Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Atkal par Sēliju domājot. Vai Jaunjelgavai un Neretai jāatdalās no Aizkraukles novada?

GUNTIS LIBEKS, AIZKRAUKLES NOVADA DOMES DEPUTĀTS

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sēlijas patības, identitātes saglabāšanas vēlme, kā arī griba un centieni tās izaugsmei un labklājībai nav zuduši. Šī gada 18. maijā tika nodibināta biedrība “Sēlijas asociācija”, kas apņēmusies turpināt Latvijas Zinātņu akadēmijas centienus un aktivitātes, kuras tika sāktas jau 1995. gadā un kuras turpināja Sēlijas novadu apvienība. Kopš 2017. gada darbojas biedrība “Kopienu sadarbības tīkls “Sēlijas salas””, kura apvienojusi darbīgās un aktīvās Sēlijas daļas nevalstiskās organizācijas saimnieciskai aktivitātei un attīstībai, Sēlijas identitātes un mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai. Tas nozīmē, ka Sēlija vēlas saglabāt un kopt sevi, pastāvēt par savu īpašo identitāti un tiesībām.

Diemžēl administratīvi teritoriālās reformas rezultātā Sēlija ir zaudējusi savas administratīvās robežas, paliekot par vēsturisku teritoriju citos novados. Aizkraukles novadā tā ir pievienota lielākajai Vidzemes daļai, bet Augšdaugavas novadā — teritoriāli lielākajai Latgales daļai. Sēlijas robežas nosacīti saglabājušās vienīgi Jēkabpils novadā, kurā ietilpst arī bijušais Krustpils novads. Gan valsts pārvaldes, gan pašvaldību administratīvajā dalījumā Sēlijai izzūd robežas.

Turpmākais atbalsts Sēlijas cilvēku centieniem un atbildība par tās mantojuma saglabāšanu Aizkraukles novada Sēlijas daļā ir atkarīgas no novada domes un vadības labvēlības. Aizkraukles novada domē Sēliju pārstāv seši deputāti no 19 (Aivars Miezītis, Uģis Rubenis, Gatis Gūtmanis, Jānis Sarmis Bajinskis, Evija Vectirāne un pieskaitu arī sevi). Deputātu skaita proporcija atbilst arī iedzīvotāju skaita attiecībai abos Daugavas krastos. Šādā situācijā Sēliju pārstāvošajiem deputātiem, esot mazākumā, panākt labvēlīgus pašvaldības lēmumus un rīcību Sēlijas problēmu risināšanai un izaugsmes veicināšanai ir neiespējami. To pierāda novadā nodzīvotais pusotrs gads, kad tika pabeigti iepriekšējo novadu iesāktie projekti un turpmākās investīcijas tiek plānotas pārsvarā Aizkrauklē. Ar milzīgām grūtībām un pateicoties atsevišķu vairākuma deputātu atbalstam, izdevās apturēt Sēlijai bīstamo vidusskolu reorganizācijas plānu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc Saeimas vēlēšanām “Apvienotā saraksta” politiķi ir pauduši viedokli, ka 2021. gada administratīvā reforma ir jāpārskata un jālabo tās kļūdas. Sēlijas sadalīšana un pievienošana Vidzemei un Latgalei ir viena no šīm kļūdām, kas neļaus saglabāt kultūrvēsturisko novadu un īstenot Sēlijas gribu un tiesības.

Katru kopienu mēs atpazīstam noteiktā teritorijā, kurai ir savas noteiktas robežas. Aicinu apsvērt ierosmi par Neretas un Jaunjelgavas novada izveidošanu. Ievērojot politisko gaisotni iepriekšējās reformas apspriešanas gaitā, Neretas un Jaunjelgavas novadu atjaunošanu iepriekšējās robežās būtu sarežģīti pamatot, ņemot vērā nelielo iedzīvotāju skaitu. Tāpēc aicinu Neretas un Jaunjelgavas bijušo novadu kopienu aktīvos ļaudis, biedrības, kultūras un izglītības nozaru cilvēkus izvērtēt un apspriest šo nākotnes iespēju. Tiktu apvienoti attīstības ziņā līdzvērtīgi agrākie novadi, kur nebūtu dominances un konkurences, būtu līdzīgas problēmas un nākotnes redzējums. Šāds novads būtu drošība turpmākai Sēlijas pastāvēšanai un sava īpašā mantojuma kopšanai, atjaunošanai un saglabāšanai. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.