Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Komentārs: vai Latvijā nepieciešami likuma grozījumi, lai pārietu uz četru dienu darba nedēļu?

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par ieceri pāriet uz četru darba dienu nedēļu. Iniciatīvas pārstāvis Denis Meļehovs norāda, ka tas izdarāms, grozot Darba likuma 131. pantu, kas saistīts ar normālo darba laiku. Palielinot brīvo laiku, darbinieku apmierinātības un radošuma līmenis pieaugšot, nesamazinot darba efektivitāti, kā arī būs vairāk brīvā laika mācībām un personīgajai pilnveidei, kam arī būs pozitīvs ekonomiskais efekts. Patlaban iniciatīvu parakstījuši vairāk nekā 8000 cilvēku. Vai Latvijā nepieciešami šādi likuma grozījumi?
AGNESE BUCENIECE,
“Swedbank Latvija” galvenā ekonomista pienākumu izpildītāja
— Galvenā motivācija šādām izmaiņām ir, lai, samazinot darba stundu skaitu, pieaugtu produktivitāte. Tas nav viennozīmīgi atbildāms jautājums. Ir redzēti pētījumi, kas rāda, ka attīstītākajās valstīs, īpaši pandēmijas laikā, darba devēji samazināja stundu skaitu. Kaut kādus uzlabojumus var redzēt, bet tā noteikti nav panaceja — ka, tikai samazinot darba laiku, pieaugs produktivitāte. Jāstrādā daudz plašāk, lai saprastu, kur rodas neefektivitāte. Darbi ir atšķirīgi, vienos maksā stundas likmi, citos par padarīto, un ne katrā var īsākā laikā izdarīt vairāk. Te jāskatās uz dažādiem aspektiem, tajā skaitā darbinieka labbūtību — vai ir piemēroti darba apstākļi, vai iespējams paņemt pauzi, vai pietiekami ilgs ir pusdienas laiks. Tajā pašā laikā nav zināms, vai pietiks samazināt darba stundu skaitu un automātiski pieaugs produktivitāte. Vai cilvēks tāpēc būs laimīgāks.
Domāju, ka ir daudz tā, ko darbavietā var kārtot,

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.