Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ko darīt, lai vizīte zobārstniecībā neradītu satraukumu?

Doma vien par došanos pie zobārsta daudziem cilvēkiem rada satraukumu, bailes un citas negatīvas emocijas, kas mudina atrast iemeslus, kāpēc tomēr nedoties pie speciālista. Bet šāda kavēšanās apmeklēt zobārstu nodara lielu kaitējumu mutes veselībai, jo, iespējams, tiek novilcināta tik nepieciešamā zobu labošana. Un tas var novest pat pie zoba zaudēšanas. Ko darīt, lai nepieļautu, ka bailes un uztraukums traucē saņemt tik vajadzīgos zobārstniecības pakalpojumus?

  • Jāatrod īstā zobārstniecība un zobārsts

Sava īstā zobārstniecība – tas jau ir lielākais mierpilna zobārsta apmeklējuma garants. Ja līdz šim apmeklētas dažādas iestādes un izvēlēts vienkārši tuvākais pieraksta laiks, tad ir īstais brīdis beidzot mainīt šo taktiku. Ir vienreiz jāatrod sev piemērotākā un labākā zobārstniecība, kurai uzticēt mutes veselību ilgtermiņā. Personālā jāizvēlas draudzīgs un saprotošs zobārsts, ar kuru patīkami komunicēt un veidojas abpusēja saderība. Ja šo izdodas īstenot, tad ticiet, ka sajūta pirms kārtējās vizītes būs pilnīgi savādāka. Pat tad, ja ir skaidrs, ka būs dažādas manipulācijas, zinot, ka to darīs jau pazīstams un patīkams speciālists, kurš visu paskaidros un arī nomierinās, uz klīniku varēs doties jau ar pilnīgi citu sajūtu. 

  • Vispirms jāierodas uz apskati un higiēnu

Ja zobārstniecībā paredzēta pirmā vizīte, tad, lai mazinātu satraukumu un kliedētu bažas, vispirms var pieteikties tikai uz zobu apskati un konsultāciju. Tas ļaus tuvāk iepazīties ar zobārstu, apskatīt telpas, iejusties tajās un emocionāli sagatavoties nākamajai reizei, kad nepieciešams veikt jau citas manipulācijas. Var arī pirmajā vizītē pieteikties uz zobu higiēnu – tā ir mazinvazīvāka procedūra, kas ir rekomendējama pirms zobu labošanas, lai varētu pamanīt visus bojājumus, atvieglojot darbu zobārstam. Pēc higiēnas ir arī ļoti laba sajūta – zobi ir īpaši tīri, mute svaiga un pat uzlabojies zobu tonis. Tās ir patīkamas emocijas, ar kurām sasaistīt jauno klīniku. Arī pie zobārsta varēs doties ar lielāku pārliecību, ka zobi sagatavoti plānotajām manipulācijām.

  • Var izmantot pieejamās sedācijas iespējas

Ja bailes un satraukums par zobārsta apmeklējumu ir īpaši nomācošs un nemazinās arī tad, kad atrasti laipnākie speciālisti un mājīgākā zobārstniecības klīnika, ir iespējams izmantot arī citas metodes, kas palīdzēs atslābināties. Tā var būt smieklu gāze jeb slāpekļa oksīds, kas bailes no zobārsta spēj pārvērst mierīgā un drošā relaksācijas sajūtā. Šim preperātam ir dabiska nomierinoša ietekme, kas neatstāj negatīvas sekas uz organismu. Smieklu gāze ir pilnībā droša un piemērota arī bērniem, kuri pārāk satraucas vai baidās. Vēl bez smieklu gāzes iespējams izmantot arī vispārējo narkozi, ja ir jāveic vairākas manipulācijas un satraukums par tām ir gana liels. Šo procesu uzrauga pieredzējis anesteziologs, kurš rūpējas par pacienta labsajūtu visas procedūras laikā.

  • Mūzikas klausīšanās austiņās

Visticamāk, neviens zobārsts neiebildīs, ja pacients, kurš ir satraucies, relaksācijas nolūkos austiņās klausīsies savu iemīļoto mūziku vai kādu interesantu raidierakstu, kas novērsīs domas no tā, kas tiek darīts viņa mutē. Noteikti nevajadzētu kautrēties un droši jautāt zobārstam par šādu iespēju procedūras laikā. Ir arī tādas zobārstniecības, kas pašas piedāvā pacientiem šādu pakalpojumu, jo vēlas nodrošināt maksimālu labsajūtu un komfortu vizītes laikā.

  • Nevajag ierasties uz vizīti pārāk ātri

Vēl viens triks, kas var palīdzēt samazināt baiļu un satraukuma līmeni pirms vizītes pie zobārsta, ir ierašanās klīnikā tikai pāris minūtes pirms sava pieraksta laika. Tad nebūs ilgu laiku jāsēž uzgaidāmajā telpā, kas var kāpināt satraukuma līmeni, jo, iespējams, dzirdama instrumentu dūkoņa, sajūtami kādi specifiski medikamentu aromāti. Šādi kairinātāji var paaugstināt trauksmes līmeni, tāpēc labāk īsāku laiku uzturēties zobārstniecības telpās pirms pašas vizītes. 

Ja meklējat savu īsto un vienīgo zobārstniecību, kur justies kā mājās un saņemt iejūtīgu attieksmi no katra darbinieka, tad piesakiet vizīti apinesklinika.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.