Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Koknesieši brīdina par bērnu pievilinātāju. Svešinieks sola konfektes un piedāvā aizvest mājās

Ilustrācija veidota ar canva.com Foto: ilze79 from Getty Images

Pagājušajā nedēļā Koknesē, pie bērnu rotaļu laukumiņa netālu no skolas, kāds vīrietis automašīnā mēģinājis pievilināt bērnu — piedāvājis meitenītei konfekti un teicis, ka mamma prasījusi aizvest mājās. Satrauktie vecāki stāsta, ka šis nav vienīgais šāda veida gadījums pilsētā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zināmi vairāki gadījumi

Divu bērnu tēvs no Kokneses laikrakstam zināja stāstīt, ka līdzīgs mēģinājums savulaik noticis arī Zemeņu ielā. Bērns pēc skolas devies mājās, piestājusi automašīna, kuras vadītājs uzrunājis mazo gājēju ar vārdiem — vecāki teica, lai aizvedu tevi.

Mazpilsētā informācija izplatās ātri — vecāki viens otram stāstīja par dzirdēto, informāciju un aicinājumu pārrunāt drošību izplatīja arī skolotāji. Kāda koknesiete (vārds, uzvārds zināms) pēc nesenā gadījuma mājās ar dēlu pārrunāja drošību, kad dēls ieminējās, ka kaut kas līdzīgs februāra izskaņā atgadījies arī ar viņu. Dēls stāstīja, ka pie viņa Parka ielā netālu no skolas piestājis busiņš, kura vadītājs zēnam piedāvājis konfektes, tās esot automašīnas aizmugurē. Koknesiete zvanīja un nodeva informāciju policijas darbiniecei, ieinteresētību jautājumā gan neesot jutusi. Darbiniece uzklausījusi, nav uzdevusi jautājumus vai piefiksējusi ziņotājas kontaktus. Sieviete stāsta, ka ne tikai vecāku vidū valda satraukums — neiedomājami, ka vairāki šādi gadījumi notiek mazpilsētā, piedevām skolas tuvumā. Izprotams nav arī šādas rīcības mērķis, no vienas puses, ja būtu vēlme bērnu nolaupīt, to varētu izdarīt, izmantojot fizisku spēku. Varbūt tas ir kāda īpatņa neveiksmīgs joks vai neizdevies sociālais eksperiments. Jebkurā gadījumā, vecāku vēlme ir aktualizēt drošības jautājumu tēmu. Tuvojas vasara, kad vairums sākumskolēnu dienas daļu pavadīs vieni. Par drošību jārunā kā mājās, tā izglītības iestādē.

Sākta resoriskā pārbaude

Visas situācijas beigušās veiksmīgi, bērni pareizi reaģējuši un mājās vecākiem atstāstījuši notikušo, informācija nodota policijai. Valsts policijā ir sākta resoriskā pārbaude, kuras gaitā tiks skaidroti notikušā apstākļi. Rūta Strautniece, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Zemgales reģiona pārvaldes jautājumos, informē, ka līdzīgi gadījumi iecirkņa apkalpojamajā teritorijā pēdējos gados nav bijuši. Nesenā pagātnē bērnu nolaupīšanas gadījumi arī nav notikuši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“No šādām situācijām bērni, protams, nav pasargāti, tāpēc, pirmkārt, tas ir katra bērna vecāku uzdevums — pārrunāt ar saviem bērniem šādas situācijas, otrkārt, jārīko policijas kampaņas, lekcijas skolās, ar ko strādā mūsu Prevencijas grupas amatpersonas,” skaidro R. Strautniece.

I. Gaiša Kokneses vidusskolā jau iepriekš viesojās policijas pārstāve, kas ar bērniem pārrunāja drošību, tostarp, kontaktēšanos ar svešiniekiem un rīcību situācijās, kad svešinieks mēģina pievilināt. Pēc notikušā policijas darbiniece iestādē viesojās atkārtoti. 

Zināšanai

 Pirmais pamatnoteikums paliek nemainīgs — nedrīkst uzticēties katram svešiniekam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

 Ja pēkšņi nepazīstams cilvēks uzrunā bērnu, piedāvā saldumus vai rotaļlietas, aicina iet līdzi vai kāpt automašīnā, aizbildinoties, ka viņu sūtījuši vecāki — bērnam nekavējoties stingri jāsaka “nē” un jādodas prom.

 Ja svešinieks izturas agresīvi, jāsauc palīgā un jābēg uz kādu drošu, gaišu vietu, kur uzturas daudz cilvēku, jāmēģina sazvanīt vecākus vai jālūdz palīdzība kādam uzticamam pieaugušajam — policistam, veikala apsargam, cilvēkam ar bērnu, un vienmēr var zvanīt policijai pa tālruni 110.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.