Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Mājās audzēts tauriņš. Iespēja izglītoties un skatīt tropu skaistumu

KOŠAIS TROPU DRAUGS. Beātes izaudzētais krāšņais tauriņš priecēja ne tikai viņu, bet arī māsas (attēlā Treisija). Tauriņš piedalījās fotosesijā, kas tagad ļauj atskatīties un atcerēties audzēšanas pieredzi.
Beātes Kalnaraupas foto

Tauriņu audzētava ir radošs komplekts, kas ļauj sekot līdzi tropu tauriņu dzīves ciklam — no kūniņas līdz tā dzīves sākumam, kad tauriņš izpleš spārnus. Tā ir iespēja izglītoties, mācīties pacietību un rūpes kā lieliem, tā maziem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbildīgais audzēšanas process

Tauriņi dzīvo, sākot no vairākām dienām līdz pat vairākām nedēļām. Kad tauriņš izšķīlies un spārni ir sausi, to drīkst ņemt rokās, bet tas jādara pareizi — spārnu pamatnē, aiz ķermeņa, nesaspiežot. Košie lidoņi barojas ar gataviem augļiem, piemēram, banāniem, apelsīniem, greipfrūtiem, melonēm, kā arī ar cukuru vai medus sīrupu. Turot mājās tropu viesi, var rasties bažas par kādām eksotiskām saslimšanām, bet nav iemesla — taureņu mikroflora pilnībā atjaunojas, tādēļ nekāda slimība netiek pārnēsāta. Sekojot līdzi pamācībai, tauriņa audzēšana nav pārāk sarežģīts, taču atbildīgs darbs. Iekārtojot tauriņa māju, kūniņa jānovieto uz tai paredzētā stiprinājuma. Ja kūniņa nokrīt no stiprinājuma, nevajagot krist panikā — tauriņš nav miris, to aizsargā kokons. Tauriņu izplatītājs šādos gadījumos iesaka samitrināt vates gabalu un uzmanīgi aptīt lelli, pielikt atpakaļ adatu caur kokvilnu, nepieskaroties kūniņai.

Uzreiz pēc dzimšanas tauriņš pieķeras zaram un sāk izplest spārnus. Zem spiediena hemolimfa jeb šķidrums, kas aizvieto asinis, nonāk spārnu dzīslās, un tie iztaisnojas. Šis ir izšķirošs brīdis, kurā tauriņam nedrīkst traucēt. Kad spārni izžūst, tas ir gatavs lidojumam.

DIŽENS EKSEMPLĀRS. Zilais tropu viesis priecēja ne tikai ar košo krāsu, bet arī ar lielajiem apmēriem. Beātes Kalnaraupas foto

Iespēja redzēt kaut kā skaista attīstību

Aizkraukliete Beāte Kalnaraupa tauriņu audzēšanas komplektu saņēma kā dāvanu no draugiem dzimšanas dienā. Iespēja pašai novērot tauriņu dzīves ciklu bija īsta laime. Viss gan negāja tik gludi, kā cerēts. Pirmais tauriņš gadījās “brāķis”. Būdama veterinārārste, viņa to centās ārstēt, taču neizdevās. Tauriņa spārns neiztaisnojās, viņa secināja, ka kaut kas nebija kārtībā ar mitrumu. Pārējiem tropu lidoņiem apdraudējumu sagādāja Beātes mīluļi kaķi ar saviem mednieka instinktiem. “Lai gan tauriņiem nebija lemts ilgs mūžs, es paguvu tos barot un priecājos, ka varēju novērot šķilšanās procesu, kūniņas nogatavošanos. Tas ir ļoti skaists un interesants process. Es teiktu, ka tā ir iespēja saprast un redzēt, kā no vienkāršas kūniņas izšķilas krāšņs tauriņš. Aprūpes process parāda, cik tas ir trausls, katra nianse ir svarīga. Maziem bērniem tā var būt ļoti pamācoša iespēja — jābūt uzmanīgam, nedrīkst bakstīt ar pirktiem, jānodrošina pareizi apstākļi. Tā ir iespēja būt klāt un redzēt kaut kā skaista attīstību,” stāsta Beāte.

GAIDOT BRĪNUMU. Pirms gada tauriņu dzīves ciklam līdzi sekoja arī Aizkraukles pirmsskolas izglītības iestādes “Zīlīte” grupiņas “Zemenīte” bērni. Autores foto

Dzīvā radība prasa atbildību

“Tērvetes tauriņi” ir vieta Tērvetē, kur ir iespēja redzēt un sastapt tauriņus no dažādiem tropu mežiem no visas pasaules. Artis Treimanis un viņa kolēģi no Tērvetes tauriņu mājas uz nopērkamajām tauriņu audzētavām skatās visai negatīvi. “Nodrošināt pareizus apstākļus tauriņiem, lai tie izšķiltos mājas apstākļos, ir ļoti sarežģīti un grūti, un tas prasa gan zināšanas, gan laiku, gan uzmanību. Jāņem vērā, ka tauriņi un to kūniņas ir dzīvas radības, līdz ar to prasa augstu atbildību izjūtu! Ja tauriņš izšķiļas, tad jāzina, kādu augļu vai ziedu nektāru tas uzņem uzturā. Viena tropu tauriņa dzīves ilgums ir no 10 dienām līdz vienam mēnesim, bet mājas apstākļos tie nedzīvos ilgi. Jāņem vērā, ka brīvā dabā izdzīvo tikai 50% kūniņu, ja labvēlīgi klimatiskie un citi faktori, līdz ar to mājas apstākļos, nepiemērotos apstākļos, šis process var sagādāt lielu vilšanos. Ja tomēr nolemjat iegādāties tauriņu audzētavu, labākais gadalaiks tā uzturēšanai būs vasara, jo tad tiem ir labvēlīgāki apstākļi. Latvijas dabā nevar attīstīties un izdzīvot tropu tauriņi, jo tiem nav tādu klimatisko apstākļu kā tropos un nav dabā sastopami tādi augi, uz kuriem tie varētu izdēt tauriņu oliņas.” 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.