Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Deputāts Guntis Libeks: skiču zīmējumā domes ēka rada noslēpumainu, atturīgu, pat biedējošu iespaidu

Aizkraukles novada pašvaldības administratīvās ēkas skiču proojekts.
Gunas Mikasenokas foto
Guntis Libeks, Aizkraukles novada domes deputāts

Pārdomas, kas radās, iepazīstoties ar Aizkraukles centrālā laukuma un domes administrācijas ēkas pārbūves ideju skici, kas izlikta Aizkraukles kultūras namā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizkraukles centra administratīvo ēku kādreiz dēvēja par “balto māju” tās fasādes gaišā krāsojuma dēļ. Vēlāk tā tika pārkrāsota pelēkā tonī, taču savu nosaukumu tautā saglabāja. Skiču projekts paredz ēku siltināt, izveidojot apmetumu melnā – tumši pelēkā krāsā ar lielizmēra brūniem kvadrātiem armijas brūnā tonī. Skiču zīmējumā ēka rada noslēpumainu, atturīgu, pat biedējošu iespaidu. Man atmiņā uzpeldēja līdzība ar Valsts drošības ministrijas ēku Baku, Azerbaidžānā. Uzskatu, ka skiču projektā vajadzēja ietvert arī apkārtējās ēkas, kas pieder pašvaldībai: māju, kur izvietota “Staburaga” redakcija, bērnu un jauniešu centra ēku, kā arī bijušās slimnīcas kopmītnes ēku.

Domes ēku iztēlojos līdzīgu Liepājas koncertzāles vai Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa mājas krāsu toņiem. Ēkas fasādei vajadzētu izmantot apdares plāksnes, kas veiksmīgi tiek pielietotas māju siltināšanā Lietuvā. Domes ēkas fasāde būtu krāšņa, sarkanos toņos, no gaiši rozā līdz brūni sarkanai, ar nokrāsu un toņu pārejām no pamatiem līdz jumtam. Savukārt pārējām apkārtējām ēkām varētu būt citas krāsas: zila, zaļa, dzeltena, arī ar attiecīgās krāsas visu nokrāsu un toņu spēlēm, ko izveidotu un radītu dizainers.

Nav skaidrs, kādēļ jāpārbūvē laukums, ja nav jaunas idejas. Tērēt divus miljonus eiro, lai pārtaisītu savādāk un atsvaidzinātu esošo, neizklausās saprātīgi. Turklāt esošais laukums neizskatās nolietojies un samērā labi pilda savu uzdevumu. Laukuma tālākai attīstībai ir nepieciešama jauna ideja. Tā varētu būt tradicionālā pilsētu laukumu iekārtošana, kur centrā ir dominējošs simbols, kuram ir pakārtota visas pārējās teritorijas izveide. Šis centrālais objekts varētu būt nozīmīgs tēlniecības objekts, par kura ideju jārīko ideju – skiču konkurss.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizkraukles centrālā laukuma un domes administratīvās ēkas pārbūve noteiks pilsētas izskatu un tēlu daudziem turpmākajiem gadiem. Aicinu aizkraukliešus aktīvi izteikt savas domas par šo ieceri.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.