Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Novada ielās naktīs apgaismojums varētu būt kā labā mēnessgaismā. Iepirkums gan kārtējo reizi pagarināts

Pagājušajā gadā Aizkraukles novada pašvaldība sāka dalību projektā par ielu apgaismojuma modernizēšanu. Tas nozīmē, ka visos pagastu centros, kur šobrīd ir energoneefektīvs ielu apgaismojums, to mainīs uz LED diožu apgaismojumu. Uzņēmumu, kurš nomainīs gaismekļus, pašvaldība izvēlēsies konkursa kārtībā. Savukārt nauda projekta īstenošanai nebūs jāņem no pašvaldības budžeta, bet to iegūs no uzņēmējdarbības veida — ESKO . Tā kā konkursā pieteikušies vairāki pretendenti, pērnā gada beigās Latvijas mērogā izskanēja pārmetumi par it kā Aizkraukles pašvaldības un kāda konkrēta uzņēmuma sadarbību, konkursa nosacījumos iekļaujot tieši tam piemērotas prasības.
Eksperti pašvaldības prasības uzskata par pārmērīgām
Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors Uldi Riekstiņš teic, ka pašvaldības uzstādījums, mēraukla saistībā ar iepirkumu vienā teikumā ir — pēc iespējas mazāks rēķins par elektrību, tajā pašā laikā lai ielas būtu izgaismotas. Primāri vērā ņem energoaudita datus par to, cik daudz gaismas jeb lūmenu nepieciešams kādā noteiktā ceļu klasē esošajam izgaismojamajam posmam. Te svarīgs ir attālums starp stabiem, to augstums, attālums līdz brauktuvei vai gājēju ietvei u. c. Ievērojot šos nosacījumus, arī veido iepirkumu. Nosacītā cīņa ar kārtējo iepirkuma pagarināšanu saistīta ar it kā pretendentiem nepareizi definētiem nosacījumiem. Viena apgaismes ķermeņa izmaksas kombinācijā ar energoaudita nosacījumiem un elektroenerģijas patēriņu ir galvenie, kas nosaka konkursa uzvarētāju. Papildu nosacījums ir septiņu gadu garantija. Tas attiecīgi nozīmē, ka uzņēmējam nebūs intereses piedāvāt ko lētu, kas šo laika posmu neizturētu. Pretējā gadījumā remonts vai nomaiņa būtu par uzņēmēja līdzekļiem. Vai lampas pēc tam kalpos vēl 10 gadus? Uldis Riekstiņš saka, uz to cerēt ir naivi. Koknesē, kur senāk ierīkots līdzīgs apgaismojums, lampas bez problēmām darbojas jau 10 gadus. Izpilddirektors atceras, ka pirms Kokneses projekta sākšanas bija pārmetumi par to, ka konkursa nosacījumos iekļauts nesamērīgi ilgs garantijas laiks — šie 10 gadi. Eksperti saka, gaismas diodes mūžs ir 25 gadi. Tomēr jāņem vērā, ka gaismekli veido vēl citas komponentes, piemēram, transformators, kuram gan nav tik ilgs kalpošanas laiks. Savukārt tam galvenais iemesls, lai pārstātu kalpot, ir mitrums, galvenokārt kondensāts. Tāpēc aizkrauklieši konkursa pretendentiem sākotnēji bija izvirzījuši nosacījumu — dubulta transformatora aizsardzība. Šo prasību Iepirkumu uzraudzības birojs un tā pieaicinātie eksperti uzskatīja par pārmērīgu prasību un lika izņemt. Viens no pretendentiem uzskatīja, ka pašvaldība šādi veido iepirkumu kādas konkrētas firmas interesēs. Iepirkumu uzraudzības birojs gan sakot, ka pašvaldībai nav bez ierunām jāpiekrīt un var meklēt savus ekspertus, kas pierāda pretējo.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.