Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Ar tiešraides lasījumiem pieminēs deportācijas

Šī gada 25. martā pulksten 11 vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemiņas pasākumos 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīvesvieta. Lasījumus ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. No Aizkraukles novada izvesto vārdus lasīs Aizkraukles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Anta Teivāne. Viņa stāsta, ka no Latvijas Nacionālās bibliotēkas saņemti 1949. gada martā izvesto saraksti, kas tiks izmantoti tiešraides lasījumiem. Sarakstā, kas aptver Aizkraukles novadu, ir vairāk nekā 900 izvesto vārdu, un tos visus šajā dienā arī plānots pieminēt.

Lasījumu tiešraidēm varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv. Tāpat tiešraides lasījumam varēs sekot līdzi Aizkraukles novada pašvaldības Facebook.com lapā.

Karti deportetie.kartes.lv izstrādājusi SIA “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm. Kartes dati liecina, ka no Aizkraukles novada kopā izvesti 1239 cilvēki: 1941. gada jūnijā — 259, 1949. gada martā — 967, tajā skaitā ceļā un izsūtījuma pirmajos mēnešos dzimušie bērni.

Sadaļas “Deportētie iedzīvotāji” kartē var skatīt 1941. gadā un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus. Izvēloties deportāciju gadu, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem viņu vārds, uzvārds un vecums, — informē Anna Muhka, Latvijas Nacionālās bibliotēkas korporatīvās komunikācijas vadītāja. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.