Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Daudz vīna ar izrietošām sekām. Izrāde “Pelikāni un vīnogas” JRT

SKATS NO IZRĀDES “Pelikāni un vīnogas”. Foto no JRT

IESAKA IMANTS KAZIĻUNS, laikraksta “Staburags” žurnālists

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Janvārī Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) biju uz izrādi “Pelikāni un vīnogas”. Režisors Alvis Hermanis to veidojis pēc amerikāņu rakstnieka Reksa Piketa lugas “Sānceļi”. Izrādes anotācijā teikts, ka tā ir par 40 gadnieku krīzi. Var jau būt, lai gan man šķiet, ka vīrietis jebkurā vecumā var nonākt līdzīgās situācijās, vēlēties precēties, un tajā pašā laikā baidīties zaudēt brīvību jeb to dzīvi, kāda bija pirms kāzām. Luga ir komēdija un diezgan bieži ar komēdijām var viegli nošaut greizi. Joks ir sarežģīta padarīšana un labi pajokot ir jāmāk. Bieži vien uz skatuves un arī dzīvē tas neizdodas. Tajā var vainot režisoru, aktierus, arī pašu lugu un tās autoru. Šis gadījums bija patīkams izņēmums. Trīs stundās un 15 minūtēs, divos cēlienos nebija neviena muļķīga, pliekana joka.

Izrāde ir stāsts par diviem draugiem — Mailzu (Jānis Skutelis) un Džeksonu jeb Džeku (Ivars Krasts). Mailzs ir rakstnieks, tikko pabeidzis savu romānu un cenšas to piedāvāt izdevējiem. Diemžēl centieni ir neveiksmīgi, naudas iztikšanai nav. Kā jau radošs cilvēks, Mailzs ir emocionāls, ar noslieci uz depresiju, aizraujas ar vīnu. Tiesa, ne sliktā nozīmē, viņš par vīniem zina teju visu.

Džeks ir it kā aktieris, saka, ka piedalījies kādu reklāmu filmēšanā. Viņš iepazinies ar meiteni, nolēmis apprecēties, bet pirms kāzām vēlas izbaudīt vecpuiša dzīvi. Mailzs piedāvā uz nedēļu doties vīnu tūrē pa Kalifornijas vīna darītavām. Ceļojumā kādā no darītavām viņi satiek Sāru (Jana Čivžele) un Betiju (Inga Tropa). Sāra, tāpat kā Mailzs, ir vīna lietpratēja. Betija kaislīga un atvērta jaunām attiecībām. Džeks Betijai nepasaka, ka gatavojas ieiet vīra kārtā, un starp abiem izveidojas attiecības, kas pārsvarā piepildītas ar kaislīgu seksu. Varbūt sižets izklausās bezgala banāls. Piketa lugā skatītājs ir ievilkts, saistīts un, tāpat kā Mailzs, jūt rūpes par savu izlaidīgo draugu, pārdzīvo par Betiju, kad viņa uzzina par Džeka plānotajām kāzām. Nenoliedzami, visu izrādi dominē vīns. Izdzertās glāzes un pudeles izrādē krājas uz galda, apliecinot, ka izdzerts ir patiesi daudz. Bieži dzird vīna “Pinot Noir” piesaukšanu, kas ir sarežģīti kopjama vīnogu šķirne. JRT mājaslapā teikts, ka pēc šīs lugas uzņemta arī filma un savukārt pēc tās iznākšanas uz ekrāniem visā pasaulē par 20% kritās citkārt populārās “Merlot” vīna šķirnes patēriņš, bet par 20% cēlās “Pinot Noir”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izrāde patiks tiem, kuriem gribas kultūru baudīt viegli, gūt pozitīvas emocijas, negrimstot eksistencionālās pārdomās un sāpju asarās.

Ar nožēlu jāsaka, ka biļetes uz šo izrādi izpirktas līdz pat 6. martam, un pašlaik JRT repertuārā citas nav ieplānotas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.