Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ilgi gaidītā ekskursija — balva par labu darbu

KOKNESES REPRESĒTIE UN VIŅU PASTĀVĪGIE SADARBĪBAS PARTNERI — Bebru pamatskolas audzēkņi — devās ekskursijā uz Salaspils pusi. Foto no L. Zukules albuma

Prieks gan sekmīgākajiem skolēniem, gan aktīvākajiem skolas un ārpusskolas pasākumu dalībniekiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

12. maijs bija ilgi gaidīta diena gan Kokneses represētajiem, gan viņu pastāvīgajiem sadarbības partneriem — Bebru pamatskolas audzēkņiem. Ekskursija kā balva tika gan sekmīgākajiem skolēniem, gan aktīvākajiem skolas un ārpusskolas pasākumu dalībniekiem.

Anita Liepiņa

Pārsteidzošā enerģētika

Pirmā pietura — Ķeguma HES. Vispirms izzinoša ekskursija, tad pieaugušajiem kinoseanss, bet skolēniem jāveic uzdevumi — savu attapību un erudīciju skolēni varēja apliecināt, piedaloties Enerģētikas muzeja interaktīvajā viktorīnā par faktiem no gides stāstītā un ekspozīcijā atrodamajiem eksponātiem. Vienai no komandām izdevās atbildēt uz pilnīgi visiem jautājumiem, bet balvas par dalību saņēma katrs. Galvenā balva gan nebija taustāma — tās ir jaunas zināšanas par Latvijas enerģētikas vēsturi. Daži fakti no tās pārsteidza. Uzzinājām, ka savulaik Rīgā bijusi tramvaja līnija pat līdz Jūrmalai! Un kur nu vēl brīžam jautrību izraisošā pērnā gadsimta sadzīves elektroiekārtu vai priekšmetu ekspozīcija. Ragainais matu fēns vien ko vērts! Eksakto zinību tālākajā apguvē noteikti palīdzēs gan gides izsmeļošais stāstījums, gan savām acīm skatītās milzu turbīnas, hidroelektrostaciju aprīkojums un neskaitāmie muzeja eksponāti. Elektroenerģijas skaitītāju vien te ir vairāk nekā 300.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savām acīm skatīt vēsturi

Tālāk ekskursijas maršrutā — Salaspils. Ieraudzīt vēstures liecības savām acīm, iepazīties ar Salaspils memoriāla ekspozīcijas materiāliem, apskatīt daļu no 25 ha platībā izvietotajām piemiņas skulptūrām. Jau tuvojoties bijušās nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas režīma izveidotās nometnes teritorijai, līdz ar lakstīgalu treļļiem un cīruļu dziesmām atskanēja neparastas skaņas — sirdspuksti, kā liecība, ka notikušais nav aizmirsts un cilvēku atmiņās tas ir dzīvs vēl šodien. “Aiz šiem vārtiem vaid zeme” — skan baisi, bet bagātīgais ziedu klājums uz vairākiem memoriāla objektiem liecināja, ka Otrā pasaules kara beigu atceres dienā te bijis daudz ļaužu. Pie bērnu barakas rotaļlietas un konfektes. Brīdis pārdomām klusumā. Arī mēs aizdedzām savas svecītes, pieminot šo cilvēku nežēlīgi aprautās dzīves. Virs galvas gaišzilas debesis — neviena paša mākonīša, un bērzi, mums promejot, vieglā vējiņa skarti, māj ar savām nupat saplaukušajām maigi zaļajām lapiņām nokarenajos zaros. Tāds kontrasts! Saulaina pavasara diena, — plauksmes un iznīcības vēstījums vienviet.

KOKNESIETE ILGA TILTIŅA AR MAZDĒLU Valteru Enerģētikas muzejā Ķegumā.

