Aizkraukles novada Izglītības pārvalde sākusi diskusiju ciklu par skolu tīkla optimizāciju novadā, kurā piedalās izglītības iestāžu vadība, un to darīt aicināti arī pašvaldības deputāti un ikviens interesents. Pirmā saruna tiešsaistē notikusi par vidusskolām.
Tā kā skolēnu skaits pēdējos gados sarūk arī jaunajā Aizkraukles novadā, jādomā par skolu tīkla optimizāciju. Turklāt Izglītības un zinātnes ministrija izveidojusi savu redzējumu, kurā noteikti jauni kritēriji par minimālo skolēnu skaitu vidusskolās. Vidusskolām ar nepietiekamu skolēnu skaitu un neatbilstošiem kvalitatīvajiem rādītājiem pakāpeniski samazinās valsts finansējumu, un tas būs jānodrošina pašvaldībām. Par nepieciešamību izvērtēt un sakārtot skolu tīklu norādīts arī Zemgales Plānošanas reģiona Attīstības programmas stratēģijā nākamajiem gadiem.
Kopā plānotas četras diskusijas, un to mērķis ir meklēt atbildes uz jautājumiem, kādi ir novada izglītības iestāžu kvalitatīvie un kvantitatīvie rādītāji, cik efektīvi iestādē izmanto finansējumu, kāda ir vīzija par iestādes attīstību un unikalitāti Aizkraukles novadā. Pirmie to darīja vidusskolu direktori, kuri stāstīja par paveikto, mācību iespējām, sasniegumiem un iecerēm. Diskusijai šajā reizē neiznāca laika, bet Aizkraukles novada domes izpilddirektors Uldis Riekstiņš iesāka sarunu par mācību iestāžu piedāvājumu un sadarbību. Kā atzina direktori, atsevišķās lietās tā jau notiek un iespējama arī turpmāk.
Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes vadītāja Sarmīte Kļaviņa atzina, ka ir virkne Ministru kabineta noteikumu un normatīvu, kas nešaubīgi liecina, ka skolu tīkls novadā būs jāoptimizē, domājot, kā nodrošināt finansējumu pedagogu atalgojumam, materiāli tehniskās iespējas padziļinātajiem kursiem un citām lietām. Šobrīd vairāk ir iepazīšanās diskusijas, bet konkrētākas sarunas ar priekšlikumiem un iespējām paredzētas pēc tam pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejā.
Noslēgumā Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums pateicās skolu direktoriem par mācību iestāžu izsmeļošo prezentāciju.
— Jebkuras pārmaiņas nav vienkāršas, bet mācību iestāžu optimizācija ir nozīmīgs jautājums, runājot par ministrijas prasībām, skolēnu skaitu un skolotāju algām. Konkrētas sarunas vēl priekšā, un lēmumus pieņemt, visticamāk, nebūs viegli, — teica Leons Līdums. ◆
Darbojas 33 izglītības iestādes
◆ Pēc administratīvi teritoriālās reformas Aizkraukles novadā ir 33 izglītības iestādes — sešas vidusskolas, septiņas pamatskolas un viena no tām speciālā, septiņas profesionālās ievirzes izglītības, 12 pirmsskolas un viena interešu izglītības.
◆ Aizkraukles novada pašvaldības 2022. gada budžetā izglītības iestāžu uzturēšanas izdevumiem un pedagogu, atbalsta personāla atalgojuma nodrošināšanai piešķirti 18 022 758 eiro, kas ir 40 procentu no visa pašvaldības budžeta.
Diskusijas turpinās
Diskusija par pamatskolām un sākumskolām bija 4. aprīlī, pirmsskolām — 26. aprīlī, profesionālajām un profesionālās ievirzes — 10. maijā. Pievienoties tām aicināts ikviens.
Unikalitāte… kas tas par apzīmējumu .. fakts ka kadu skolu aizklapēs ciet gan nav nekas unikāls.