Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dziesmu dzirnas turpina griezties. Mēģinājumus nepārtrauc pat pandēmija

Sandras Pumpures foto

Klintaines pagasta sieviešu vokālais ansamblis “Dzirnas” atskatās uz 25 darbīgiem un skanīgiem gadiem. Jubilejas koncertā “Man dzīvē šai laimējies ļoti” skanēja dziesmas no ansambļa dažādu gadu repertuāra un latviešu tautasdziesmas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopā daudzus gadus

Ansambļa vēsture sākās 1998. gadā, kad, toreizējās Klintaines kultūras nama vadītājas Annas Gaidules mudinātas, kopā sanāca pirmās dziedātājas. Kolektīvu sāka vadīt Daina Penģerote, kura kopā ar dalībniecēm izdzīvoja ansambļa grūtāko laiku – tā veidošanās gadus, pirmā repertuāra apguvi un koncertus. Vēlāk šo darbu turpināja Olga Krasutina, ar kuru kopā piedzīvota tālākā izaugsme un pirmā dalība Dziesmu svētkos, bet no 2009. gada “Dzirnu” vadītāja ir Sigita Vilkaplātere. Viņa dziedātājas iedrošinājusi sarežģītākām melodijām un daudzbalsīgām dziesmām, kopīgi veidots dažāds repertuārs. Sigitas vadībā ansamblis šovasar veiksmīgi piedalījās Latvijas sieviešu vokālo ansambļu skatē, iekļūstot labāko desmitniekā, un ieskandinot savas balsis arī Dziesmu svētkos. Par ilggadēju un radošu darbu, sveicot kolektīvu 25 gadu jubilejā, Sigita Vilkaplātere saņēma Aizkraukles novada pašvaldības Pateicības rakstu.

Dziedātāju sastāvs ar gadiem mainījies, bet liela daļa ar savu kolektīvu ir kopā ilgus gadus. Kopš tā izveides ansamblī dzied Kristīne Rulle un Silga Stučka, vairāk kā 20 gadus — Kristiāna Balode, bet vairāk kā desmit gadus – Agnese Magone, Sandra Fišmeistare un Elita Kaņepēja. Kolektīvs pateicās visām dziedātājām, kuras savulaik dziedājušas ansamblī, jo katra sadarbība bijusi tikai ieguvums.

DZIESMOTS SVEICIENS no Pļaviņu kultūras centra sieviešu kora “Loreleja”.

Satiek draugus

“Dzirnām” šie gadi bijuši piepildīti ar mēģinājumiem, koncertiem gan pašu mājās, gan braucieniem uz citiem novadiem un ārpus Latvijas, skatēm un piedalīšanos Dziesmu svētkos. Neaizmirstamākā pieredze dziedātājām bija dalība 15. Latviešu Dziesmu svētkos Toronto, Kanādā 2019. gadā, un koncertējot arī ārpus tiem. Turp viņas devās ar Kanādas kordiriģentes Vizmas Maksiņas aicinājumu un sadarbību, draudzību saglabājot joprojām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bagātā koncertu pieredze “Dzirnām” devusi lielu draugu un atbalstītāju pulku, kas viņas sirsnīgi sveica jubilejā, vēlot vēl daudzus radošus gadus, lai dziesmu dzirnas griežas ilgi. Svētkos nebija klāt, bet sveicienus sūtīja Vizma Maksiņa, Aizkraukles sieviešu vokālais ansamblis “Spīdala” un vīru vokālais ansamblis “Es atnākšu”. Klātienē “Dzirnas” sveica pašvaldības pārstāvji, Klintaines pagasta bijušie un esošie darbinieki, Pļaviņu kultūras centra un Pļaviņu Mūzikas skolas pārstāvji, basketbolisti no Igaunijas pilsētas Rakveres, Pļaviņām un apkārtnes, kā arī citi.

Savukārt ar muzikāliem sveicieniem jubileju kuplināja Ropažu vīru vokālais ansamblis “Karma”, Stabulnieku vīru vokālais ansamblis “Labākie gadi” un sieviešu vokālais ansamblis “Noktirne”, Aiviekstes pagasta senioru ansamblis “Ābeļziedi”, Vietalvas pagasta sieviešu vokālais ansamblis “Zīle”, kā arī Pļaviņu kultūras centra amatiermākslas kolektīvi — sieviešu koris “Loreleja”, folkloras kopa “Āre”, amatierteātris “Aina” un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vidupe”. Pēc reģionālās reformas “Dzirnas” no 2009. gada ir Pļaviņu kultūras centra kolektīvs, bet reizi nedēļā joprojām lielākoties mēģinājumos tiekas Klintaines pagasta “Kūlīšos”.

KOPKORĪ ar dziesmu draugiem.

