Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Cerībā uz rezultātu

Pēc aptuveni trīs gadu ilgiem pūliņiem Saeimas komisijā nonākuši likuma grozījumi, ar kuriem paredzēts ierobežot alkohola tirdzniecību un reklāmu. Ja ar daudziem ekonomiskajiem un sociālajiem rādītājiem esam pēdējā vietā Eiropā, tad patērētā alkohola ziņā — pirmajā vietā. Viens latvietis gadā vidēji patērē 12,1 litru absolūtā alkohola. Likuma grozījumu mērķis ir samazināt šo patēriņu. Un, ja es to nelietoju, tad kāds droši vien izdzer arī manu normu. Varam jau par to pasmaidīt, taču domāju, ka šie rādītāji noteikti nav tie, ar kuriem jālepojas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ko tad paredz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šajā nedēļā atbalstītie grozījumi? Ja likuma grozījumi stāsies spēkā, tad alkoholu varēs iegādāties personas no 20 gadu vecuma atšķirībā no šobrīd atļautajiem 18 gadiem.

Paredzēts ieviest arī jaunus alkohola tirdzniecības laika ierobežojumus — no pirmdienas līdz sestdienai to varēs tirgot no pulksten 10 līdz 20, svētdienās — no pulksten 10 līdz 18. Tāpat paredzēti alkohola reklāmas un dažādu akciju ierobežojumi. Piemēram, vairs nevarēs piedāvāt iegādāties divas dzēriena pudeles par vienas cenu vai Ziemassvētkos tirdzniecības centrā būvēt eglītes no viskija pudelēm.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri, tiekoties ar reģionālajiem žurnālistiem, atzina, ka spiediens pret šādu ierobežojumu ieviešanu bijis diezgan liels, taču beidzot izdevies tikt līdz to skatīšanai komisijā. Vai un kad izdosies sasniegt plānoto rezultātu, gan vēl neviens skaidri nevar pateikt, taču Lietuvas piemērs rāda, ka piecu gadu laikā kopš tur ieviesti līdzīgi ierobežojumi, alkohola patēriņš samazinājies par 17% un ir aptuveni trīs litri uz vienu iedzīvotāju gadā. Un tagad, ja veikalā sestdienas pēcpusdienā kāds stāv rindā pie kases ar alus pudeli groziņā, tad skaidrs, ka tas ir latvietis, kurš pieradis, ka alkohols nopērkams visur un vienmēr.

Sociālajos tīklos plānotie grozījumi jau sacēluši sašutuma vētru un minējumus, kādā apmērā palielināsies nelegālā alkohola tirdzniecība. Jebkuras pārmaiņas, īpaši, ja tie ir kaut kāda veida ierobežojumi, allaž sākumā rada pretestību, bet ar laiku pie tā pierod un pieņem kā pašsaprotamu. Daudzās valstīs šādi ierobežojumi pastāv jau sen un es ceru, ka tie dos rezultātu. Samazināsies ne tikai vidējais statistiskais alkohola patēriņa rādītājs, bet arī alkohola reibumā izraisītās nelaimes un paveiktās pārgalvības. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.