Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkrauklē veido kompostēšanas laukumu zariem un lapām

RETORISKS JAUTĀJUMS. “Staburaga” lasītāji jautā — ja bijušā dzelszbetona rūpnīcas teritorijā var izvest pilsētas apstādījumu atlikumus, tad kāpēc tos tur nevar vest arī pilsētas iedzīvotāji? Agitas Grīnvaldes-Irukas foto

Laikraksta “Staburags” 16. aprīļa numurā bija publicēta ziņa, kurā stāstījām par pašvaldības noteikto liegumu pilsētu un ciematu teritorijās dedzināt koku zarus un pērnās lapas Aizkraukles novadā. “Staburaga” lasītāji jautāja — ja Aizkraukles novada pašvaldības saistošie noteikumi “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Aizkraukles novadā” liedz jebkādā veidā šajās teritorijās dedzināt šos dārzu un parku atkritumus, tad kāda ir alternatīva. Diemžēl tādas nav — atzina vietējā pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc šīs publikācijas kāds aizkrauklietis dalījās savos novērojumos. Viņš atklājis, ka bijušās dzelzsbetona rūpnīcas teritorijā Dzelzceļa ielā, kur brīvu piekļuvi transportam liedz slēgta barjera, jau ilgāku laiku tiek vesti un krauti kaudzēs tieši šādi atkritumi — zari un lapas, kas visdrīzāk ir no Aizkraukles pilsētas apstādījumiem. Arī “Staburags” pārliecinājās, ka šajā teritorijā izveidotas vairākas zaru, skujeņu un lapu kaudzes, kas tur krautas ilgāku laiku. Vests arī šogad, jo vienā kaudzē bija sakrauti zari ar tikko saplaukušām zaļām lapiņām. Tā kā šī teritorija pieder pašvaldībai un tajā var iekļūt tikai tas, kuram ir barjeras atslēga, var secināt, kas zarus un lapas turp ved ar pašvaldības ziņu. Aizkrauklietis jautā, kāpēc arī iedzīvotāji no privātmājām un mazdārziņiem pilsētas teritorijā nevar uz šo vietu vest zarus un lapas, vai kāpēc pilsētā nevar izveidot kompostēšanas laukumu dārzu un parku atkritumiem, kā tas ir daudzās pilsētās Latvijā?

“Staburags” noskaidroja, ka zarus un lapas ar pašvaldības ziņu uz bijušās dzelzsbetona rūpnīcas teritoriju pēc pilsētas apstādījumu sakopšanas nogādā “Aizkraukles KUK”.

“Mēs nedarām neko nelikumīgu,” saka “Aizkraukles KUK” vadītājs Zemgus Vītoliņš. Ministru kabineta noteikumi par atkritumu savākšanas un šķirošanas vietām nosaka, ka dārzu un parku atkritumu kompostēšanai jānodrošina iežogots laukums un laukums Dzelzceļa ielā ir piemērots šādam mērķim. Aizkraukles pilsētas un pagasta pārvaldnieks Aigars Zīmelis piebilst, ka tas ir tikai pagaidu variants, laukums ir slēgts un tajā īslaicīgi tiek nogādāti tikai zari un lapas pēc pilsētas apstādījumu sakopšanas. Uzņēmumā “Aizkraukles KUK” iegādāts šķeldotājs, kas lielākos zarus sašķeldo un to pēc tam izmanto pilsētas stādījumos kā mulču. Arī komposta zeme atgriežas pilsētas dobēs. Z. Vītoliņš stāsta, ka šajās dienās tā, piemēram, vesta uz Aizkraukles pagasta estrādi, kur uzsākti labiekārtošanas darbi.

Uz lasītāju jautājumu, kāpēc arī iedzīvotāji tur nevar vest zarus un lapas, gan Zemgus Vītoliņš, gan Aigars Zīmelis norāda, ka šis jautājums tiek risināts, un visdrīzāk, rudenī aizkraukliešiem tiks piedāvāta iespēja dārzu un parku atkritumus nodot kompostēšanai. “Ļoti labi saprotu iedzīvotāju bažas un iebildumus, par to, ka pašvaldība nepiedāvā alternatīvu,” saka Z. Vītoliņš. Lai risinātu šo problēmu, “Aizkraukles KUK” teritorijā sākts veidot laukumu, kur būs dārzu un parku atkritumu — zaru un lapu — kompostēšanas vieta. “Jau pirms diviem gadiem gribējām izveidot modernu komposta laukumu. Bija doma realizēt pārrobežu sadarbības projektu kopā ar Lietuvas partneriem. Taču Lietuvas pusē kaut kas sabremzējās un projekta īstenošanu pārcēla uz šo gadu. Lai to īstenotu bija nepieciešams pašvaldības līdzfinansējums, taču pēc budžeta apstiprināšana uzzinājām, ka tā nebūs. Līdz ar to arī no šīs ieceres bija jāatsakās. Taču šobrīd esam iesākuši veidot laukumu, kas galvenokārt būs domāts pilsētas apstādījumu materiāla savākšanai un kompostēšanai. Laukumam būs atsevišķa iebrauktuve, tā izveidošanā izmantojam uzņēmumam pieejamos materiālus, savu darba spēku, tehniku un domāju, ka rudenī jau varēsim to izmantot.” To varēs izmantot arī pilsētas un pagasta iedzīvotāji, tikai pagaidām vēl nevar pateikt, kā praktiski notiks šī sadarbība. Visdrīzāk “Aizkraukles KUK” rīkos zaru un lapu savākšanas akcijas vai cilvēki varēs iegādāties maisus zaru un lapu savākšanai, lai nogādātu šos atkritumu kompostēšanas laukumā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.