Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Divi miljoni eiro viegli ietilpst rokassomā. Viesos Latvijas Bankas zināšanu centrā “Naudas pasaule”

Viena no interesantākajām lietām šajā zālē ir oriģinālās seifa durvis. Novembrī apritēs 101 gads, kā šīs durvis ikdienā ver Latvijas Bankas darbinieki. Aiz tām ir telpa, kurā iepriekš uzglabāja zeltu, skaidro naudu — latus, kā arī svarīgus dokumentus Latvijas pirmās brīvvalsts laikā. Šo telpu izmantoja arī padomju gados, un vēlāk te glabāja monētas un banknotes, kādas valstī bija apritē. Pamatīgās durvis sver 3,5 tonnas. Lielajā seifā, kas aizņem lielu divstāvu telpu, vietām saglabātas oriģinālo skapju durvis. Seifa pirmajā stāvā var iepazīties ar valūtu saistītiem jautājumiem, monetāro politiku, cenu stabilitāti, tajā skaitā 2% inflācijas nodrošināšanu, kas ir viens no Latvijas Bankas uzdevumiem. Tieši 2% noteikti tāpēc, ka tie sekmē ekonomikas attīstību.
Otrajā stāvā ir stāsts par eiro — kā to fiziski pārvadā no tipogrāfijas un banku, kā iznīcina nolietojušos naudu, kā atšķirt īstu naudu no viltojuma. Te redzams process, kā naudu pārbauda ikdienā. Šo procesu veic automatizēti, cilvēka iejaukšanās notiek tikai aizdomu gadījumā.
Otrs interesantais eksponāts, kā jau seifā piederas, ir 2 miljoni eiro skaidras naudas 20 eiro banknotēs. Kaudzīte nav pārāk liela. Ja nomināls būtu 500 eiro, tad šo pašu summu varētu ielikt rokassomā. Tas ir iemesls, kāpēc vairs neražo jaunas 500 eiro banknotes. Tagad lielākā nomināla vērtība ir 200 eiro.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.