Iepriecina tulpju lauki

Nākamā pieturvieta — Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī. Te gan izbaudījām tikai dārza teritorijā augošo augu skaistumu. Tulpes savā krāšņumā un daudzveidībā bija tiešām pārsteidzošas. Dažas vairāk atgādināja neļķes, citas līdzinājās pujenēm. Turpat netālu strūklaka spožajos saules staros rasināja savas ūdenslāses, spilgtām krāsām vilināja bērnu rotaļu laukumiņš, vairākas lapenes, tiltiņš, ugunskura vietas — lielisks fons mūsu selfijiem un fotosesijām. Arī vecais, neaizmirstulītēm apaugušais celms nepalika nepamanīts.

Šeit atradām nomaļu stūrīti, kur ieturēt līdzpaņemto maltīti. Čaklākās dārzkopes paspēja arī uz stādu tirdziņu aizstaigāt. Tā nu ceļu turpinājām ar jauniem ceļabiedriem bagāžas nodalījumā. Cerams, ka stādi Kokneses pusē ieaugsies labi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rosina darīt

Pēdējā brīdī bija nācies atrast vēl kādu interesantu apskates vietu, jo plānotais zivjaudzētavas apmeklējums tika atteikts. Izvēle “krita” uz atpūtas kompleksu “Kolotilovka” tā netālās atrašanās vietas dēļ — turpat, Salaspils novada Rūķīšos. Paša saimnieka Nikolaja Kolotilo izdomu un darbaspējas var vien apbrīnot! Lai izveidotu Venēcijai līdzīgu kotedžu kompleksu, izraktas 250 tonnas zemes, izveidojot kanālu sistēmu, kas apjož salu Latvijas kontūras apveidā. Uz salas uzbūvētas mājiņas katram Latvijas novadam. Teritorija ļoti plaša, arī objektu daudzveidība pārsteidz: Trojas zirgs divstāvu mājas augstumā, “deputātu” māja ar jumtu pie zemes un pamatiem augšpēdus, mājiņa uz vistas kājas, kas tiešām griežas, vairākas pirtis, viena no kurām veidota futbola bumbas izskatā un daudz dažādu saimnieka gaumē veidotu skulptūru, interesantu kokgriezumā veidotu uzrakstu, kā arī neviennozīmīgi vērtēto 18+ pašdarināto priekšmetu kolekciju. Vai mēs tur vēlētos nokļūt otrreiz? Šķiet, ka nē. Bet pārdomas par viena cilvēka enerģiju un radošumu varētu arī mūs rosināt saņemties izdarīt kaut nedaudz vairāk savas dzīves vides uzlabošanai un pārveidošanai.

Labas atsauksmes

Skolēnu atsauksmes par šo dienu bija dažādas, atkarīgs no tā, uz ko vairāk vērsa savu uzmanību. Viktorija raksta, ka viņas mīļākā ekskursijas daļa bija Botāniskais dārzs, kopā dodot 8 balles no 10 par šo ekskursiju. Everita, novērtējot ekskursiju ar 9 ballēm, piemin īpašo atmosfēru Salaspils memoriālā. Sirdspuksti bija uzrunājoši. Paulai visjautrāk bijis tieši pēdējā objekta apskates laikā. Artis uzteic HES muzeja uzdevumu noderīgumu. Labprāt dotos tādā ekskursijā vēlreiz. Adrianai patika Botāniskais dārzs, bet traucēja krievu valodas nepārvaldīšana Kolotilovkas apmeklējuma laikā. Diemžēl Nikolajs, dzīvojot Latvijā, mūsu valodā savu ekskursiju nevadīja.

Atskatoties uz šo dienu jau ar zināmu “attālumu”, varu droši apgalvot, ka katram no mums tika daudz sirsnības, jautrības, labas gaisotnes visa brauciena laikā. Skolēniem prieks par suvenīriem no HES, kā arī par veikalu “Mego” un “Pepco” apmeklējumu, ko vēl kā ķirsīti uz kārtainās kūkas mums piešķīra ekskursijas organizatore Lība Zukule. Esam pateicīgi un gandarīti par tik izzinoši bagātīgu un izklaidējošu pasākumu. Pateicība Dievam par saules pielieto dienu un ceļojumu bez starpgadījumiem. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.