Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Bormaņos slēgs bibliotēku. Ar laiku mainījušies lasītāju ieradumi un vajadzības

Ratnicēnu bibliotēka Bormaņos. Foto no “Staburaga” arhīva

Pēc gandrīz 70 gadu darbības no nākamā gada slēgta būs Ratnicēnu bibliotēka Bormaņos, kas ir Kokneses bibliotēkas struktūrvienība. Iemesls tam ir gan ēkas sliktais stāvoklis, gan mazais lasītāju skaits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apspriežot jautājumu vispirms pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejā, Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne informēja, ka lasītāju skaits bibliotēkā samazinās ar katru gadu — pērn tie bija 74, bet šogad tie ir 50, Bormaņu ciemā ir 145 iedzīvotāji. Bērnu un jauniešu pastāvīgo lasītāju vidū ir pavisam maz. Kokneses pamatskolā-attīstības centrā ir sava bibliotēka, un tās audzēkņi izmanto to. Gada laikā bijuši 1233 klātienes apmeklējumi. Turklāt Kokneses bibliotēka ir sešu kilometru attālumā, Bebru — astoņu.

Vēl viens būtisks iemesls slēgšanai, ko uzsvēra gan Anta Teivāne, gan Kokneses bibliotēkas vadītāja Inta Poiša — Ratnicēnu bibliotēkas ēka ir veca un nav piemērota tās vajadzībām, arī malkas apkures krāsnis ir nolietojušās. Ēkā nav sanitārā mezgla un ūdens pievada, bibliotekārei pašai jākopj teritorija, ziemā jātīra sniegs un jākurina krāsnis. Lai sakārtotu ēku, nepieciešami lieli līdzekļi, ko pašvaldības ieskatā nav rentabli ieguldīt. Arī bibliotēkas akreditācijas atzinumā norādīts, ka nepieciešams remonts, un Bormaņos nav citas pašvaldības ēkas, kur grāmatu krātuvi varētu pārcelt.

Ratnicēnu bibliotēkas vadītāja Sarmīte Leitāne šajā vietā nostrādājusi vairāk nekā 40 gadus un gatavojas doties pensijā, kas arī aktualizēja jautājumu, ko iesākt ar bibliotēku. Viņa atzina, ka ar laiku mainās lasītāju ieradumi un vajadzības. Tā kā Bormaņos vairs nav veikala, dodoties iepirkties uz Koknesi, cilvēki tur apmeklē arī bibliotēku, kur apmaina gan grāmatas, gan saņem citus pakalpojumus. Šajā bibliotēkā darbojas arī klientu apkalpošanas centrs un darbinieki var palīdzēt gan kaut ko izprintēt, gan aizpildīt veidlapas vai citu nepieciešamo.

Aizkraukles novada domes aizvadītajā sēdē deputāti apstiprināja komitejā nolemto — no 2024. gada 1. janvāra bibliotēku slēgt. Iepazīstoties ar situāciju, arī Latvijas bibliotēku padome neiebilst šim lēmumam. Ratnicēnu krājumus nodos Kokneses bibliotēkai. Bibliotekāra štata vienība pagaidām saglabāta, un par to lems līdz gada nogalei. Lai bibliotēkas pakalpojumi Bormaņu ciema iedzīvotājiem būtu pieejamāki, reizi nedēļā vai pēc pieprasījuma varētu rīkot izbraukumus uz ciemu. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.