Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kas jāzina, pirms sāc plānot kokapstrādi

Daži koku veidi ir piemēroti tikai mēbeļu izgatavošanai, citi grīdas segumam, savukārt citi ir pietiekami elastīgi, lai tos varētu izmantot mūzikas instrumentu izgatavošanai. Katram koksnes veidam ir savi plusi un mīnusi, kā arī īpašības, kas padara to piemērotu konkrētam lietojumam. Neatkarīgi no tā, ko plānots būvēt, būs vērtīgi zināt kokmateriālu īpašības, pareizu uzglabāšanu un kopšanu. Kokmateriālu apstrādes uzņēmums “Krāso” www.delukrasosana.lv pievērš uzmanību svarīgām lietām, kas jāzina pirms kokmateriālu izmantošanas projektā.

Mitrums

Koksne ir izmantota tūkstošiem gadu un ir izturīga pret karstumu, salu, koroziju un piesārņojumu. Vienīgais faktors, kas jākontrolē, ir laika apstākļu iedarbība. Problēmas ar puvi un termītiem parasti ir saistītas ar nepietiekamu uzmanību konstrukcijas detaļām, kas pakļauj koksni mitrumam un saules gaismai.

Koksne var pastāvīgi izplesties un sarauties mitruma izmaiņu dēļ, tāpēc tam ir jāpaspēj aklimatizēties telpā, kurā to izmantos, pirms sākat tā apstrādi. Tas saistīts ar ūdeni, kas atrodas koka šķiedrās un liek tam uzbriest, tāpat kā sūklis, kas uzbriest, to samitrinot. Tikko nogāzta koka koksne ir “zaļa” un sula aizpilda šūnu dobumus.

Impregnēšana

Ar spiedienu apstrādāti jeb impregnēti kokmateriāli tiek ražoti, izmantojot ūdens bāzes ķimikālijas un spiediena spēku. Šīs ķīmiskās vielas pagarina koksnes kalpošanas laiku un padara to izturīgāku pret pūšanu un kukaiņiem. Priede un egle ir izplatītākie koki, kurus izmanto impregnēšanai.

Turklāt, ja būvprojektā, kurā regulāri tiek uzklāts hermētiķis, tiek izmantoti ar spiedienu apstrādāti zāģmateriāli, tie var izturēt līdz pat 40 gadiem. Ar spiedienu apstrādāti koka dēļi mēdz būt diezgan smagi.

Pētījumi ir atklājuši, ja plašāk tiek izmantota koksne, ir lielāki fizioloģiski un psiholoģiski ieguvumi veselībai. Tagad mēs zinām, ka darbinieki ir labāk jūtas un ir produktīvāki, skolēni mācās labāk, pacienti ātrāk atveseļojas un cilvēki parasti ir laimīgāki un mierīgāki telpās, kurās ir dabiski elementi, piemēram, koks.

Beicēšana

Koksnes beicēšana ir daudz vienkāršāks process par krāsošanu, jo neprasa gruntskrāsu un citu produktu izmantošanu. Beicēšana piedāvā gandrīz tādas pašas priekšrocības kā krāsa, taču pēc kāda laika, iespējams, būs jāpārklāj atkārtoti, bet tas neaizņems tik daudz laika kā pārkrāsošana.

Nepieciešama palīdzība kokmateriālu apstrādē? Zvani: +371 29 104 535, lai noskaidrotu vairāk.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.