Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Lielā drošības diena Skrīveros. Skolēni pirms došanās brīvlaikā pārbauda un papildina zināšanas

Gintas Grincēvičas foto

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā aizvadīta Lielā drošības diena. Ideja pasākumam radās, domājot par drošu skolēnu brīvlaiku vasarā. Bērniem un jauniešiem tā bija iespēja pārbaudīt un papildināt savas zināšanas, vairāku dienestu pārstāvji bija parūpējušies par praktiskiem uzdevumiem, kas ne tikai izglītoja, bet bija aizraujoši tos veikt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apgūst pašaizsardzības elementus

Vasara skolēniem ir atpūtas un dažādu aktivitāšu laiks. Lai samazinātu potenciālo risku, skolas vadība rīkoja pasākumu, kurā visu klašu skolēniem bija iespēja atcerēties un papildināt zināšanas par drošību dažādās sfērās. Skolotājas un dažādu dienestu pārstāvji skolā un tās teritorijā izveidoja 11 stacijas — aplūkojot pēc iespējas plašāku drošības jomu loku.

Jauniešiem aizraujoša tikšanās izvērtās ar Valsts policijas koledžas pārstāvjiem. Tika aplūkotas studiju iespējas minētajā koledžā, ko vairāki jaunieši arī izmantoja. Pārstāvji pastāstīja par fiziskajiem pārbaudījumiem, drosmīgākie mēģināja tos arī izpildīt, veicot atspoles skrējienu un atspiežoties. Jaunieši uzzināja par darba specifiku, izmēģināja policista aprīkojumu un apguva ieroča lietošanas pamatus. Divi skolas kadeti demonstrēja tuvcīņas paņēmienus, un piedāvāja jauniešiem apgūt pašaizsardzības elementus. Kinologi savukārt aktualizēja tēmu par drošības ievērošanu saskarsmē ar suni, kā arī iepazīstināja ar kinologa un dienesta suņa darba specifiku.

Spēlējoties izglītojas

Aizkraukles novada pašvaldības policija skolēnus aicināja vasarā īpaši būt vērīgiem uz ūdens, ievērot ceļu satiksmes noteikumus, kā arī demonstrēja speclīdzekļus, aprīkojumu, tai skaitā laivu, kura tiek izmantota, veicot darba pienākumus. Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa darbinieki demonstrēja speclīdzekļus, autotransportu, caur spēles elementiem veicināja skolēnu izglītošanu dažādos drošības aspektos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests caur sportiskām un klasi saliedējošām aktivitātēm demonstrēja dienesta darba ikdienas specifiku, kā arī mudināja ievērot ugunsdrošības pamatprincipus. Akcentēta bija drošība uz ūdens. “Ja runa ir par ceļu satiksmes drošību, tad bērniem svarīgākais transportlīdzeklī ir piesprādzēties. Esot uz ūdens, mazākajiem jālieto uzroči, peldriņķi vai glābšanas vestes, tās obligātas ir laivā vai supojot. Bērni ir gudri, viņi zina par drošību uz ūdens, sniegs pareizās atbildes, tomēr dažreiz tieši pārgalvība noved pie sliktām sekām. Uzmanīgiem jābūt mazāko bērnu pieskatītājiem, jo tieši pirmsskolas vecuma bērni var paslīdēt vai kā citādi nejauši radīt apdraudējumu savai veselībai. Skolas vecuma bērnu vidū statistika mūspusē ir pozitīva,” sacīja Guntars Laukazīle, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Aizkraukles daļas komandieris.