Pateicas atbalstītājiem

Arī “Dzirnu” dziedātājas pateicās visiem saviem draugiem un atbalstītājiem, kuru līdzdarbošanās bijusi tik nozīmīga. Paldies izskanēja bijušajiem Klintaines pagasta un pārvaldes, Pļaviņu novada vadītājiem, un vispirms Jānim Daģim, kura savulaik dāvātās dzeltenās tulpes kļuvušas par ansambļa mīļākajiem ziediem. Tāpat savu palīdzību nekad neatteica Ainārs un Ligitai Arnīši, laba sadarbība veidojās arī ar Guntu Žildi, Aigaru Luksu, Giedri Zvirgzdiņu, un šobrīd ar tagadējo Klintaines pakalpojumu centra vadītāju Evu Zeipi-Maču. Pateicība Klintaines bibliotēkas vadītājai Alitai Klušai par atbalstu projektos, bijušajai pagasta kultūras darba organizatorei Guntai Lazdai, kura pratusi gan uzmundrināt, gan sarāt, tagadējai kultūras darbiniecei Kristīnei Ginaitei, kura pati savulaik bijusi dziedātāju pulkā, Pļaviņu kultūras centra direktorei Astrīdai Davidovai ar pārējo kolektīvu, “Dzirnu” atbalstītājai un koncertu vadītājai Ivetai Krastiņai. Liels paldies izskanēja arī dziedātāju ģimenēm, kas atbalstījušas gan ikdienā, gan gatavojot svētku pasākumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“MAN DZĪVĒ šai laimējies ļoti” — gluži kā dziesmā teic “Dzirnu” dziedātājas.

Daudz spilgtu mirkļu

Viens posms noslēdzies, kurā bijis gan smags darbs, gan skaisti prieka brīži. “Dzirnu” vadītāja Sigita Vilkaplātere pateicās dziedātājām, kā pati saka — savām mīļajām meitenēm.

— Pārlapojot dziesmu repertuāru, nākas secināt, ka kopā aizvadītie gadi paskrējuši ļoti ātri. Kopā paveikts daudz, un joprojām priecājos par kopīgo sadarbību, — atzina Sigita.

— “Dzirnas” tā ir iespēja dziedāt, dzirdēt un redzēt, kā to dara citi kolektīvi. Tā ir kopā būšana ar fantastiskām dāmām, draudzība, savstarpēja sapratne, pieredzes apmaiņa, tradīcijas, piedzīvojumi un skaisti dzīves brīži. Būt šī ansambļa sastāvā nozīmē padarīt dzīvi krāsaināku, attīstīt uzstāšanās prasmi, interesanti pavadīt daļu brīvā laika, piedzīvot dažāda spektra emocijas. Aizvadīto piecu gadu spilgtākais notikums bija “Dzirnu” koncertēšana Toronto un piedalīšanās 15. Latviešu Dziesmu svētkos. Noteikti arī dziesmu mācīšanās attālināti “Zoom” vietnē, bet pat kovida pandēmija nepārtrauca “Dzirnu” mēģinājumus. Ņemot vērā divu gadu aizliegumu pulcēties, ansamblis pēdējo piecu gadu laikā tomēr ir spējis aktīvi piedalīties dažādos pasākumos, uzstājies 45 reizes, to skaitā arī koncertā Ukrainas atbalstam. Esmu pateicīga, ka manā dzīvē ir iespēja būt vienai no Klintaines pagasta sieviešu vokālā ansambļa “Dzirnas” dziedātājām, — saka Silga Stučka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ļauj aizmirst steigu un relaksēties

Kristiāna Balode vokālajā ansamblī ir no 1999. gada un atzīst, ka dziedāšana viņai ir kā sevis uzlādēšana pēc ikdienas darbiem.

— Satiekoties mēģinājumā, divas stundas paiet jautrā gaisotnē. Mani ļoti priecē tas, ka dziedāšana man liek piedomāt par balss intonāciju un dziesmu tekstu, jo mūsu repertuārs ir gana sarežģīts, un arī latviešu tautasdziesmās saklausāma daudzbalsība. Satikšanās ar dziesmu draugiem, piedalīšanās koncertos, būšana dziesmotā gaisotnē ārpus mājas — tas viss man ir nepieciešams, tāpēc turpināšu dziedāt ansamblī “Dzirnas”! — saka Kristiāna.

— Ansamblī dziedu jau desmit gadus, un šis laiks aizvijies tik ātri! Paldies meitenēm, kuras mani savulaik uzaicināja pievienoties šim brīnišķīgajam kolektīvam. Katru dziedošo trešdienas vakaru novērtēju kā īpašu, jo tas piepilda manu dzīvi ar prieku un pozitīvām emocijām. Šie vakari ļauj man aizmirst ikdienas steigu un relaksēties.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītie pieci gadi bijuši pilni aizraujošiem piedzīvojumiem. Ceļojums uz Kanādu un dalība Latviešu Dziesmu svētkos, kovida laiks, kad dziedājām mājās, sēžot pie datora ekrāna, līdz dziedāšanai Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos un noslēgumā jubilejas koncerts. Katrs mirklis bijis unikāls un aizraujošs. Nākamajā piecgadē novēlu mums daudz skaistu piedzīvojumu un kopā svinēt vēl daudz dziesmotus brīžus, — teic ansambļa dalībniece Elita Kaņepēja.

Kā svētku pasākumā atzina Silga Stučka – liels prieks ir dzirdēt apkārtējos jautājam, kad atkal varēs dzirdēt “Dzirnas”. Tas mudina apgūt jaunas dziesmas, lai priecētu savus klausītājus.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.