Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Dārgās un bīstamās šūpoles

Bīstamās šūpoles Doma laukumā. Foto: Paula Čurkste/LETA

Ja kaut kur tiek atklāts kāds jauns vides objekts un ja tas raisa pozitīvas emocijas, kā, piemēram, puķu laiva ar makšķernieku Aizkrauklē, tad atliek tikai priecāties. Citādi ir, ja objekts liek būt vienaldzīgiem vai vedina uz negatīvu attieksmi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēneša sākumā Rīgā, Doma laukumā, svinīgi atklāja vides mākslas objektu “Kopā pie Doma”, kas izmaksāja 165 000 eiro. Drīz vien atklājās, ka objekta iekšienē uzstādītās šūpoles ir bīstamas cilvēku veselībai, jo vairāki bērni guvuši traumas. Kāda 11 gadu veca meitene, šūpojoties guvusi smagus savainojumus, arī citi bērni apgalvojuši, ka brīdī, kad, iešūpojušies ātrāk, šūpoles iespiež kājas. Kāds gados vecāks rīdzinieks pamanījis, ka šūpoles nav drošas un par saviem novērojumiem informējis pašvaldību, bet nekāda reakcija neesot bijusi.

Pēc notikušā Rīgas domē norādīja, ka pirms objekta uzstādīšanas un darbības sākšanas notikusi rūpīga inženiertehniskā pārbaude, esot arī inženieru atzinums par objekta drošību. Rīgas domes Pilsētvides mākslas un noformējuma nodaļas vadītājs Jānis Krievkalns piebildis, ka “tas nav rotaļu laukums, bet vides objekts, un tas ir jāapzinās apmeklētājiem”.

Manuprāt, šis vides objekts Vecrīgas sirdī vispār neiederas. Vecrīgu cilvēki apmeklē, lai baudītu senatni, šādām instalācijām vieta ir mūsdienīgākos laukumos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mani pārsteidz arī Toma Kampara, kas ir viens no autoriem, teiktais: “Mūsu vides objektam, kas ir kā mākslas objekts, drošība bija augsta prioritāte, tas ir bijis jautājums numur viens. Ekspluatācija ir atkarīga no cilvēku līdzdalības. Un drošības instrukcijās esam aicinājuši būt piesardzīgiem un lietošanu uztvert nopietni.” Gribas pajautāt Tomam Kamparam, vai viņš, ieraugot šūpoles, arī kaut kur meklē un lasa instrukciju, kā pareizi šūpoties? Ja reiz tas ir kā mākslas objekts, kāpēc tas būtu cilvēkiem jāekspluatē? Vai nepietiktu tikai ar paskatīšanos? Tad jau iznāk, ka uz katras skulptūras, kas ir vides mākslas objekts, var apsēsties? Ja kāds nokritīs, pats vainīgs, vajadzēja būt piesardzīgam un lietošanu uztvert nopietni.

Pašlaik līdz apstākļu noskaidrošanai šūpoļu darbība ir apturēta, Rīgas mērs cietušajiem atvainojies, bet kļuvis zināms, ka pēc šī gadījuma Patērētāju tiesību aizsardzības centrs veicis pārbaudi un uzdevis slēgt šūpoles arī Vērmanes dārzā.

Paredzot, ka šādus objektus īpaši iecienījuši bērni, drošībai ir jābūt pirmajā vietā. Vēl jo vairāk, ja no rīdzinieku maciņiem šim, kā nosaucis kāds komentētājs sociālajos tīklos, “trušu būrim” iztērēti 165 000 eiro. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.