No indīgiem augiem līdz elektrodrošībai

Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku sastāvā skolā viesojās virsseržants Vairis Kraševskis un seržante Anita Bērsone. Skolēniem tika stāstīts par dienesta darba specifiku, aplūkotas karjeras iespējas un aktualizēta drošības tēma. Zemessardzes 55. kājnieku bataljona pārstāvji skolēnus iepriecināja ar īpaši rūpīgi sagatavoto izturības stafeti, kurā bija iespēja pilnā zemessarga aprīkojumā veikt konkrētus uzdevumus. Apskatei bija sagatavots aprīkojuma un speclīdzekļu stends.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes mediķi ar praktisku darbošanos skolēniem rādīja pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanas pamatprincipus. Skolēni parādīja labas zināšanas dažādu traumu gadījumos. Praktiskās darbības — cietušā fiksēšana uz nestuvēm, elpināšanas pamati un pat darbošanās ar defibrilatoru daudziem bija dienas spilgtākais notikums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas drošāka interneta centrs aplūkoja mūsdienās tik ļoti aktuālos drošības jautājumus interneta vidē. Bez tam tika aplūkotas arī drošības tēmas, kas skar bīstamos augus, elektrodrošību un pirmās palīdzības sniegšanu — šo aktivitāšu īstenošanā aktīvi piedalījās skolas skolotāji.

Pasākumu organizēja Liene Sola, A. Upīša Skrīveru vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā. Viņa teic, ka pēc pasākuma no audzēkņiem tika saņemta atgriezeniskā saite, atsauksmes. Skolēniem pasākums bija ne tikai izglītojošs, bet arī aizraujošs notikums. “Visinteresantākās jauniešiem šķita aktīvās stacijas, kurās bija kaut kas jādara. Aktīva darbošanās, kas ietvēra izglītojošo aspektu. Labus vārdus dzirdējām par daudzspusību, jauniešiem bija iespēja aplūkot plašu drošības jomu klāstu. Saistoša jauniešiem bija stacija par drošu internetu. Caur interesantu informācijas pasniegšanu, izmantojot bērniem saprotamu valodu, tika piesaistīta skolēnu uzmanība, kā rezultātā viņi ar interesi uztvēra sev saistošu un nepieciešamu informāciju. Ar pozitīvām atsauksmēm bagāta bija arī Policijas koledžas un kinologu sniegtā informācija un paraugdemonstrējumi. Katra stacija deva savu pienesumu,” stāsta pasākuma organizatore.

Par drošību runā visu gadu

Skrīverieši drošības jautājumus pārrunājuši visa mācību gada garumā — skola šogad ieguva veselību veicinošas skolas statusu. Audzināšanas stundās pastiprināti runāts par veselīgu ēšanu, kā arī fizisko drošību dažādās situācijās. “Par drošību jārunā nemitīgi. Prevencija ir ļoti svarīga, tās nevar būt par daudz. Ekstrēmās situācijās jebkurš cilvēks mēdz apjukt un piemirst mācīto, tādēļ praktiskās iemaņas palīdzības sniegšanā un rīcības pārrunāšanas nevar būt par daudz,” saka Liene Sola. Atsauksmes no iestādes darbiniekiem, skolēniem un pat viņu vecākiem bija pozitīvas. Daudzi izteica nepieciešamību arī nākamgad rīkot šādu pasākumu, kas ļauj vasaras brīvlaikā doties ar mierīgāku sirdi un L. Sola plāno drošības dienu rīkot arī nākamgad.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai tas būtu interesants arī turpmāk, sekos līdzi aktualitātēm un kaut kādas nianses pamainīs. Lielajā drošības dienā kopā ar skrīveriešiem piedalījās arī skolēni no Ķeipenes pamatskolas un Ogres 1. vidusskolas. 

Traumu skaits pieaug

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas dati liecina, ka iepriekšējā gadā visvairāk pieaudzis traumu skaits, kas gūtas, braucot ar velosipēdu. Ja 2022. gadā bija gandrīz 500 traumu, kuru dēļ velosipēdisti tika atvesti uz Bērnu slimnīcu, tad 2023. gadā — 700. Nozīmīgi, aptuveni par 30%, pieaudzis arī to traumu skaits, kas gūtas, braucot ar motorolleriem un motocikliem. Ar elektroskrejriteņiem saistīto traumu skaits bijis nemainīgs — abos pēdējos gados teju 100 gadījumu.

Jau pirmajās šī gada siltajās maija dienās Bērnu slimnīcā tika sasniegts rekordliels skaits pacientu, kas vērsušies pēc palīdzības Neatliekamās medicīnas centrā. 16. maijā tika atvests 231 bērns, no šī skaita 109 — ar dažādām traumām. 22. maijā, uz NMC tika atvesti 213 bērni, no kuriem teju 80 — ar dažādām traumām.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.