Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Agresīva braukšana – Risks sev un citiem

Agresīva braukšana nav tikai ātruma pārkāpšana vai strauju manevru veikšana – patiesībā kā agresīvu braukšanu par dēvēt ikvienu darbību uz ceļa, kas traucē citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, radot apdraudējumu. Ik pa laikam tiek rīkotas dažādas aptaujas, kurās nosakaidrojies, ka vismaz 50% no visiem Latvijas autovadītājiem ir braukuši agresīvi. Kas ir agresīva braukšana, kādēļ tā ir riskanta gan autovadītājam, gan citiem satiksmes dalībniekiem un kāds ir sods par agresīvu braukšanu? Par to lasiet šajā rakstā!

Kas ir agresīva braukšana?

Viena no agresīvas braukšanas definīcijām skan sekojoši ”Agresīva braukšana ir dažādu autovadītāja veikto manevru kombinācija, kas apdraud savu un citu satiksmes dalībnieku dzīvību vai īpašumu.” Būtībā agresīva braukšana apzīmē riskantu braukšanu, savukārt riskanta braukšana rada drošības draudus gan pašam autovadītājam, gan citiem cilvēkiem. 

Pretēji populārajam uzskatam, agresīva braukšana nav tikai noteiktā ātruma neievērošana – braukt agresīvi var arī, neveicot ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu. Agresīva braukšana var tikt veikta gan ar iepriekšēju nodomu, piemēram, strauji mainot braukšanas joslas, gan pašam to neapzinoties, piemēram, nepamanot stop zīmi un neapstājoties turpinot ceļu. To, kādēļ automašīnas vadītājs brauc agresīvi, iespējams skaidrot ar dažādiem iemesliem: personības iezīmes; emocionālais un fiziskais stāvoklis; ārējie faktori.

Ar agresīvu braukšanu visbiežāk apzīmē sekojošas rīcības:

  • Ātruma pārsniegšana
  • Strauja citu satiksmes dalībnieku apbraukšana
  • STOP zīmju un arī sarkanā luksofora signāla ignorēšana
  • Atbilstošas distances neievērošana
  • Citu transportlīdzekļu vadītāju ignorēšana, nedodot priekšroku

Kāpēc agresīva braukšana ir riskanta gan autovadītājam, gan citiem satiksmes dalībniekiem?

Vēlreiz atgādinām, ka agresīva braukšana ir riskanta gan pašam autovadītājam, gan citiem, turklāt visbiežāk agresīvie braucēji savu rīcību un tās sekas nemaz neapzinās. Lūk, pāris populārākie piemēri, kā agresīva braukšana var radīt drošības riskus:

Autovadītājs kavē, tādēļ steidzas ātrāk nonākt galamērķī

Autovadītājs kavē uz darbu, mācībām, tikšanos vai jebko citu, tādēļ steidzas ātrāk nonākt galamērķī – tiek pārsniegts ne tikai atļautais braukšanas ātrums, bet arī strauji apbraukti citi transportlīdzekļi, pēdējā mirklī pārbraukti luksofora signāli, kā arī ignorēti gājēji. Pastāv augsts risks, ka autovadītājs izraisīs ceļu satiksmes negadījumu, piemēram, pārbraucot sarkano luksofora signālu, tādējādi radot traumas un auto bojājumus gan sev, gan pārējiem sadursmē iesaistītajiem.

Autovadītājs strauji apbrauc priekšā braucošos transportlīdzekļus pa pretējo braukšanas joslu

Autovadītājs strauji apbrauc priekšā braucošos transportlīdzekļus, uz ceļa veicot daudz asus manevrus sākotnēji pretējā braukšanas joslā, pēc tam atgriežoties sākotnējā braukšanas joslā. Pastāv augsts risks, ka autovadītājs nepaspēs apbraukt kādu transportlīdzekli, uz ceļa pretējā braukšanas joslā saduroties ar pretī braucošo transportlīdzekli, tādējādi radot traumas un auto bojājumus gan sev, gan pārējiem sadursmē iesaistītajiem. Šādos gadījumos mēdz notikt sadursme ar 3 un vairāk transportlīdzekļiem ar letālu iznākumu.

