Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Biznesā vajag draudzēties. Ingūna Purakalne uzskata: jāsvin skaisti un ar eleganci

RADĪT SVĒTKUS prot Ingūna Purakalne. Foto no personīgā albuma

Svētku nevar būt par daudz, un tie ir jāsvin. Lai katra tāda reize būtu skaista un eleganta, Ingūnai Purakalnei no Daudzeses pagasta ir piedāvājums, kas tos padarīs tieši tādus. Viņas vadītā eleganto un estētisko atrakciju noma “ELMI PLAY” nodrošina baltas un stilīgas bērnu aktivitāšu zonas ikvienos svētkos. Ingūna arī guva lielāko finansējumu savas darbības paplašināšanai Aizkraukles novada pašvaldības rīkotajā konkursā “Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā 2023!”. Par sapņiem, iecerēm un darbiem saruna ar jauno uzņēmēju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētkos bērniem sava vietiņa

— Kā tas viss sākās?

— Pagājušajā rudenī, kad vēl biju bērna kopšanas atvaļinājumā, šķita, ka pietrūkst kaut kādas darbošanās. Tieši tad draudzene Rīgā uzaicināja uz fotosesiju ar bērniem, kur bija dažādi kluči, un viņa ierosināja arī man ko tādu pamēģināt. Domāju — kāpēc nē! Turklāt par ko tādu bija iepriekš domājusi, jo jau savās kāzās gribēju izveidot zonu bērniem, lai viņiem būtu interesanti, vecākiem vieglāk, un tas viss labi iederētos. Tomēr neko piemērotu piedāvājumā neatradu un atmetu to domu. Vēl nesen pati biju uzaicināta uz kāzām, kur arī nebija padomāts par bērniem. Līdzi bija jaunākais dēliņš, kas man bija ļoti grūti, jo teju visu laiku vajadzēja viņu nēsāt rokās. Sapratu, ka arī šajā ziņā kaut kas jāmaina, un, draudzenes iedrošināta, sāku domāt, kā to visu veidot. Rudenī pamazām iepirku dažādus kluču komplektus, ko sāku piedāvāt, radās pirmie klienti, jo ir labi, ka bērniem savos vai pieaugušo svētkos ir vieta, kur spēlēties. Savukārt vecākiem svarīgi, lai tas viss būtu arī skaists un gaumīgs. Tiem, kuriem svarīga elegance, manas atrakcijas tieši tādas ir — baltas, pelēkas un neitrālos toņos. Uzņēmuma nosaukums tapa no draudzenes meitas, manas krustmeitas Eliānas un mana dēla Mika vārdu salikuma.

Uzvara konkursā — labs papildinājums

— Izdevies īstenot sākotnējo domu?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Domāju, ka jā. Ir svarīgi radīt ne tikai prieku bērnam, bet arī palīdzēt vecākiem. Kaut vai tajās pašās kāzās — ja nav padomāts par mazākajiem viesiem, tas var būt nogurdinoši visiem. Tāpēc arī tieši kāzām man ir speciāls piedāvājums, un pieprasījums ir diezgan liels. Ļoti priecājos par uzvaru konkursā, kas dos iespēju nopirkt papildus baltās piepūšamās atrakcijas. Turklāt pieprasītākās lietas ātrāk nolietosies un būs jāatjauno. Klučus ražo tepat Latvijā, Valkā, bumbas atradu Polijā, bet piepūšamās atrakcijas — Ķīnā, kur iegāde gan ir ilgs process, kamēr izvērtē kvalitāti un saraksties ar pārdevēju. Domājot par šo biznesu, zināju, ka būs ieguldījumi. Sāku ar četriem tūkstošiem eiro, iztērējot visus iekrājumus. Tagad domāju, ka šovasar visu atpelnīšu, un arī uzvara konkursā ir labs papildinājums. Tas manus gada plānus pavirzījis krietni uz priekšu. Gatavojos iegādāties vēl trīs baltās piepūšamās atrakcijas, kas būs piemērotas ne tikai mazākajiem, bet arī vecākiem bērniem un pieaugušajiem. Lai ir piedāvājums visām vecuma grupām.

Interesē gan bērniem, gan pieaugušajiem

— Pieaugušajiem arī ir interese par šādām atrakcijām?

— Jā, īpaši kāzās, jo baltajās piepūšamajās atrakcijās iznāk skaistas fotogrāfijas. Tas īpaši populāri ir ārzemēs, un arī mani klienti sūta bildes, kur fotografējušies tajās. Uz baltā fonā attēli izdodas ļoti grezni. Latvijā tādas piepūšamās baltās atrakcijas ir piecas, un tas ir maz. Pašiem pasaku pils pagaidām ir viena un ļoti pieprasīta, tāpēc vajag vēl.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Bērnu interese par to visu nezūd, jo piedāvājums dažkārt ir tik piesātināts?

