Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dziedošie gadi kā gājputni steidz. Senioru vokālā ansambļa “Maļinovij zvon” 20. jubilejas koncerts

DZIESMAS MIJAS ar dejām. Baibas Skabas foto

Gadi kā gājputni aizsteidzas, es nezinu, nezinu, kur. Šādi vārdi ir vienai no dziesmām, kas ir Aizkraukles kultūras centra senioru vokālā ansambļa “Maļinovij zvon” repertuārā. Lai arī dziesma ir par cilvēka dzīves gadiem, to var attiecināt arī uz šo dziedošo kolektīvu, kas cilvēkus Aizkraukles novadā un ārpus tā priecē jau 20 gadus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ne tikai virs Aizkraukles debesīm

“Aizkraukle šodien ir lepna, jo mūsu senioru ansamblim “Maļinovij zvon” ir dzimšanas diena — 20 gadi!” atklājot jubilejas koncertu, sacīja Vanda Arnta-Laizāne, Aizkraukles novada kultūras centra mākslinieciskās daļas vadītāja. “Jebkura kolektīva izveidošanu var salīdzināt ar cilvēka piedzimšanu, jo abos gadījumos apkārtējie vērīgi raugās un prāto, ko jaunu viņš atnesīs un vai šī jaunā zvaigzne mirdzēs neparasti skaisti? Šodienas jubilārs, mūsu senioru vokālais ansamblis, savos pastāvēšanas 20 gados to ir pierādījis. Mirdz ne tikai virs Aizkraukles debesīm, bet mirdz arī virs Latvijas un dažās Eiropas pilsētās.” Daudzās fotogrāfijas slaidrādē vēstīja, ka ansambļa dzīve šajos gados bijusi notikumiem bagāta.

Kā gan viss sākās? 2002. gadā tika dziedāts Aizkraukles krievu kopienas “LAD” sanāksmē. Toreiz priekšnesumi bija vien četru cilvēku sastāvā. 2003. gada 10. novembris bija jaunā kolektīva dibināšanas diena. Starp citu, 10. novembrī ir arī ansambļa vadītājas Natālijas Juškevičas dzimšanas diena.

Ansamblis ar lielu sparu ķērās pie darba, un jau 2004. gada martā devās uz savu pirmo konkursu Tukuma novada Tumē. Senioru ansambļu grupā ieguva trešo vietu, kas ir atzīstams sasniegums jaunam kolektīvam. “Mēs ne tikai dziedājām, bet arī dejojām. Pakāpeniski arī citi ansambļi sāka dziesmas laikā dejot. Ieviesām ko jaunu,” atceras Natālija Juškeviča. Pirmo vietu tajā reizē nepiešķīra nevienam. Taču aizkrauklietes pamanīja citi kolektīvi, ar kuriem aizsākās draudzība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Turpmāk “Maļinovij zvon” piedalījies visos valsts konkursos un mājās atgriezies ar godalgām. Trīs reizes iegūta ceļazīme dziedāt Dziesmu svētku pasākumos, izņēmums nebija arī šī vasara.

KOLEKTĪVAM LABA SADARBĪBA ir ar Aizkraukles Sociālo dienestu. Priekšplānā — kādreizējā iestādes vadītāja Ināra Gaile.

Kā viena liela ģimene

“Mēs esam priecīgi, ka varam svinēt savu skaisto jubileju,” teica Natālija Juškeviča, kura kolektīvu vada visus 20 gadus. Dziedātāji, sveicot savu vadītāju, vēlēja daudz radošu ieceru, veiksmi un panākumus. Īpaši pateicības vārdi skanēja vienai no pirmajām dalībniecēm, kurai arī lieli nopelni ansambļa panākumos — Jeļenai Arejancei.

Kolektīva sastāvs īpaši nav mainījies — uz skatuves kopā ar vadītāju bija 12 dalībnieki. Viņu vidū arī divi kungi. Visi ir kā viena liela ģimene, un dziedāšana kļuvusi par viņu dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Jubilejas koncertā uz skatuves kāpa Tatjana Zabolotnaja, Tatjana Novikova, Jeļena Arejance, Ludmila Grundule, Ļubova Grinsone, Valentīna Maskaļonoka, Nadežda Kuļeša, Jevgenija Jeklava, Vitālijs Sidenko, Nikolajs Losevs, Valentīna Tkača.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vecākajai dziedātājai ir 82 gadi, jaunākajai — pāri 60, taču kolektīvs savā pulkā labprāt pieņem arī jaunus dziedātājus — “jaunus” seniorus.

