Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Katrā Ulda Beķera Rakstā savs vēstījums

RAKSTĪTĀJS Uldis Beķeris palicis cilvēku atmiņās un savos darbos.

Pļaviņu kultūras centrā atklāta pļaviņieša Ulda Beķera veidoto Rakstu izstāde. Uldim, kurš sevi dēvēja par Rakstītāju, šogad paliktu 65, bet Rakstu pilsēta Pļaviņas svin 95.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uldis bija mākslinieks, kurš savu dvēseles pasauli izteica Rakstā, ko veido etnogrāfiskās zīmes un latviešu ornamenti. Tā bija viņa dzīves sūtība un piepildījums daudzu gadu garumā. Katra darba pamatā bija zināšanas kultūrā, mākslā, īpašā pasaules uztvere un intuīcija. Visi Raksti veidoti ar roku, tāpat kā krāsu kompozīcijas, izmantojot smalkas otas. Pedantiski un filigrāni. Uldis bija pārliecināts, ka ar datoru veidotais ir atšķirīgs un bezpersonisks. Katra Raksta tapšana viņam bija īpašs process, ko izdzīvoja no ieceres līdz vīzijas īstenošanai. Viņš ir teicis, ka, to darot, bijis kā Dieva pavēnī.

2005. gadā ar Pļaviņu pilsētas domes lēmumu Ulda veidotais Raksts kļūst par pilsētas simbolu un top devīze “Pļaviņas – raksta pilsēta”. Ulda darbs ir arī Pļaviņu novada Raksts un pilsētas 90 gadu jubilejas logo. Mūžībā mākslinieks aizgāja 2020. gadā.

Izstādes darbi atlasīti no Ulda privātās kolekcijas, ko glabā viņa māsa Ina Abramova. Viņa stāsta, ka no brāļa veikuma izstādīta tikai neliela daļa, un kultūras pasākumu vadītājas Kristīnes Rulles izvēle bijusi intuitīvi veiksmīga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Mājās šie darbi izskatās citādāk, nekā izstādē lielākā zālē un apgaismojumā. Kopā tas viss ir fantastiski — skaista un viegla izstāde. Par katru savu darbu Uldis varēja izsmeļoši pastāstīt, bet citi tajos saskata ko savu. Tas ir milzīgs darbs, ko un kā brālis veica, jo vispirms ar zīmuli tapa skice, kas pārtapa rakstā, un neviens neatkārtojas, — stāsta Ina.

Ulda darbi, intervijas, fotogrāfijas un raksti par viņu glabājas arī Pļaviņu bibliotēkā.

Uldis ir teicis, ka ornamentālisms (Raksts) māca saprast pasauli un pašiem sevi. Raksts aicina aktīvi līdzdarboties, domāt, analizēt, uzticēties, pat ja daudz ko nesaproti.

Rakstu izstāde Pļaviņu kultūras centrā būs skatāma līdz 25. martam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.