Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Akumulatora zāles pļāvējs — kā izvēlēties?

Pļaujmašīnas izvēle skar ikvienu privātās teritorijas īpašnieku. Populārākie modeļi daudzu gadu garumā ir nedārgas elektriskās iekārtas, kā arī jaudīgie benzīna agregāti. Taču pēdējā laikā arvien lielāku pircēju interesi izsauc akumulatora zāles pļāvēji. Ne bez pamata. Akumulatora pļaujmašīnām ir būtiskas priekšrocības.

· Mobilitāte jeb neierobežots darbības diapazons, salīdzinot ar elektrisko modeli. Var brīvi pārvietoties tālākajā teritorijas nostūrī, neuztraucoties par vada garumu un nepinoties tajā.

· Nekādas apkopes, kā tas ir benzīna iekārtai. Nevajadzēs gādāt, glabāt, uzpildīt degvielu un mainīt eļļu – milzīgs atvieglojums cilvēkiem, kuri nav lielos draugos ar tehniskām lietām.

· Daudz klusāka darbība. Šo momentu augsti novērtēs lielu teritoriju īpašnieki, kā arī viņu kaimiņi.

Arī cenas ziņā šādi modeļi kļūst arvien pieejamāki. Tiesa, nosaukt iekārtu par pilnīgi autonomu nevar, jo darbības laiks ir ierobežots ar baterijas ietilpību. Tādēļ, lai iegādātos savām vajadzībām piemērotāko akumulatora zāles pļāvēju, vajadzēs novērtēt gan tā akumulatoru, gan arī dažus citus tehniskos raksturojumus un funkcijas. Apskatīsim svarīgāko!

Novērtējiet pļaujamās teritorijas platību un īpatnības

Ja teritorija ir liela, ar izteiktu reljefu, mēdz aizaugt (ne vienmēr paspējat laicīgi nopļaut), akumulatora pļaujmašīnas jaudas tās sakopšanai, visticamāk, būs par maz. Iekārtai būs grūti tikt galā ar pauguriem un garas zāles stiebriem, tādēļ vajadzēs bieži lādēt bateriju. Gala rezultāts būs šaubīgas kvalitātes, nerunājot par patērēto laiku. Šādā gadījumā daudz efektīvāks būs mobilais un jaudīgais benzīna modelis.

Akumulatora iekārta savukārt būs piemērota salīdzinoši līdzena mauriņa kopšanai nelielos vai vidējos piemājas pagalmos un vasarnīcās. Un tās izvēle būtu jāsāk ar iekārtas akumulatora apsekošanu. Rēķinieties, ka 3 A baterijas lādiņa pietiek aptuveni 20-30 minūtēm nepārtraukta darba. Pietiekoši, ja kopjamais zālājs aizņem aptuveni 2-4 simtdaļas. Lielākam zemes gabalam – virs 5 simtdaļām – vajadzīga lielākas ietilpības baterija, piem., 5 A, kas nodrošinās darbu aptuveni 50 minūšu garumā.

Vēl labāka izvēle tiem, kas nevēlas palikt “gaidīšanas režīmā”, ir pļāvējs ar diviem akumulatoriem. Piem., 3-6 simtdaļu teritorijai tās varētu būt divas baterijas ar ietilpību 4 A un spriegumu 18 V. Platībai lielākai par 7 simtdaļām – divas baterijas ar ietilpību 5 A. Tāds variants jaudas ziņā neatpaliks no elektriskajām un benzīna pļaujmašīnām. Varēsiet turpināt darbu, kamēr viena iztukšotā baterija lādējas.

No teritorijas īpatnībām atkarīga arī pļaujmašīnas platuma izvēle. Nelieliem, šauriem mauriņiem pietiek ar kompaktu 28-35 cm platu agregātu. Ātrākam darba procesam lielākās platībās lieti noderēs 40-50 cm plati pļāvēji. Izņēmums ir teritorijas ar daudzām puķudobēm, dārza celiņiem, dekorācijām, blīvi augošiem krūmājiem un citiem stādiem. Šādā gadījumā efektīvākai manevrēšanai dodiet priekšroku šaurajam modelim. Akurātākam rezultātam meklējiet iekārtu, kas ļauj paregulēt arī pļaušanas augstumu. Visērtākā lietošanā ir sinhronā jeb centrālā regulēšana, kad pamainot vēlamo pļaušanas režīmu (augstumu), paceļas vai nolaižas vienlaicīgi visi ritentiņi, nevis pa vienam. Šī funkcija ļaus ātri pielāgot pļāvēju Jūsu zālājam, ņemot vērā tā blīvumu, garumu, reljefu.

