Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkrauklē par siltumu no novembra maksāsim vairāk. Daudzdzīvokļu mājās sezonu plāno sākt oktobra vidū.

SIA “Aizkraukles siltums” katlumāja. Foto no “Staburaga” arhīva.

No 1. novembra Aizkraukles iedzīvotājiem par patērēto megavatstundu (MWh) siltumenerģijas būs jāmaksā 114 eiro un 12% pievienotās vērtības nodoklis (PVN), juridiskajām personām — 160 eiro un 21% PVN. No šī gada 1. jūnija iedzīvotājiem un juridiskajām personām maksa ir 90,77 eiro par MWh, bet iepriekšējā apkures sezonā tā bija 43,55 eiro par MWh.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Strādās ar zaudējumiem

Jaunais tarifs nemainīsies ar nosacījumu, ja nemainīgas būs arī gāzes un šķeldas cenas. SIA “Aizkraukles siltums” valdes loceklis Edgars Bricis stāsta, ka maksas pieaugums radies dabasgāzes un šķeldas cenas pieauguma dēļ. Pašlaik maksa par gāzi ir 240 eiro par MWh (iepriekšējā tarifā bija 90 eiro), un tai ir tendence samazināties, savukārt šķeldas iepirkuma cena biržā ir sasniegusi 49 eiro par MWh (iepriekš bija 26 eiro), un tai ir tendence palielināties. Ņemot vērā pašreizējās energoresursu cenas, Aizkrauklē no 1. novembra būtu jānosaka lielāks siltuma piegādes tarifs — 160 eiro par MWh, tomēr ar valsts atbalstu iedzīvotājiem (valsts kompensēs 50% no cenas, kas pārsniedz 68 eiro par MWh) tarifs būs 114 eiro par MWh. Saistībā ar dabasgāzes faktiskās cenas neiekļaušanu tarifā uzņēmumam radīsies zaudējumi, kurus plānots segt no iepriekšējo gadu uzkrātās peļņas.

Šķeldas maksu nosaka pēc megavatstundām

Lai iedzīvotājiem būtu saprotamāk, jo viņi maksā par gāzes un šķeldas kubikmetriem, uzņēmuma vadītājs skaidro, ka no SIA “Seces koks” iepirktā siltuma cena tiek aprēķināta par piegādātajām megavatstundām. “Seces koks” ar šķeldas piegādātājiem norēķinās, ņemot vērā nevis piegādātos šķeldas kubikmetrus, bet to, cik daudz siltumenerģijas no piegādātā daudzuma izdevies saražot. Tas ir svarīgi tādēļ, ka šķeldas kvalitāte atšķiras, piemēram, no mitras šķeldas varēs saražot mazāku siltuma daudzumu nekā no sausas, kvalitatīvas šķeldas. Lai ar šķeldas piegādātājiem nebūtu domstarpību, izvēlēta šāda norēķinu kārtība. “Aizkraukles siltums” par piegādāto gāzi arī norēķinās megavatstundās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kavējuma nauda disciplinē

Iedzīvotāji pieļauj, ka šajā apkures sezonā varētu būt grūtības ar rēķinu samaksu un jautā — varbūt uzņēmums šosezon no iedzīvotājiem neiekasēs kavējuma naudu? Edgars Bricis teic, ka iekasēs, jo tas disciplinē samaksāt noteiktajā termiņā. “Aizkraukles siltumam” ar “Seces koku” būs jānorēķinās piecu dienu laikā un, ievērojot šādu norēķinu disciplīnu, ilgtermiņā iespējams samazināt apkures tarifu. “Daļa iedzīvotāju par siltumenerģiju maksā avansā, par ko esam ļoti pateicīgi, jo tas dod iespēju laicīgi veikt norēķinus,” saka uzņēmuma vadītājs un norāda, ka energoresursu izmaksu daļējai kompensācijai mājās, kurās ir centralizētā siltumapgāde, no oktobra līdz aprīlim rēķinos automātiski tiks kompensēti 50 procenti no cenas, kas pārsniedz 68 eiro par MWh. Valsts kompensāciju samaksās “Aizkraukles siltumam”, un rēķini būs mazāki.

Viens grāds — pieci procenti

Aizkraukles pilsētā minimālā apjomā siltums jau tiek piegādāts skolām un bērnudārziem, tomēr daudzdzīvokļu mājās apkures sezonu plānots sākt tikai oktobra vidū. Ja māju iedzīvotāji pieprasīs, to varētu sākt arī agrāk. Edgars Bricis norāda, ka liela nozīme rēķinu samazināšanā ir izvēlētajam temperatūras režīmam, tādēļ aicina māju vecākos sadarbībā ar iedzīvotājiem tos izvērtēt. Pēc vidējiem rādītājiem, katrs Celsija grāds virs 20 rada siltuma patēriņa pieaugumu piecu procentu apjomā, piemēram, ja dzīvoklī ir 22 grādi, tad, samazinot temperatūru līdz 20 grādiem, enerģijas patēriņš samazinās par 10 procentiem. Samazinot no 20 līdz 18 grādiem, enerģijas patēriņš vairs nav tik jūtams, un samazinājums būs tikai par sešiem procentiem. Tomēr katrai mājai šie rādījumi var būt atšķirīgi, piemēram, siltinātajās mājās ekonomija būs lielāka nekā citās mājās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.