Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Lielākā daļa skolēnu izvēlas uz skolu doties ar autobusu vai vilcienu. Internātā paliek tad, ja nevar izbraukāt uz mājām

Ilustrācija no canva.com

Lielākā daļa Aizkraukles novada skolēnu, kuriem skola ir tālāk no dzīvesvietas, ik dienu mēro ceļu uz skolu un atpakaļ ar sabiedrisko transportu, bet ir daļa, kuri izmanto dienesta viesnīcu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mācību un braukšanas laiki

Tiem, kuri uz mācību iestādi dodas ar sabiedrisko transportu vai skolas autobusu, jārēķinās, ka ceļš uz skolu sāksies agrāk nekā citiem. Maršruti pieskaņoti konkrētajam virzienam, kad kurā skolā sākas mācību stundas. Šo iespēju galvenokārt izmanto jaunāko klašu skolēni un tie, kuriem uz skolu jābrauc tuvāk un maršruti ir pielāgoti. Ja tādu iespēju nav, jāpaliek dienesta viesnīcā jeb skolas internātā, kā to joprojām dēvē sarunvalodā. Tās ir visās Aizkraukles novada vidusskolās, izņemot Pļaviņu. Šo pakalpojumu bez maksas izmanto gan vidusskolēni, gan pamatskolēni.

Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas direktore Inese Saulīte teic, ka mācību iestādē ir skolēni no diezgan plašas apkaimes — Bilstiņiem, Bebriem, Iršiem, Pļaviņām un citurienes.

— Laiki ir saskaņoti, lai skolēni pagūtu uz pirmo mācību stundu pulksten 8.10. Pirms tās nav plānotas konsultācijas un fakultatīvās nodarbības, kas notiek tikai pēcpusdienā, jo citādāk bērniem būtu ļoti agri rīti. Sakārtots, ka transports no skolas uz mājām ir pēc astotās mācību stundas, lai nevienam tās nav jākavē. Ja kādam jāuzkavējas ilgāk, uz autobusu gan nepagūst, tāpēc jāplāno nodarbības. Izmaiņas šogad skars sabiedriskā transporta maršrutu no Iršiem. Ir gan apmierinātie, gan neapmierinātie, bet precīzāk situāciju varēs vērtēt, kad sāksies mācību gads, — saka Inese Saulīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad dienesta viesnīcu vidusskolā Koknesē iespējams izmantos vairāk skolēnu, jo mācības tur sāks bērni arī no tām vietām, kur slēgta skola vai vidusskolas posms.

— Skolas dienesta viesnīcu izmanto gan pamatskolēni, gan vidusskolēni. Daži rezervējuši vietu, ja tā būs nepieciešama, bet citādi ir diezgan ērti izbraukāt uz skolu. Pērn vairāk bija pamatskolēnu, bet vēl grūti pateikt, kā būs šogad. Jaunākais skolēns, kurš dzīvos dienesta viesnīcā, mācīsies 5. klasē, un dzīvos kopā ar vecāko māsu. Ģimeņu izvēle ir dažāda un atkarīga no iespējām, arī materiālajām, jo pamatskolēniem viesnīcā bez maksas ir gan brokastis, gan vakariņas. Ja tā ir daudzbērnu vai cita sociālā atbalsta ģimene, tad arī pusdienas skolā ir bez maksas, un tas ir liels atbalsts, — stāsta direktore.

Kādos gadījumos vispārziglītojošās skolās vajadzētu dienesta viesnīcas (internātus)? (Aptauja veidota projektā "Sarežģītā Latvija" #SIF_MAF2024)
  • Pievienot savu atbildi

Internātu izmanto neliels skaits

Aizkraukles novada vidusskolas direktors Aldis Labinskis stāsta, ka uz skolu bērni ik dienu no tuvas apkārtnes dodas ar sabiedrisko transportu, kas esot pietiekams. Skolai nav bijis nepieciešams lūgt pašvaldībai nodrošināt transportu tikai skolēnu pārvadājumiem. Dienesta viesnīcu izmanto ap desmit skolēnu. Tāpat kā citviet, arī Aizkraukles novada vidusskolā ir bērni, kuri mācību laikā dzīvo pie radiniekiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā dienesta viesnīcu izmanto ap desmit bērnu. Citus tālāk dzīvojošos atved ar skolas autobusu, vai viņi izmanto sabiedrisko transportu.

Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas direktore Viktorija Trukša stāsta, ka skolēni izmanto gan sabiedrisko transportu, gan pašvaldības nodrošināto, ar kuru bērni brauc no Sproģiem un Rites puses. Dienesta viesnīcā pamatskolēnu līdz šim nebija, palika tikai daži vidusskolēni. Kā būs turpmāk, redzēs pēc laika, jo Neretā vairs neuzņem audzēkņus 10. klasē. Direktore atzīst, ka transporta ziņā viss ir sakārtots, lai skolēni varētu nokļūt uz mācībām un mājās, bet ir jārēķinās ar laiku ceļā.

Jaunjelgavas vidusskolas dienesta viesnīcā līdz šim uzturējās skolēni no 8. līdz 12. klasei. Viņi ir gan no Bauskas, Iecavas, Valles un Birzgales. Visi ierodas jau svētdienas vakarā, lai pagūtu uz mācību stundām pirmdienas rītā, un dodas projām piektdienās. Ik dienu uz skolu no šīm vietām izbraukāt nevar. Kad Jaunjelgavā beigsies vidusskolas posms, situācija mainīsies.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skolas direktore Lauma Mīlīga teic, ka sabiedriskajam transportam pieteiktas tikai četras braukšanas kartes. Skolēnus no Jaunjelgavas lauku teritorijas un blakus pagastiem ved ar mācību iestādes autobusu. No rīta ir loks līdz Sērenei, kur autobuss ir pulksten 7.30. Tad tas dodas atpakaļ, un brauc uz tā saucamā 4. kvartāla teritoriju, atvedot arī bērnudārzniekus. Šobrīd noteikti transports uz skolu un mājup skolēniem ir nodrošināts.

Uz ārpusstundu nodarbībām nevar paspēt

Kā bērnam nokļūt uz skolu, ja tā neatrodas tuvu dzīvesvietai, jāizvēlas vidusskola vai profesionālā izglītības iestāde, ir pārbaudījums arī vecākiem. Vienkāršāk, ja ir skolas autobuss, bet grūtāk, ja jāpaļaujas tikai uz sabiedrisko transportu. Aizkrauklietes Ilzes Kļaviņas meita mācās Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā, un arī viņa pati savulaik to beigusi. Ceļš uz skolu sākas ar autobusu vai vilcienu pulksten 7. Dažkārt vecāki ved paši vai cita mamma, kurai bērns arī mācās Skrīveros. Atpakaļ transports ir izdevīgos laikos, tā kā no Aizkraukles uz Skrīveriem izbraukāt var. Šogad meita mācīsies 12. klasē un ar sabiedrisko transportu varēs pagūt arī uz agro rīta stundu.

Secietes Kristīnes dēls Roberts arī mācās vidusskolā Skrīveros. Nedēļas vidū viņš paliek dienesta viesnīcā, tā ir ērtāk, jo izbraukāt katru dienu būtu grūti. Ar visu viņš ir apmierināts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nikola Marta no Daudzeses mācās Aizkraukles novada vidusskolā, un to izvēlējusies, jo ir tuvākā mājām. Uz skolu viņa katru dienu brauc ar autobusu. Jauniete atzīst, ka no rīta tas ir ērti, bet ne vienmēr pēc mācību beigām, jo nereti nevar pagūt uz ārpusstundu nodarbībām. Ja tās beidzas līdz pulksten 16, ir labi, bet vēlāk pakaļ jābrauc vecākiem. Nikola Marta stāsta, ka skolas laikā diena viņai sākas pulksten 6, un autobuss uz Aizkraukli no pieturas ir pulksten 7.20.