Pašgājēja funkcijas priekšrocības

Ideja par agregātu, kurš prasa minimālu iejaukšanos darba procesā, nepārprotami vilina. Šim nolūkam domātas akumulatora pļaujmašīnas ar pašgājēja funkciju. Iekārta pati “stums” riteņus uz priekšu, bet Jums vajadzēs vien pieturēt to un izvēlēties braukšanas virzienu. Pielietot fizisko spēku vajadzēs minimāli, kas ir izcils risinājums sievietēm, pusaudžiem, senioriem, cilvēkiem ar ierobežotām spējām vai jebkuram, kurš vēlētos atvieglot sev ikdienas darbus. Īpaši lietderīgi, ja Jūsu īpašumā ir ne mazāk par 10 simtdaļām zemes. No mīnusiem var minēt tikai iekārtas augsto cenu – dažkārt pat divreiz lielāku par parasto modeli. Nāksies piemaksāt par komfortu un daudz jaudīgāku akumulatoru, bez kura šajā gadījumā neiztikt. 3 simtdaļu apstrādei ieteicams akumulators ar ietilpību 4 A un spriegumu 36 V, lielākai teritorijai – vizma 5 A un 48 V. Ņemiet arī vērā, ka pļāvējiem-pašgājējiem, gluži ka mašīnām, var būt priekšējā, aizmugurējā un pilnā riteņu piedziņa. Pirmā no tām nodrošinās labāku manevrēšanu, otrā – lielāku stabilitāti. Savukārt pilnā piedziņa prasīs visefektīvāk taupīs Jūsu spēkus.

Kas vēl varētu Jums noderēt?

Ražotāji nemitīgi cenšas papildināt sadzīves iekārtas ar papildus funkcijām un dažādiem knifiem lietošanas komfortam. Lūk, pāris noderīgākās akumulatora pļāvēju papildiespējas.

Mulčēšana vai savācējkaste. Ja gribat gan pļaut, gan mēslot zālāju, pļaujmašīna ar mulčēšanas funkciju būt tieši laikā! Tā sīki sasmalcinās zāli un izkaisīs pa teritoriju. Jums nevajadzēs grābt un vākt nopļauto. Ja mēslošana nav nepieciešama, izvēlieties iekārtu ar savācējkasti. Piem., 40 l kastē ietilps zāle aptuveni no 2-3 simtdaļām zemes. Kastes mēdz būt cietās un auduma. No pirmajām daudz ērtāk izkaisīt zāli. Ir pļāvēji, kas apvieno abas augstāk minētas funkcijas – savāc kastē mulčēto zāli. Ja aizraujaties ar dārza darbiem, noteikti atradīsiet pielietojumu šādam mēslojumam!

Lēnais starts un asmeņu griešanās ātruma regulēšana. Ļaus panākt līdzenāku mauriņu un pat ietaupīt akumulatora enerģiju vietās ar retāku un īsāku zāli.

Izvēlēties sev akumulatora pļaujmašīnu par izdevīgu cenu Jūs varat interneta veikalā 220.lv! Te piedāvātajā modeļu klāstā atradīsies risinājumi jebkādas platības teritorijai un budžetam. Nedārgi pļāvēji efektīvi tiks galā ar nelielām teritorijām, bet pasaulē atzīto ražotāju iekārtas (piem., Bosch, Karcher, Gardena, Hecht, Makita, Stiga) iepriecinās ar lielāku jaudu, divu akumulatoru komplektāciju, pārdomātu ergonomiku un noderīgām papildfunkcijām. Izvēlieties un sāciet jauno sezonu ar mobilāko, klusāko un apkopē vienkāršāko zāles pļāvēju!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.