Autovadītājs nerespektē citus satiksmes dalībniekus

Autovadītājs nerespektē citus satiksmes dalībniekus, nedodot priekšroku ne citiem autovadītājiem, ne velosipēdistiem, ne gājējiem. Pastāv augsts risks, ka kāds cits satiksmes dalībnieks, rēķinoties ar to, ka viņam konkrētajā situācijā ir priekšroka, veiks manevru, savukārt autovadītājs nepaspēs laicīgi noreaģēt un apstāties, tādējādi radot auto bojājumus sev un traumas citam satiksmes dalībniekam. Šajā sakarā visbiežāk sastopamais gadījums – vadītājs uz pārejas notriec gājēju.

Autovadītājs neievēro atbilstošu distanci, turoties cieši pie priekšā braucošā transportlīdzekļa 

Autovadītājs neievēro atbilstošu distanci, turoties cieši pie priekšā braucošā transportlīdzekļa, izrādot emocijas un dusmas, ka priekšējais autovadītājs nepaātrinās. Pastāv augsts risks, ka priekšējam autovadītājam nāksies, piemēram, strauji bremzēt, tādējādi aizmugurē braucošais autovadītājs nepaspēs laicīgi noreaģēt un ietrieksies priekšā braucošajā transportlīdzeklī, radot traumas un auto bojājumus sev un priekšējam autovadītājam. Šajā sakarā visbiežāk sastopamais gadījums – trīs un vairāk transportlīdzekļi, kas savstarpēji sadūrušies.

Autovadītājs pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu

Autovadītājs uz ceļa pārsniedz atļauto braukšanas ātrumu – kā jau iepriekš minējām, šis ir populārākais agresīvas braukšanas apzīmējums. Vairumā gadījumu autovadītāji uz ceļa patiesi pārsniedz ātrumu, turklāt kombinācijā ar augstāk minētajiem pārkāpumiem, notiekot visiem augstāk minētajiem scenārijiem. Ja, atrodoties pie auto stūres, Jums liekas, ka neliela ātruma pārkāpšana neko neietekmē, atcerieties, ka satiksmes noteikumu pārkāpšana nav pieļaujama nekādos gadījumos un tas apraud ikvienu apkārtējo!

Kāds ir sods par agresīvu braukšanu?

Kādēļ to autovadītāju skaits, kuri brauc agresīvi, arvien aug? Viens no galvenajiem iemesliem – citu ceļu satiksmes dalībnieku tolerance. Redzot, ka kāds satiksmes dalībnieks izdara pārkāpumu un/vai brauc agresīvi, reti kurš ziņo par to atbildīgajiem dienestiem. Ja citi pret agresīviem braucējiem nebūtu tik iecietīgi, agresīvas braukšanas dēļ notikušo negadījumu skaits būtu daudz mazāks – agresīviem braucējiem pienākas sodi, kas, iespējams, var kalpot kā mācība. 

Pēc Ceļu satiksmes likuma 51. panta 10. daļas šobrīd Latvijā sods par agresīvu uzvedību uz ceļa autovadītājam ir no 70 līdz 280 eiro (no 14 līdz 56 naudas soda vienībām) un seši soda punkti. Citviet pasaulē par šādiem pārkāpumiem soda daudz bargāk. Lai cīnītos pret agresīviem braucējiem, Valsts policija ik pa laikam veic ne tikai reidus, bet arī ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu kontroli ar drona palīdzību.

Pirms sēžaties pie auto stūres, apdomājiet ne tikai pieklājīgas braukšanas principus, bet arī parūpējieties par formalitātēm! Vai Jūs esat apdrošinājis savu auto? Latvijā auto apdrošināšana ir obligāta ikvienam auto, tādēļ ienāciet Polisubanka.lv un izvēlieties sev un savam auto labāko, kā arī parūpējieties par savu sirdsmieru, neizejot no mājas! Piedāvājumā gan OCTA polise, gan arī KASKO apdrošināšana.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.