— Pēdējā pasākumā, uzstādot atrakcijas, bērni visu laiku nepacietīgi jautāja, kad varēs sākt tās izmantot. Līdzīgi ir visur. Bērni gaida bumbu baseinu vai ko citu, jo tā nav ikdiena. Savukārt ballītē tas viss ir! Mammas dažkārt teic, ka bērns visu dienu nav kārtīgi paēdis, ar nepacietību gaidot, kad varēs doties rotaļāties. Arī atsauksmes no vecākiem ir pozitīvas. Vīrs gan dažkārt man pārmet, ka viss tiek citiem, bet savējie ir apdalīti. Diemžēl lielākoties tā ir, bet pa reizei jau tiek, lai arī gribas vairāk. Septiņgadīgā meita Elza man bieži brauc līdzi palīdzēt. Kā viņa pati saka — novērtēt, vai atrakcijas ir drošas.

Pozitīva atsauksme — labākā reklāma

— Konkurence nebaida?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Domāju, ka esmu pamanījusi visus konkurentus, jo regulāri sekoju līdzi tam, kas jauns parādās šajā tirgū. Pārējos gan neuzskatu par konkurentiem, bet sadarbības partneriem. Ja kādam ir kas citādāks nekā man, piedāvāju papildināt piedāvājumu, un visi esam ieguvēji. Man patīk draudzēties. Sadarbojos ar dekoratoriem, un iznāk labas fotosesijas ar abpusēji izdevīgiem piedāvājumiem, iesakot citam citu. Esmu pārliecināta, ka biznesā ir jādraudzējas, lai arī latviešiem tas nav raksturīgi, bet man kaut kā izdodas. Par vienu gan esmu pārliecinājusies — lai veiksmīgi darbotos šajā jomā, jābūt “Instagram”. Viena pozitīva atsauksme no sabiedrībā zināma cilvēka ir vislabākā reklāma.

— Kā ir vadīt uzņēmumu no Daudzeses?

— Tas neko daudz neietekmē, lai arī apmēram 80 procentu manu klientu ir no Rīgas un Pierīgas. Tur cilvēki, visticamāk, var to atļauties vairāk, seko līdzi visiem jaunumiem un grib tos savos svētkos. Turklāt — ja ballītes dekorācijas iecerētas bēšīgos toņos, tad visam pārējam, arī atrakcijām, jābūt tādā pašā tonī. Šajā darbībā esmu piesaistījusi draudzeni, pie viņas Pierīgā izveidojot bāzes punktu, kur atstāt daļu lietu, lai cilvēkiem ērtāk tās saņemt. Ir vietas, kur pati vedu atrakcijas, jo tās jāuzstāda, kas prasa laiku, mazākus komplektus klienti var paņemt paši. Lielajām lietām vajag arī lielāku auto, un mūsu ģimenes “busiņu” esam pielāgojuši manam biznesam. Aizkraukle arī pamazām mostas, un šai pusei esmu sagatavojusi īpaši izdevīgu piedāvājumu, jo gribas, lai cilvēkiem arī te ir skaisti svētki. Tāpēc arī piedalījos pašvaldības konkursā — tiklīdz ieraudzīju piedāvājumu, sāku jau rakstīt pieteikumu, jo esmu savas vietas patriote. Aktīvi izmantoju arī pašvaldības mobilo lietotni un brīnos, ka citi uzņēmēji maz to dara, lai arī tā ir laba reklāma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grib vairāk vietējo klientu

— Kas esat pēc profesijas?

— Juriste. Vairāk nekā desmit gadu nostrādāju tirdzniecības namā “Kurši”, kas deva labu pieredzi, arī dokumentu noformēšanā. Pēdējā darbavieta man ir koksnes granulu ražošanas rūpnīcā, kur guvu ieskatu pilnīgi citā jomā. Esmu pabeigusi arī interjera dizaina kursus, un tas viss kopā palīdz tagadējā nodarbē. Liels atbalsts man ir ģimene. Vīrs Jānis ir finansists, un viņš ir pirmais, pie kā dodos pēc padoma par skaitļiem. Viņa skatījums ir tāds loģisks, neuzbāžas ar savām idejām, bet tas, ko pasaka, ir ļoti noderīgs.

Kad izstāstīju Jānim, ko vēlos darīt, viņš uzklausīja un neiebilda, tik noteica — cīnies! Man jau arī vairāk nevajadzēja. Labs vīrs man ticis!

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— Nākotni saistāt ar savu uzņēmējdarbību?

