus jaunizveidotās nodaļas.

Dzemdību nodaļas būvniecība tika sākta 2022. gada vasarā un divu gadu laikā viss arī paveikts. ‘‘Domāju, ka ir radīti brīnišķīgi apstākļi jaunajām māmiņām, ģimenes locekļiem, kā arī personālam,’’ jaunās nodaļas atklāšanā sacīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs.

DZEMDĪBU UN GINEKOLOĢIJAS NODAĻAS DARBINIEKI Ogres slimnīcas vadītājam Dainim Širovam dāvānā pasniedza simbolisku bērniņu ar vēlējumu, lai jaunajā nodaļā bērniņu dzimtu arvien vairāk. Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

Paaugstina drošību

Latvijā kopumā dzimstība samazinās, tāpēc domu par jaunas dzemdību nodaļas celtniecību varētu saukt par diezgan riskantu optimismu. Tāpēc jautājām slimnīcas vadītājam, kāds ir pamatojums šādam lēmumam, jo tās izveidē ieguldīti 1,8 miljoni eiro, ko Ogres slimnīca finansējusi no saviem līdzekļiem. “Līdz ar jauna personāla piesaisti mūsu slimnīcai, palielinājās arī to sieviešu skaits, kuras vēlējās laist bērniņu pasaulē tieši mūsu slimnīcā. Un runa nav tikai par Ogres novada sievietēm, uz Ogri dzemdēt brauc sievietes no Pierīgas, Aizkraukles un Jēkabpils novada, arī citām vietām. Taču ne visām topošajām māmiņām, kuras izvēlējās ģimenes dzemdības, varējām nodrošināt arī atbilstošu ģimenes palātu, un viņas aizbrauca citur. Tā mēs zaudējām klientus. Tāpēc, lai nebūtu jāatsaka māmiņām un varētu uzņemt vairāk klientu, lai mazuļa sagaidīšana būtu ne vien mājīga, bet arī moderna, pieņēmām lēmumu par jaunas nodaļas būvniecību,” atklāj Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs. Slimnīcas vadītājs uzsver kādu būtisku aspektu, kas atrisināts, veidojot jauno dzemdību nodaļu. ‘‘Jaunais korpuss izbūvēts tā, lai dzemdību nodaļai būtu tieša izeja uz operāciju bloku, kas ļoti būtiski paaugstina dzemdētāju drošību situācijās, kad nepieciešama operatīva ķirurģiska iejaukšanās.’’

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
JAUNAJĀ NODAĻĀ izveidotas sešas palātas, kur māmiņas pēc dzemdībām var atpūsties kopā ar ģimenes locekļiem. Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

Ir, kur augt

“Pēdējos trīs gadus dzemdību skaits gadā mūsu slimnīcā pārsniedza 520 dzemdības, un pieprasījums pēc mūsu kvalitatīvās un augsti profesionālās komandas darba, sagaidot bērniņu piedzimšanu, pieaug. Daudzās Latvijas slimnīcās dzemdību nodaļas ir slēgtas vai tās plāno slēgt, tad mēs ar labajiem, kvalitatīvajiem un profesionālajiem pakalpojumiem, laipno attieksmi izdzīvosim,” optimistiski noskaņots ir slimnīcas vadītājs. Viņš uzskata, ka, lai turpinātu nodrošināt kvalitatīvu dzemdību palīdzību, maksimālais dzemdību skaits Ogrē varētu būt līdz 700 dzemdībām gadā. Pieredze rāda, ka slimnīcās, kurās dzemdību skaits pieaudzis no 600 līdz 1000, kvalitātes latiņu noturēt ir grūti. “Katrā ziņā, ņemot vērā to, ka Ogres slimnīcā pagājušajā gadā bijis tikai par 10 dzemdībām mazāk nekā otrā lielākajā Latvijas pilsētā Daugavpilī, tad mums vēl ir kur augt,” piebilst D. Širovs.

Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas personālu jauno telpu atklāšanā sveica arī Latvijas daudzbērnu ģimeņu apvienības pārstāves, kas ar Ogres slimnīcu sadarbojas no 2022. gada. Aizsākta skaista tradīcija sveikt māmiņas, kuras laiž pasaulē trešo bērniņu. 2022. gadā visās 17 Latvijas dzemdību nodaļās tika sveiktas 1700 šādas māmiņas, pagājušajā gadā — 2000, no kurām Ogres slimnīcā sveiktas 70 sievietes, kas kļuva par daudzbērnu māmiņām.

Piedāvā arī dzemdības ūdenī

Ogres slimnīcā tiek nodrošināta integrētā veselības aprūpes pieeja jaunajām ģimenēm, ko īsteno ārsti ginekologi, dzemdību speciālisti un vecmātes, kas rūpējas par jauno māmiņu jau grūtniecības periodā, dzemdībās un arī pēcdzemdību periodā. Slimnīcā darbojas arī jauno māmiņu skola un ik mēnesi dzemdību nodaļas vecmātes kopā ar rehabilitācijas nodaļas fizioterapeitu izglīto un sagatavo jaunās ģimenes šim īpašajam notikumam. Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas vadītāja Inese Upeniece stāsta, ka topošo māmiņu vidū ir diezgan daudz Aizkraukles novada iedzīvotāju. Ogres slimnīca nodrošina individuālās dzemdības, piedāvā arī ģimenes dzemdības, kā arī dzemdības ūdenī. ‘‘Mums ir vecmātes, kuras ir apmācītas pieņemt dzemdības ūdenī un līdz jaunās nodaļas atklāšanai pie mums notikušas jau 14 šādas dzemdības.’’ Jāpiebilst, ka tas gan ir maksas pakalpojums. Tam var pieteikties iepriekš, taču, ja sieviete nonākusi dzemdību nodaļā un izvēlas dzemdēt ūdenī, tas arī ir iespējams.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ogres slimnīcas vadītājs Dainis Širovs Aizkraukles novada topošajām māmiņām saka: ‘‘Laipni gaidītas visas Aizkraukles novada māmiņas pie mums Ogres slimnīcā. Būsiet laipni apkalpotas un saņemsiet kvalitatīvu medicīnisko palīdzību.’’ Jāpiebilst, ka Ogres slimnīcas dzemdību nodaļā jau ilgus gadus strādā arī ginekoloģe, dzemdību speciāliste Ludmila Grīnvalde no Aizkraukles, vairākus gadus darba vieta šeit ir arī ginekologam un dzemdību speciālistam Andrim Blimhenam, kuru D. Širovs pieteica kā labāko speciālistu reģionā un kuru ļoti labi pazīst sievietes Jēkabpils pusē, kur viņš iepriekš ilgus gadus strādāja. Līdz ar to Ogres slimnīcā palielinājies klienšu skaits arī no Jēkabpils novada.

Vecās telpas vēl saglabās

Dzemdību nodaļas funkcionālo risinājumu veidojis slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs, projektu izstrādājis SIA “I. Projekts”, būvniecības darbus veica pilnsabiedrība “AKN”, bet projekta būvuzraudzību nodrošināja SIA “IJ Vide”.

Slimnīcas vadītājs stāsta, ka līdzšinējās dzemdību nodaļas telpas pagaidām netiks pārveidotas. ‘‘Paskatīsimies, kāds būs klientu pieplūdums jaunajā nodaļā, un tad domāsim, ko darīt tālāk.’’ 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Fakts

Ogres slimnīcas dzemdību nodaļā 2023. gadā bijušas 535 dzemdības, no kurām 64 jeb 12% dzemdētāju bijušas no Aizkraukles novada.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.