Mācās dzīvot patstāvīgi

Sunākstietes Ramonas Ukrinas meita Dārta mācās Jēkabpils Valsts ģimnāzijā un paliek dienesta viesnīcā. Uz turieni jādodas jau svētdienas vakarā, un projām no dienesta viesnīcas piektdienas pēcpusdienā. Tā tas būtu, ja arī bērns izvēlētos mācīties jebkurā Aizkraukles novada vidusskolā, jo attālums no Sunākstes ir pietiekami liels. Šobrīd ģimene ir apmierināta ar izvēli, un arī dienesta viesnīca ir laba. Bērni tur ir pieskatīti, un viņi mācās patstāvīgo dzīvi.

Pēc Sunākstes pamatskolas slēgšanas, pagasta bērni lielākoties mācās Salas vidusskolā, no kuras bija pretimnākošs piedāvājums, mācību laikā nodrošinot sabiedrisko transportu uz skolu un mājup. Līdz ar to pamatskolēniem ir iespēja katru dienu izbraukāt uz mājām, un, visticamāk, tāpēc pēc 9. klases vairāk lūkojas Jēkabpils virzienā. Citas skolas šādu iespēju sunākstiešiem nepiedāvāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ramona atzīst, ka lauku teritorijās ir sarežģītāk visiem pieskaņot transportu, un grūtāk ir ģimenēm, kurām jāpaļaujas tikai uz to. Transports lielākoties pielāgots mācībām, bet, ja ir kāda ārpusstundu nodarbība vai mūzikas skola, jāved ar personīgo transportu, jo citādāk tikt nav iespējams. Atkāpjoties no skolas tēmas, Ramona atzīst, ka sunākstieši priecājas, ka vismaz autobuss uz Rīgu viņiem pieejams katru dienu. Uz novada centru Aizkrauklē tā gan nav.

Reisi būs garāki

Pirms kāda laika diskusijas bija par maršrutu no Vietalvas un apkārtnes uz Pļaviņām, mēģinot to pieskaņot visiem braukt gribētājiem, arī skolēniem. Izmaiņas turpinās, un no šī gada 1. septembra maršruta Pļaviņas–Siljāņi–Pļaviņas rīta reiss no Pļaviņām mācību gada laikā no pirmdienas līdz piektdienai sāksies 15 minūtes agrāk un kursēs līdz Iršiem. No Pļaviņām autobuss vispirms dosies līdz Odzienai, Siljāņiem un Iršiem, tad gar Pumpuriem, Spuldzeniekiem, Kalna Vērēm, Bitēm un citām pieturvietām pa šo apli brauks uz Vietalvas centru un tālāk uz Pļaviņām. Izmaiņas galvenokārt izjutīs pasažieri Siljāņu pusē, kuriem būs jāizbrauc agrāk, un līdz Iršiem, bet pārējiem pārmaiņu praktiski nebūs. Vietalvieši gan atzina, ka nereti mazais autobuss ir pārpildīts. Ja vēl jāuzņem pasažieri Iršos, vajag lielāku transportu.

Pēc vecāku lūguma papildināts arī otrs rīta reiss, kas no sākumpunkta izies agrāk, braucot pa apli gar Bitēm, lai skolēni tiktu uz agrajām rīta stundām. Pagaidām tas tā kursēs četrus mēnešus, lai redzētu, vai ir pietiekami izmantots.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tā kā 10. klasē audzēkņus vairs neuzņem Pļaviņu vidusskolā, tās 9. klases beidzējiem bija jādomā, kur mācīties tālāk. Jauniešu izvēle ir dažāda — gan profesionālās mācību iestādes, gan vidusskolas. Liela daļa izvēlējušies mācīties vidusskolās, pa kādam iestājoties gan Aizkraukles novada skolās, gan citviet, bet visvairāk Jēkabpilī. Ģimeņu izvēlē noteicošais bija ne tikai attālums līdz skolai, lai bērni var izbraukāt uz mājām, bet nereti arī tas, ka pilsētā vai pagastā, kur viņi mācīsies, dzīvo vecvecāki vai kāds cits radinieks. Lai arī Aizkraukle vai Skrīveri nešķiet ļoti tālu un sabiedriskais transports kursē, uz to vien paļauties nevar, un arī jārēķina laiks ceļā līdz skolai un mājup, ja nevēlas palikt dienesta viesnīcā. 

Publikācija tapusi projektā “Sarežģītā Latvija”. Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze” un laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.