— Šī vasara dos sapratni — atgriezīšos algotā darbā vai turpināšu savu uzņēmējdarbību, spējot nopelnīt sev algu. Savs bizness noteikti ir labs ar to, ka varu plānot laiku pēc saviem ieskatiem, bet tas nav darbs, kas beidzas pulksten 17. Kad bērni nolikti gulēt, ar draudzeni plānojam darbus līdz vēlam vakaram. Piesaistām arī vīrus, ja kaut kas pa ceļam jāaizved. Rudenī ir padomā Aizkrauklē atvērt telpu svinībām, jo pilsētā tādu trūkst. Kaut vai vietas, kur mammas var sanākt vakarā uz jogu vai citu nodarbību. Ļoti gribas vairāk vietējo klientu, lai arī attālums līdz Rīgai nav šķērslis. No Daudzevas tā ir viena stunda. Tas savulaik bija mūsu labākais lēmums no Rīgas pārcelties uz laukiem, lai arī vīrs ir rīdzinieks. Vienā mājā dzīvojam trīs paaudzes, bet netraucējam viens otram. Ja izveidojas laba sadarbība, tas ir atbalsts.

Patīk laukos

— Nav bijusi doma atgriezties lielpilsētā?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

— No Daudzevas noteikti negribas doties projām. Rīgā ir labi ar to, ka viss ir uz vietas, bet audzināt tur bērnus ir vienkārši briesmīgi. Kad piedzima meita, ierunājos vīram, ka gribētu atpakaļ uz laukiem, un viņš piekrita. Viņa darbs saistīts ar meliorācijas jomu, kas arī ir ārpus pilsētām. Turklāt mana brāļa iespaidā Jānis sāka apmeklēt mednieku kursus, un vienas vasaras laikā pārcēlāmies. Meita šogad Daudzesē beidza bērnudārzu, un tagad mums sāksies jauns posms — skolas gaitas, dēls sāka apmeklēt dārziņu. Patīkami redzēt, ka cilvēki nāk atpakaļ uz laukiem un darbojas, īpaši mana paaudze. Kad aizgāju mācīties uz Rīgu, visu laiku bija doma, ka gribēšu atgriezties. Mums ar maniem vecākiem ir lauku sēta ar pietiekami lielu teritoriju, kas jāpļauj, palīdzam cits citam. Mūsu saimi papildinājis arī suns. Kad Jānis sāka nodarboties ar medībām, vēlējās iegādāties medību suni. Negribēju, lai tā ir kāda no tradicionālajām šķirnēm, un reiz Rīgā parkā ieraudzīju vācu īsspalvaino putnu suni. Labs un skaists, lieliski sadzīvo ar bērniem, tikai liels blēņdaris, ja esam kur aizbraukuši.

Patīk svinēt svētkus

— Gatavojaties arī Jāņu svinībām, ja jau vīrs ir Jānis?

— Noteikti, un šogad atkal uzņemsim ciemiņus. Bērnībā vienmēr svinējām pie vectēva, kurš arī bija Jānis. Vēlāk tas bija vairāk ar draugiem, bet reiz sarīkojām svētkus mājās ar plašu programmu, un mums tā iepatikās, ka zinājām — rīkosim atkal. Brāļa sievai 23. jūnijā gan ir dzimšanas diena, un dažu gadu esam tur. Vispār esam svētku svinētāji, un dažkārt vārdadienas pat trakāk nekā dzimšanas dienas. Ir jau tā, ka vecāki nereti vairāk aizraujas nekā bērni, un arī mums meita ir atgādinājusi — jubileja taču ir viņai! To dažkārt redzu arī saviem klientiem. Bieži vien bērns ir tik mazs, ka neko no tā neatcerēsies, bet tās bildes taču atgādinās. Turklāt katrs skaists brīdis paliek atmiņā, un esmu par svētkiem! 

Fakts

Atbalstītās biznesa idejas Aizkraukles novada pašvaldības biznesa ideju konkursā “Esi uzņēmējs Aizkraukles novadā 2023!”:

Ingūnai Purakalnei no Daudzeses piešķirti 5000 eiro atrakciju nomas uzņēmuma attīstībai,

ukrainietei Jeļicai Šmendelei — 5000 eiro, lai Koknesē izveidotu kosmētisko kabinetu,

* Signei Žukai Aizkraukles pagastā — 3500 eiro ķiploku pārstrādes produktu ražošanai,

* Dacei Šķirmantei 3605 eiro — fotogrāfiju apstrādes, kārtošanas, maketēšanas un drukas darbiem Aizkrauklē, spēles “Atmiņu ķērājs” izgatavošanai,

* Žanetei Vingrei 2495,60 eiro — fizioterapijas prakses izveidošanai Koknesē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.