Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Aizkrauklē pirmie bioloģisko atkritumu konteineri

Sešās vietās Aizkrauklē novietoti konteineri bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem. Brūnās atkritumu tvertnes paredzētas pārtikas un dārza atkritumiem. Pareiza atkritumu šķirošana ir viens no veidiem, kā samazināt sadzīves atkritumu daudzumu. Apsaimniekotājs gan veltas ilūzijas nelolo — sākums būs grūts, paies laiks, kamēr cilvēki iemācīsies pareizi šķirot atkritumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
ŠĶIRO ATBILDĪGI! Aizkrauklē sešās vietās novietoti brūnie konteineri, kas paredzēti pārtikas un dārza atkritumiem.

SIA “Aizkraukles KUK” pilsētā izvietoja sešus bioloģiski noārdāmo atkritumu konteinerus. Nodalot bioloģiski pārstrādājamos atkritumus, ir iespēja samazināt sadzīves atkritumu apjomu pat līdz 40%. Bioloģiski noārdāmie ir pārstrādājamie atkritumi, un tiem netiek piemērots dabas resursu nodoklis, kas katru gadu pieaug, sadārdzinot sadzīves atkritumu izvešanas maksu. Šķirojot bioloģiski noārdāmos atkritumus, ļoti svarīgi ir darīt to pareizi — nedrīkst atkritumus izmest kopā ar stikla vai plastmasas iepakojumu (gurķi stikla burkā, kartupeļu mizas polietilēna maisiņā utt.). Bioloģiski noārdāmie atkritumi ir izmetami tikai brūnajos konteineros. Tādi atkritumi kā augļu, dārzeņu mizas, lapas, pārtikas atkritumi ir izmetami bez plastikāta, stikla, metāla iepakojuma. Brūnajos konteineros nedrīkst mest sadzīves atkritumus, pat viens plastmasas maisiņš sabojā visu konteinera saturu, un to nākas apglabāt kopā ar citiem sadzīves atkritumiem, samaksājot lielo dabas resursu nodokli.

Šis ir vēl viens solis uz priekšu, lai būtiski samazinātu sadzīves atkritumu daudzumu, tik strauji nepalielinātu sadzīves atkritumu maksu, lai veidotu tīrāku un sakoptāku vidi, bez liekiem atkritumiem, kurus vienkārši aprokam.

Brūno konteineru otrs lielākais izaicinājums ir to tukšošana un tīrīšana. Šī brīža nosacījumi paredz, ka bioloģiskie konteineri jāiztukšo reizi 72 stundās, taču ir doma biežumu mainīt. Bioloģiski pārstrādājamos konteineros nonāk tie paši atkritumi, kas šobrīd tiek izmesti sadzīves atkritumu konteineros. Bioloģiskos atkritumus apsaimniekotājs tajā pašā dienā, kad iztukšos konteinerus, vedīs uz atkritumu poligonu Jēkabpils novadā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Aizkraukles KUK” ir noslēgts līgums ar firmu, kas veic konteineru dezinfekcijas pakalpojumus. Šobrīd laikapstākļi ir piemēroti, konteineru saturs nesmako. Aktuālāka dezinfekcija kļūs, iestājoties siltākam laikam. Vasaras mēnešos reizi četrās nedēļās tiek dezinficēti arī sadzīves atkritumu konteineri, paredzēts, ka bioloģisko atkritumu konteinerus tīrīt būs nepieciešams biežāk.

“Esmu runājis ar pārstāvjiem vietās, kur bioloģiski noārdāmo atkritumu konteinerus iedzīvotāji izmanto jau kādu laiku. Situācija ir bēdīga. Cilvēki izmet trīs litru stikla burku ar veciem gurķiem, domājot, ka ir pareizi veikuši bioloģisko atkritumu šķirošanu. Tādu cilvēku ir ļoti daudz. Pietiek brūnajā konteinerā iemest vienu plastmasas maisiņu, un tā saturs pārtop sadzīves atkritumos. Tāda pati situācija sākumā bija ar plastmasas un stikla tarai paredzētājiem šķirošanas konteineriem — paiet gadi, kamēr cilvēki iemācās pareizi šķirot. Pirmie kucēni būs slīcināmi, šis process, visticamāk, būs papildus finansēts no resursiem, kas paredzēti dalītajai atkritumu vākšanai. Jācer, ka ar laiku cilvēki atkritumus šķiros rūpīgāk un savāktais produkts kļūs kvalitatīvāks,” stāsta Zemgus Vītoliņš, “Aizkraukles KUK” vadītājs. Lai jau laikus izglītotu iedzīvotājus par bioloģiski noārdāmo atkritumu konteineru lietošanu, pirms to uzstādīšanas izplatīja informāciju, ko tieši brūnajos konteineros drīkst mest.

Raugoties nākotnē, Zemgus Vītoliņš cer realizēt projektu, kas ļaus savākt bioloģiskos atkritumus no Aizkraukles ēstuvēm. Tas samazinās izmaksas, un apsaimniekotājam būs iespēja tikt pie tīriem bioloģiskiem atkritumiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.