Abonē e-avīzi "Staburags"!
Abonēt

Koknesietes piparkūku cepšanā atdzīvina senas tradīcijas

Koknesē vietējo amatnieku tirdziņā bija arī biedrības “Baltaine” radošās mājas stends. Kā parasti, tur varēja iegādāties daudz interesantu lietu, bet pārsteidzošākās bija piparkūkas, jo tās bija ceptas pēc sentēvu metodes, izmantojot koka formas. Lai gan iepriekšējā vakarā biedrības dalībnieces Elga Grigāne un Lidija Kraukle bija sacepušas veselu kaudzi šo kārumu, to visiem gribētājiem nepietika. Kā šī sentēvu cepšanas mode ienākusi “Baltainē”, pastāstīja Elga Grigāne: “Pateicoties mūsu vadītājas Ingunas Žogotas iniciatīvai, pirms diviem gadiem te notika “Baložu mājas” (tā ir amatnieku darbnīca Mālpilī), kurā saimnieko restauratore Sarmīte Balode un kokgriezējs Jānis Balodis, rīkotā meistarklase. Jānis pats darina brīnišķīgas piparkūku koka formas. Tās ir īpašas, jo attēlo ne tikai formas siluetu, bet arī reljefu. Formu darināšanā un piparkūku cepšanā abiem ir vairāk nekā desmit gadu pieredze. Šajā laikā izgatavots daudz dažādu piparkūku formu. Manā un ‘‘Baltaines” īpašumā ir pūcītes, cimdiņa, saulītes un Austras koka formiņas. Piparkūkas cepām no pašu gatavotās un Iršos pirktās mīklas. Izcepām trīs kilogramus. Protams, cept šajās formiņās ir sarežģītāk, bet process ir interesantāks nekā, veidojot ar veikalā pirktajām. Krāsnī piparkūkas cepas apmēram septiņas minūtes. Mīklai nav ieteicams pievienot sodu, jo tad var zust piparkūku raksts. Atceros, ka bērnībā mums mājās arī tika izmantotas koka formiņas sviestam un aknu pastētei.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Staburags.lv abonementu:

"Staburags.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Staburags.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Staburags.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Staburags.lv komanda.