Aizkraukles novada dome nolēma, ka Ukrainas bēgļiem, kuri dzīvo dienesta viesnīcās, pēc 120 dienu perioda par izmitināšanu būs jāmaksā līdzfinansējums divi eiro diennaktī par katru personu, izņemot vairākas iedzīvotāju kategorijas. Atbalstu pašvaldība sniegs līdz šī gada decembra beigām.
Šī gada 16. jūnijā tika pieņemti grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā. Tie paredz, ka primāri sniedzamo atbalstu — izmitināšanu — ir tiesības saņemt visiem Ukrainas civiliedzīvotājiem līdz 120 dienām, izņemot noteiktas personu grupas, kurām objektīvu iemeslu dēļ var būt apgrūtināta iespēja sev nodrošināt mājokli, tādēļ tās varēs saņemt atbalstu arī pēc 120 dienu perioda, taču ne ilgāk kā līdz šī gada 31. decembrim. Tās ir personas ar invaliditāti, kā arī personas, kas tām nodrošina aprūpi, ir pensijas vecumā atbilstoši Latvijā noteiktajam pensionēšanās vecumam, Latvijā iegūst izglītību klātienē pirmsskolas, pamatizglītības, vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē vai ir pilna laika studējošais augstākās izglītības iestādē, ir sievietes grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā, ir viens no bērna vecākiem bērna kopšanas periodā, nodrošina pirmsskolas vecuma bērna kopšanu, aprūpi un bērnam nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi. Pārējās personas pēc 120 dienu termiņa valsts atbalstu izmitināšanas pakalpojuma segšanai nesaņems.
Lai personām, kuras nesaņems valsts atbalstu, nodrošinātu iespēju izmantot pašvaldības īpašumā esošās dienesta viesnīcas, Aizkraukles novada dome izskatīja jautājumu par pašvaldības atbalsta noteikšanu. Dome nolēma, ka Ukrainas civiliedzīvotāji maksās līdzfinansējumu par dienesta viesnīcas istabiņas izmantošanu divus eiro diennaktī par vienu personu, pārējās izmaksas segs Aizkraukles novada pašvaldība. Paredzēts 100% apmērā segt izmitināšanas izmaksas Aizkraukles novada pašvaldībai piederošajās dienesta viesnīcās Ukrainas civiliedzīvotājiem — studentiem un skolēniem, kuri turpina iegūt izglītību attālināti, iesniedzot izglītības apguvi apliecinošu dokumentu.
Aizkraukles novada pašvaldība visvairāk bēgļu izmitina Vecbebros, pēc tam seko Aizkraukle, Jaunjelgava un Nereta. Bēgļi dzīvo arī Skrīveros, Koknesē un Pļaviņās privātās izmitināšanas vietās — dzīvokļos vai mājās. Uzņemto ukraiņu skaits ir mainīgs, pašlaik Aizkraukles novadā dzīvo vairāk nekā 300 bēgļu.
Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs Edvarts Pāvulēns stāsta, ka apmēram 90% Ukrainas bēgļu dzīvo pašvaldības izmitināšanas vietās, apmēram 10% — privātajās mājsaimniecībās un viena privātuzņēmuma izmitināšanas vietā. Valsts par katras personas izmitināšanu sedz 100 eiro mēnesī gan pašvaldībai, gan privātpersonām, un pašvaldība no sava budžeta privātajiem izmitinātājiem neko nepiemaksā, jo pašlaik nav tādas nepieciešamības. Kā būs tad, kad bēgļiem beigsies 120 dienu valsts atbalsta periods, pašlaik nav zināms. Bēgļu skaits ir mainīgs, un daļa bēgļu, tuvojoties atbalsta perioda beigām, dodas atpakaļ uz Ukrainu vai citām valstīm, vietā ierodas jauni. Līdz šim Aizkraukles novada pašvaldība valsts atbalstu par martu, aprīli un maiju ir saņēmusi, bet par jūniju pārskats tiks iesniegts jūlijā.
Reklāma