Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Kā izvēlēties labu suņu barību? Svarīgākās uzturvielas labai veselībai.

Mājas mīluļu barības izvēlei ir milzīga nozīme, jo mājdzīvnieku veselība un pašsajūta ir atkarīga no saimniekiem. Ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvu barību, jo ēdiens nodrošina jūsu mīlulim visas nepieciešamās barības vielas, minerālvielas un vitamīnus, lai suns augtu liels, stiprs un vesels.

Suņa vecumam atbilstošas barības izvēle

Izvēloties suņu barību, liela nozīme ir suņuka vecumam. Kucēniem, pieaugušiem suņiem un senioriem barības atšķiras. Kucēniem paredzēta suņu barība ir paredzēta enerģiskam un augošam organismam, un tā veicina suņuka smadzeņu, acu un skeleta veselīgu attīstību. Mazajam kucēnam 12-24 mēnešu laikā ir jāpaspēj pieaugt, tāpēc organisms attīstās ļoti ātri. Tas nozīmē, ka kucēnam ir nepieciešams atbilstošs un kvalitatīvs uzturs, lai palīdzētu pareizi izaugt un attīstīties. Kucēns patērē 2x vairāk kaloriju kā pieaudzis suns.

Pieaugušiem suņiem līdz aptuveni 7 gadu vecumam ir nepieciešama sabalansēta barība, kurā ir atbilstošs antioksidantu un Omega 6 taukskābju daudzums. Pieaugušam sunim vairs nav vajadzīgs tik liels kaloriju daudzums kā kucēnam. Ja kucēnam paredzētu barību regulāri ēdīs pieaudzis suns, tad sunim var rasties svara problēmas, jo tas var uzņemt vairāk kaloriju, kā patērē. Lai uzturētu suņuka veselības stāvokli pieaugušā vecumā, viņam ir jāēd barība, kurā ir sabalansētas piecas galvenās uzturvielu grupas – taukvielas, olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīni un ogļhidrāti.

Vecākiem suņiem, kas pārsnieguši 7 gadu vecumu, ir citas uztura prasības. Senioru barībā ir jābūt augstākas kvalitātes proteīnam, augstākam C un E vitamīna daudzumam, kā arī lielākam taukskābju daudzumam. Vecāki suņi nereti nav tik aktīvi, tāpēc viņiem nav nepieciešams tik liels kaloriju daudzums. Tāpat arī ir jāņem vērā iespējamās veselības problēmas un jāizvēlas atbilstoša barība. Zoo veikals ir vieta, kur var atrast suņu barību visām vajadzībām.

Kāda barība ir labāka – sausā, mitrā vai naturālā?

Katram barības veidam ir savi plusi un mīnusi, kā arī ir jāņem vērā suņa ieradumi. Sausā suņu barība ir praktiska un salīdzinoši lētāka, it īpaši, ja iegādājas lielos barības iepakojumus. Sauso barību var uzglabāt ilgu laiku arī pēc atvēršanas, kā arī suņu sausā barība palīdz uzturēt veselus suņa zobus.

Mitrā barība jeb konservi suņiem bieži vien garšo labāk par sauso barību, tomēr šī barība sanāk nedaudz dārgāka, kā arī tā ne vienmēr ir tik praktiska. Atvērtu iepakojumu nevar uzglabāt pārlieku ilgu laiku, kā arī dažreiz mitrajai barībai var būt specifiska smaka, kas saimniekiem nav patīkama.

Trešais barības veids ir naturālais jeb barošana ar svaigiem produktiem. Daudzi saimnieki vēlas barot savus mājdzīvniekus ar dabīgu barību, piemēram, gaļas, zivīm un citiem svaigiem produktiem. To, protams, var darīt, ja tiek nodrošinātas suņukam nepieciešamās uzturvielas. Tas nav vienkāršs uzdevums, tāpēc daudzi izvēlas barot suni ar sauso barību un mitro barību, jo profesionāli pagatavotajā barībā ir visas sunim nepieciešamās uzturvielas un vitamīni.

Kam jābūt suņu barības sastāvā?

Kucēna barībā ir daudz uzturvielu, kas nepieciešamas intensīvai augšanai un attīstībai, un šī barība nepārslogo kucēna gremošanas sistēmu. Kvalitatīvā kucēnu barībā jābūt lielam apjomam kvalitatīvu olbaltumvielu, kas palīdzēs suņuka šūnu un orgānu veselīgai attīstībai. Tāpat sastāvā jābūt kalcijam, fosforam, magnijam, cinkam, dzelzim, D vitamīnam. Šīs minerālvielas nodrošinās suņuka kaulu un zobu veselīgu attīstību. Pieaugušo suņu barībā jābūt mazākam kaloriju, olbaltumvielu un tauku daudzumam, bet senioru barībā jābūt pietiekami daudz olbaltumvielām.

Uz katra suņu barības iepakojuma vienmēr ir norādīts, kādam vecumam šī barība ir paredzēta, kā arī tās sastāvs. Jāizvēlas suņu barība, kas atbilst jūsu suņa vecuma grupai. Jāpievērš uzmanība tam, lai būtu liels dabīgo sastāvdaļu procents un maz piemaisījumu. Mīluļi nereti mēdz būt izvēlīgi, un var gadīties, ka kvalitatīvā barība viņiem negaršo. Tādā gadījumā var dot dažāda veida barības, lai nodrošinātu visu nepieciešamo.

Ja jūsu sunim ir kādas veselības problēmas, tad vienmēr konsultējieties ar savu vetārstu, lai zinātu, kāda barība jūsu suņukam būs vispiemērotākā.

Kā pareizi barot suni?

Kvalitatīvas un piemērotas barības izvēle ir svarīga, bet jāņem vērā arī suņukam nepieciešamās barības daudzums un nepieciešamais ēdienreižu skaits.

Kucēnu kuņģis ir mazs, bet apetīte milzīga, tāpēc kucēns ir jābaro bieži, dodot nelielu barības daudzumu. Ir svarīgi nepārbarot suņuku, jo tas nav veselīgi. Atbilstošais barības daudzums ir atkarīgs arī no kucēna šķirnes un fizisko aktivitāšu daudzuma.

Pieaugušam sunim nepieciešama maltīte aptuveni 2x dienā, bet tas var būt atkarīgs arī no suņa šķirnes. Ja sunim ir tieksme ātri aprīt barību, tad var rasties gremošanas problēmas, tāpēc labāk barot ar mazāku barības daudzumu vienā ēdienreizē. Vēlamais barības daudzums parasti ir norādīts uz suņu barības iepakojuma, tāpēc vadieties pēc tā un pielāgojieties jūsu mīluļa paradumiem un vajadzībām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.