Visās Siguldas novada vidusskolās no 1.septembra tiks īstenota valsts aizsardzības mācība, aģentūru LETA informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sindija Brikmane.
Lai gan Valsts izglītības satura centrs valsts aizsardzības mācību kā obligāto mācību programmas priekšmetu skolās plāno iekļaut tikai 2024.gadā, Siguldas novada pašvaldības domes vadība sadarbībā ar vidusskolu direktoriem vienojusies, ka šādas mācības Siguldas novada vidusskolēniem sāks visās 10.klasēs jau šā gada 1.septembrī. Tādējādi Siguldas novad kļūšot par pirmo novadu Latvijā, kurā valsts aizsardzības mācību kā obligātu mācību programmu īstenos visās novada vidusskolās.
Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics (NA) uzskata, ka nav pareizāka un atbilstošāka brīža, lai valsts aizsardzības mācību Siguldas novadā un visā Latvijā sāktu apgūt jau šā gada 1.septembrī.
“Kamēr valstī pietrūkst vienotas politiskās gribas sākt šo mācību programmu nekavējoties, mēs esam pieņēmuši lēmumu pielāgot mācību procesu valsts aizsardzības mācības kursa ieviešanai visās Siguldas novada vidusskolās. Tādējādi mūsu jaunieši būs zinoši valsts aizsardzībā, mediju pratībā, kas tieši pašlaik ir ļoti būtiska Ukrainas kara apstākļos, un spēs par sevi parūpēties krīzes situācijās,” pašvaldības izplatītajā paziņojumā pausts domes priekšsēdētāja redzējums.
Kamēr valstiski jau kopš 2014.gada pēc Krimas aneksijas tiek diskutēts par valsts aizsardzības mācības iekļaušanu izglītības saturā, kā arī finansējuma apjoms šādai programmai vēl joprojām ir nepietiekams, Mitrevics uzskata, ka nevajadzētu kavēt šā mācību priekšmeta integrēšanu vidusskolas saturā, liedzot bērniem iespēju valsts aizsardzības mācību apgūt jau šobrīd. Viņš uzsver, ja nekavējoties tiktu pieņemts politisks lēmums, ka tā ir mūsu prioritāte, valsts aizsardzības mācību visā Latvijā varētu ieviest jau nākamgad.
Siguldas novada pašvaldība uzsver, ka tās vadība rīkojas proaktīvi, tāpēc 4.aprīlī norisinājās tikšanās ar vispārējo izglītības iestāžu direktoriem un Jaunsardzes centra vadību, lai pārrunātu programmas saturu un tās īstenošanu Siguldas novada skolās jau no šā gada 1.septembra.
Jauniešiem šī mācību kursa laikā būs iespēja apgūt gan teorētiskās zināšanas, gan arī praktiskās nodarbības vienu reizi mēnesī astoņu stundu garumā, ko katra skola noteiks pati. Papildu tam vasarā varēs piedalīties arī dienas nometnē 11 dienu garumā pa astoņām stundām, kas plānota kā padziļināta valsts aizsardzības prasmju apgūšana un prakse komandas vadīšanā un līderībā, kā arī “tīklošanās” reģionālā un nacionālā līmenī.
Valsts aizsardzības mācības programmā visa gada garumā tiks iekļauti elementi no civilās aizsardzības, kritiskās domāšanas un medijpratības, kā arī aplūkos tēmas par valstiskumu un pilsonisko līdzdalību. Būs kursi par publisko runu un sarunu vešanas prasmēm, tāpat arī jaunieši mācību kursa laikā atsvaidzinās zināšanas par Latvijas vēsturi. Praktiskās mācībās būs iespēja apgūt militāro topogrāfiju un orientēšanos, aplūkot dažādus ieročus, kā arī apgūt izdzīvošanas prasmes un trenēties fiziskās aktivitātēs.
Jau ziņots, ka valsts aizsardzības mācība 2018.gadā sākotnēji tika ieviesta kā pilotprojekts 13 Latvijas skolās. Tās mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās valsts aizsardzības kontekstā.
Valsts aizsardzības mācības apgūšana un brīvprātīga iestāšanās Jaunsardzē veicina bērnu fizisko sagatavotību un patriotismu. Taču nedz jaunsargiem, nedz arī valsts aizsardzības mācību apgūstošiem vidusskolēniem pēc programmu absolvēšanas nav obligāti jāsāk militārā karjera.
Jaunsardzes centrs īsteno Jaunsardzes darbu un organizē valsts aizsardzības mācības apguvi vidusskolās.
LETA
Reklāma