Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkraukles novada centrālās bibliotēka lasītāju disciplinētībai ievieš kavējuma naudu

Aizkraukles novada centrālās bibliotēkas lasītājiem, kuri bez pamatota iemesla aiztur izsniegtos izdevumus, būs jāmaksā kavējuma nauda — 0,03 eiro par katru nokavēto dienu par katru izdevumu. Šāda sistēma ieviesta, lai disciplinētu bezatbildīgākos bibliotēkas lasītājus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Daudzās lielajās Latvijas bibliotēkās, īpaši galvaspilsētā, šāda prakse pastāv jau gadiem. Aizkraukles novadā centrālā bibliotēka ir pirmā, kurai apstiprināta kavējuma nauda. Tas netiek darīts ar nolūku sodīt, bet stimulēt lasītājus un motivēt viņus kļūt atbildīgākiem. Kristīne Vilsone, Aizkraukles novada centrālās bibliotēkas direktore, stāsta, ka dažām grāmatām pat izveidojas 20 līdz 25 lasītāju rinda. Ja lasītāji nepamatoti kavē grāmatas atdošanu, tad pēdējais lasītājs pie grāmatas tiks pēc pusotra vai diviem gadiem. Problēmas mēdz gadīties ar nozaru izdevumiem, kad studentiem ir nepieciešama konkrēta lasāmviela, bet tā nav laikus atdota. “Ceram, ka jaunā kārtība stimulēs un motivēs cilvēkus kļūt atbildīgākiem par no bibliotēkas paņemtajām grāmatām. To nepiemēros visiem, primāri — neapzinīgajiem bibliotēkas apmeklētājiem, kas mēdz grāmatu neatnest divus līdz četrus mēnešus, pat pusgadu. Kavējuma nauda, cerams, veidos atbildības sajūtu pret citiem lasītājiem,” skaidro K. Vilsone.

Bibliotēkas darbinieces ar sapratni izturas pret nestandarta gadījumiem. Ja persona grāmatu laikā nevar atdot, piemēram, saslimšanas dēļ, par to kavējuma naudu neaprēķinās. Tajā pašā laikā ir vairākas iespējas, kā pagarināt grāmatas izsniegšanas termiņu — telefoniski sazinoties ar bibliotekārēm vai izmantojot bibliotēkas elektronisko katalogu.

Galvenā kavējuma naudas ieviešanas mērķgrupa ir ilgtermiņa aizmāršas. Ja grāmata netiek ilgtermiņā atdota, bibliotekāres cenšas ar personu sazināties un atgādināt par tās nodošanu. Ja tas nenotiek, grāmatu nākas izņemt no sistēmas. Tas rada papildu izmaksas, jo nākas iegādāties jaunu grāmatu, nereti tās bibliotēkās ir vienā eksemplārā.

Kavējuma naudas sistēma Aizkraukles novada centrālajā bibliotēkā attiecas gan uz pieaugušo nodaļas apmeklētājiem, gan bērnu literatūras nodaļas lasītājiem. Kavējuma naudu bibliotēkā varēs nomaksāt skaidrā naudā, bankas karšu termināla iestādē nav. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.