
Sākot ar jūlija pirmās nedēļas nogali, Rīgu pieskandinās bērnu un jauniešu balsis, gaisu tricinās dejotāju soļi. Visus kopā pulcēs XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Plānots, ka svētkos varētu piedalīties 30 000 — 35 000 dalībnieku, no kuriem 630 būs Aizkraukles novada pārstāvji.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies no 5. līdz 13. jūlijam. Svētku laikā Rīgā notiks vairāk nekā 30 pasākumu dažādās norises vietās — Mežaparka Lielajā estrādē, stadionā “Daugava”, “Xiaomi Arēnā”, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā, Dailes teātrī, VEF Kultūras pilī, Rīgas Domā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, Brīvības laukumā, Vērmanes dārzā un citur. Svētkos piedalīsies koru un vokālo ansambļu dziedātāji, tautas un mūsdienu deju dejotāji, pūtēju orķestru un simfonisko orķestru mūziķi, folkloras kopu un tautas mūzikas ansambļu dalībnieki, akordeonisti, koklētāji, jaunie mākslinieki, aktieri — dažādu māksliniecisko kolektīvu dalībnieki no Latvijas un diasporas.
Aizkraukles novada Interešu izglītības centra direktore Zane Romanova
Svētkiem gatavojušies, apgūstot repertuāru un piedaloties skatēs, arī Aizkraukles novada skolu skolēni. Par nokļūšanu uz tiem un citiem organizatoriskiem jautājumiem stāsta svētku koordinatore Aizkraukles novadā, Aizkraukles novada Interešu izglītības centra direktore Zane Romanova.

Pirmie brauks koklētāji
Cik kolektīvu pārstāvēs novadu skolēnu dziesmu un deju svētkos? No Aizkraukles novada uz Rīgu dosies 34 kolektīvi, un tie būs kori, deju kolektīvi, folkloras kopas, koklētāju un akordeonistu ansambļi, kā arī teātra grupa un viens mazais mūzikas kolektīvs. Starp braucējiem būs arī tautas deju kolektīva “Atvarieši” grupa “Žubītes” un deju kolektīva “Pēda” un bērnu deju kolektīva “Aizkrauklēni” ģimenes, kas piedalīsies deju scenogrāfijā. Vizuālās mākslas nozari no Aizkraukles novada pārstāvēs Interešu izglītības centra pulciņa “Krāsu prieks” un datorgrafikas pulciņa dalībnieki un Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas audzēkņi, kuri apgūst interešu izglītības programmu “Mākslas tīkls”.
Jau 5. jūlijā kā pirmie uz Rīgu dosies koklētāju ansambļi, 7. jūlijā — deju kolektīvi, 8. jūlijā — folkloras kopas, 9. jūlijā — akordeonistu ansambļi un kori.
Katram kolektīvam pavadošās personas ir atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, un lielākoties tie ir pedagogi un skolu tehniskais personāls, kā arī Aizkraukles novada Interešu izglītības centra direktore Zane Romanova, kultūras pasākumu organizatore Salimona Eikena, metodiķe Sandra Popenkova, jaunatnes darbiniece Liliāna Kareva un saimniecības pārzine Rita Zaharāne. “Pienākumi ir sadalīti, un atbildības jomas ir zināmas,” saka Zane Romanova. Koordinatore mierina, ka vecāki var būt droši, jo bērni būs pieskatīti. Lai nokļūtu gan uz Rīgu, gan pēc tam uz koncertiem un mēģinājumiem, izmantos novada pašvaldības transportu, ārpakalpojumā — no Liepājas autobusu parka, SIA “EIDZ transports” un “Kristīne B”.

Ēdināšana būs izaicinājums
Dziesmu un deju svētku laikā dalībnieki no mūsu novada apmetīsies Rīgas Valsts klasiskajā ģimnāzijā, kas atrodas Purvciema ielā 38. Šīs skolas ēdinātāji nodrošinās visas ēdienreizes. Mūsu novada svētku dalībnieku ēdināšanai valsts atvēlējusi 48 201,20 eiro, 7514,30 eiro ir pašvaldības finansējums. 24 214,40 eiro no valsts budžeta paredzēts nakšņošanai, no pašvaldības — 1898,88 eiro. “Valsts ēdināšanas izdevumus sedz tikai dalībniekiem, bet kopā ar bērniem ir darba grupa — mediķi, apsargi, šoferi un citi. Ar viņiem saistītos izdevumus finansē pašvaldība,” stāsta Zane Romanova. Viņa atzīst, ka ēdināšana būs izaicinājums: “Virtuves ietilpība ir 200 vietas. Mums ir 630 dalībnieki, pavadošais personāls, šoferi un pārējie, līdz ar to visi vienlaikus nevarēs paēst. Bet gājiena dienā visiem jāpaēd reizē. Tādēļ būs dienas, kad brokastis vai pusdienas organizēs četrās maiņās. Strādājam pie grafikiem, lai nebūtu haoss, lai visiem viss ir skaidrs. Jācer, ka būs labi.
