Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Atzinības krustu saņems Lidija Ozoliņa un Aldis Jansons

Piešķirti 79 augstākie Latvijas valsts apbalvojumi

Saskaņā ar Valsts prezidenta un Ordeņu kapitula 2022. gada 4. aprīļa lēmumu 79 sabiedrības pārstāvjiem piešķirti augstākie Latvijas valsts apbalvojumi — Triju Zvaigžņu ordenis (piešķirts 34 personībām), Viestura ordenis (piešķirts 10 personībām) un Atzinības krusts (piešķirts 35 personībām). Latvijas valsts apbalvojumi piešķirti cilvēkiem, kuri ar savu darbu, aktīvo pilsonisko stāju un uzticīgu kalpošanu Latvijai godam pelnījuši augstāko valsts atzinību. Apbalvojamo skaitā ir pilskalniete Lidija Ozoliņa un skrīverietis Aldis Jansons.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Aldis Jansons.

Valsts prezidents Egils Levits un Ordeņu kapituls nolēma atbilstoši Valsts apbalvojumu likuma 30. pantam par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā apbalvot ar Atzinības krustu un iecelt par Atzinības krusta virsnieku Latvijas Lauksaimniecības universitātes struktūrvienības “Zemkopības institūts” vadošo pētnieku, valsts emeritēto zinātnieku Dr. agr. Aldi Jansonu, savukārt Pilskalnes novadpētniece Lidija Ozoliņa iecelta par Atzinības krusta kavalieri. Apbalvojumi tiks pasniegti 4. maijā pulksten 15 Rīgas pilī. Svinīgo ceremoniju translēs LTV 1 tiešraidē.

Zinātnieka, pētnieka un selekcionāra Alda Jansona vārds zināms ne tikai Latvijas lauksaimnieku aprindās. Viņš ir līdzautors vidēji vēlīnai āboliņa šķirnei ‘Jancis’, kura labi pārziemo un to var audzēt visā Latvijā. ‘Jancis’ guvis popularitāti Kanādā, kur to pavairo lielos apjomos.

Lidija Ozoliņa.

Lidija Ozoliņa, uzzinājusi no “Staburaga” par apbalvojumu, jutās nedaudz samulsusi. Piektdien gan zvanīts no Prezidenta kancelejas precizēt dažus viņas dzīves faktus, bet, ka tas saistīts ar apbalvojumu, tas viņai pārsteigums. Lidijai ne reizi vien vairāki neretieši teikuši, ka viņa neesot pienācīgi novērtēta valsts mērogā, bet uz to viņai parasti bija iebilde, ka ne jau apbalvojumu dēļ strādā. Viņas lielākais novērtējums ir cilvēku pateiktais paldies, ko viņa itin dāsni saņēmusi arī pēc nule pašas uzrakstītās grāmatas “Mikus Skruzītis — nepiedodami aizmirstais”. Lidijas nopelnu sarakstā ir arī Neretas novadpētniecības muzeja izveidošana. Viņa ir biedrības “Upmales mantinieki” vadītāja. Pateicoties tai, allaž radoša gaisotne valda Gricgales krogā, kurš atvērts apmeklētājiem visu gadu. Tagad Lidija nodevusies turpmākai Neretas novada māju un cilvēku likteņu vēsturiskai izpētei, vairāk pievēršoties tieši Neretas pagasta teritorijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ordeņu kapitula kanclere Sarmīte Ēlerte norāda: “Patiesi priecājos, ka Ordeņu kapitulam Latvijas Neatkarības atjaunošanas 32. gadadienā ir iespēja godināt un apbalvot cilvēkus, kuru atbildīgais, profesionālais un sabiedriskais ieguldījums dara mūsu dzīvi Latvijā labāku. Valsts apbalvojums — tā ir Latvijas valsts vārdā izteikta pateicība, vienlaikus gods un pienākums godprātīgi strādāt savas tautas un savas valsts labā arī turpmāk.” 

Fakts

 Atzinības krusts, kas dibināts 1710. gadā Liepājā, Latvijas Republikā nodibināts 1938. gadā par piemiņu Kurzemes un Zemgales hercogistes slavas laikiem un atjaunots ar Valsts apbalvojumu likumu 2004. gadā.

 Atzinības krusta devīze ir “Godaprāta ļaudīm”.

 Ar Atzinības krustu apbalvo par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.