Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ātrums un riepas – kādēļ jāpievērš uzmanība ātruma koeficienta marķējumam?

Lai izvēlētos jaunas riepas un varētu tās pasūtīt populārākajās riepu tirdzniecības vietās, visbiežāk pietiek ar vēlamā riepas platuma, augstuma, diametra, tipa un ražotāja norādīšanu. Taču vienlīdz svarīgi ir pārzināt un pievērst uzmanību arī citiem riepu kvalitātei un atbilstībai konkrētajam automašīnas modelim būtiskiem faktoriem, piemēram, riepas ātruma koeficientam.

Kas ir ātruma koeficients?

Līdz ar citiem marķējumiem uz jebkuras auto riepas sānu malas ir atrodams arī ātruma koeficienta burta apzīmējums, kas atbilst maksimālajam ātrumam, kādu spēj droši un optimāli veikt konkrētā riepa.

Riepu marķējumu rindā ātruma koeficients atrodas kā pēdējais rādītājs pēc riepas platuma, diametra, konstrukcijas tipa un kravnesības indeksa. Kopumā ir aptuveni 30 burtu apzīmējumi dažādu maksimālo ātruma robežu norādīšanai ar vidēji 5-10 km/h soli.

Lai būtu saprotamāks izskatīsim piemēru – riepām ar ātruma koeficientu U maksimālais pieļaujamais ātrums ir 200 km/h, bet riepām ar H ātruma koeficientu – 210 km/h. Savukārt, uz augstas veiktspējas riepām ir atrodams arī ZR vai Z marķējums, kas norāda uz riepu spēju pārsniegt 240 km/h, apvienojot tajā arī W (270 km/h) un Y (300 km/h) kategorijas riepas.

Kā ātrums ietekmē riepas?

Pieaugot automašīnas ātrumam, palielinās arī berze starp riepas gumiju un ceļa segumu un riepas sakarst. Ilgstošā karstuma ietekmē riepas gumija kļūst mīkstāka un mazāk izturīga. Riepas ar ātras braukšanas paradumiem vai ātruma ierobežojumiem neatbilstošu ātruma koeficientu nodils daudz straujāk un ir pakļautas nozīmīgam bojājumu riskam.

Turklāt, riepas negaidīta pārsprāgšana kustībā ar palielinātu ātrumu var radīt smagas un neatgriezeniskas avāriju sekas, tādēļ neviens profesionāls riepu serviss neļaus veikt riepu nomaiņu ar zemāku ātruma koeficientu nekā orģinālā aprīkojuma riepām.

Vienīgais izņēmums var būt ziemas riepas, kuru ātruma koeficients drīkst būt mazāks par vasaras riepām par vienu soli jeb burta marķējumu. Taču šajā gadījumā ir būtiski sekot līdzi saviem braukšanas paradumiem un izmantotajam ātrumam. 

Tiek meklētas kvalitatīvas riepas Rīgā? Apskatiet MMK Riepu Servisa piedāvājumu! Jaunas riepas, tērauda un vieglmetāla kaltie un lietie diski plašā klāstā par izdevīgām cenām atrodami MMK Riepu servisa tirdzniecības vietās. Turklāt šeit tiek nodrošināta profesionāla riepu montāža un riepu balansēšana.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.