NATĀLIJA JUŠKEVIČA (otrā no kreisās) saņem Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja Leona Līduma apsveikumus.

Dziedātājas ir čaklas rokdarbnieces

Panākumu atslēga ir neatlaidīgais darbs mēģinājumos, kas notiek divas reizes nedēļā. Tagad dāmas spriež, ka pietiktu arī ar vienu reizi. Priekšnesumi tiek sniegti reizes 25 gadā dažādos pasākumos — pilsētu svētkos, sociālās aprūpes centros un visur, kur kolektīvs tiek aicināts. Pirms pandēmijas katru gadu novembrī “Maļinovij zvon” dziedāja atskaites koncertā. Gandarījumu rada skatītāju atsaucība. Tāpat kolektīva vadītāja ir pateicīga pašvaldībai, kura vienmēr to atbalsta. Arī novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums apsveikuma runā norādīja, ka ansamblis spilgti parāda citu nāciju kultūru ar dziesmu.

Katrs dalībnieks var lepoties ar savu devumu kolektīvam. Pirmām kārtām, lai būtu skaists noformējums. Ansambļa vadītāja stāsta, ka dziedātājas ir arī čaklas rokdarbnieces. Pašas ada, šuj, gatavo rotaslietas. Piemēram, Tatjana Zabolotnaja noadīja baltas cepurītes, ko izmantoja Dziesmu svētku pasākumos. Tatjanas kundze ir veidojusi arī tērpus, kas vienmēr ir atzinīgi novērtēti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sadarbojas ar komponistiem

Kolektīvs allaž piesaistījis klausītājus ar skanīgām un jestrām dziesmām. Šajos gados “Maļinovij zvon” pielocījis lielu dziesmu pūru, un dziesmas skan ne tikai krievu, bet arī latviešu, ukraiņu un baltkrievu valodā. Kad brauca uz Tčevu Polijā, kas ir Aizkraukles draugu pilsēta, iemācījās dziesmas arī poļu valodā. Jubilejas koncertā bija ukraiņu tautasdziesmas pirmatskaņojums.

Laba sadarbība kolektīvam izveidojusies arī ar komponistiem. Viens no viņiem ir salaspilietis Viktors Pizāns. Komponists bija ieradies ansambli apsveikt jubilejā. Otrā ir šobrīd Izraēlā dzīvojošā komponiste Nellija Hakele. Aizkrauklietēm bija gods 2015. gadā dziedāt komponistes koncertprogrammā “Ave Sol” zālē Rīgā.

Vai kolektīvs skaitījis, cik dziesmu izdziedājis 20 gados? To, protams, ir ļoti daudz. Piemēram, atšķirībā no citiem mazākumtautību kolektīviem aizkrauklietēm dziesmu latviešu valodā pietiktu diviem koncertiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
AR MAIZI JEB KARAVAJU, ko pasniedz uz izšūta dvieļa, “Maļinovij zvon” sveica Jēkabpils Ukraiņu biedrības “Javir” ansamblis.

Draugi visā Latvijā

20 gadu laikā “Maļinovij zvon” ieguvis draugus visā Latvijā. Dziedātājus sveikt bija ieradušies Aizkraukles novada kultūras centra vokālie ansambļi “Spīdala” un “Es atnākšu” (vadītāja Janīna Zolotorenko), Jēkabpils Ukraiņu biedrības “Javir” vokālais ansamblis (Valentīna Zarnicka), Krustpils kultūras centra krievu vokālais ansamblis “Bariņa” (Jeļena Agofonova), Vangažu kultūras nama krievu vokālais ansamblis “Krievu kadriļa” (Aļona Kolčika) un Gulbenes kultūras centra senioru vīru vokālais ansamblis “Namejs” (Inta Zellīte).

Ansambli “Maļinovij zvon” jubilejā sveica arī sociālā dienesta pārstāvji, Aizkraukles krievu kopiena “LAD”, kā arī kolektīva cienītāji un draugi. 

Pilna pasākuma galerija skatāma šeit: https://staburags.lv/izskan-senioru-vokala-ansambla-malinovij-zvon-20-jubilejas-koncerts/

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.