Ēdienkartes veidošanā bija iesaistītas vairākas iestādes, lai tā būtu sabalansēta, atbilstoša ēdinātāju kapacitātei. Viņi pakļauti regulārām Pārtikas un veterinārā dienesta pārbaudēm. Vienmēr kaut kas var atgadīties. Šogad ir noteikts saraksts, ko bērni var līdzi ņemt kā uzkodas un tās varēs ienest notikumu vietās. Dzeramais ūdens būs visur pieejams. Pēc brokastīm un pusdienām ēdinātājs dos līdzi uzkodas, jo daždien pusdienas būs 12, bet vakariņas 19 vai vēl vēlāk. Domāsim arī, kā pievest ēdienu klāt, jo ir grafiki, kur fiziski nevar paspēt atbraukt vai atnākt atpakaļ uz skolu. Par visu ir padomāts, lai dalībnieki un skolotāji justos ērti.”
Gaisma jau redzama
Kā jau tika minēts, svētku laikā norisināsies vairāk nekā 30 pasākumu. 27. maijā VEF Kultūras pilī tika atklāta izstāde “StaroJums”, kas būs apskatāma līdz pat 12. jūlijam. No 7. līdz 13. jūlijam norisināsies “Svētki Vērmanes dārzā”. Šajā vietā varēs sastapt Jaunjelgavas vidusskolas teātra grupas “Sienāzītis” dalībniekus, kuri uzstāsies 7. jūlijā, bet 10. jūlijā muzicēs Seces kultūras nama vokāli instrumentālais ansamblis “Saspēle”. Folkloras kopas savus priekšnesumus sniegs 8. jūlijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un 10. jūlijā Brīvības laukumā. 8. jūlijā Dailes teātrī un 10. jūlijā Vērmanes dārzā koncertā muzicēs koklētāju ansambļi. Pirmo reizi skolēnu dziesmu svētku vēsturē koncerts tiek atvēlēts akordeonam, kas notiks 11. jūlijā Dailes teātrī. Un vēl pūtēju orķestru koncerti, deju, dziesmu lielkoncerti un daudzi citi pasākumi. Tikpat piesātināts kā svētku programma ir arī mēģinājumu grafiks. Šobrīd mēģinājumu laiki jau ir zināmi.
Viens no svētku galvenajiem pasākumiem ir gājiens, kas notiks pēdējā dienā — 13. jūlijā. Tas sāksies pulksten 9. “Aizkraukles novada dalībnieki ies aiz Madonas novada,” stāsta Zane. Viss novads gājienā dosies kopā, delegācijas priekšgalā nesīsim valsts, sava novada un Sēlijas karogu. Manuprāt, tas ir ļoti labi, ka visi būsim kopā, akcentējot sava novada dažādību.”
Kādas sajūtas pārņem, kad svētki jau pavisam tuvu? “Nu jau, kā es smejos, gaisma tuneļa galā redzama,” saka koordinatore. “ Rūpju un darba ir ļoti daudz. Jāpārzina pilnīgi viss. Mēs cenšamies darīt tā, lai visiem kolektīviem, vadītājiem, bērniem, vecākiem viss būtu skaidrs — cikos mēs izbraucam, no kurienes, kā mantas nogādāsim, kur dzīvosim un tā tālāk. Jo vairāk informācijas, jo mierīgāka sirds. Es svētkus gaidu ar satraukumu, gan jau kādā brīdī tas kļūs patīkams. It kā bažām nevajadzētu būt, bet satraukums ir, jo atbildība liela.”
Doties ar priekpilnu sirdi
Iepriekšējos svētkos nācies saskarties ar bērnu veselības problēmām, un kā viens no iemesliem tika norādīts pārmērīga slodze, kas jāiztur dalībniekiem. “Dejotājiem grafiks ir diezgan intensīvs, pat līdz vēlam vakaram, arī dziedātājiem dažas dienas tāpat, tomēr viņiem tas ir mierīgāks. Tomēr domāju, ka svētkus izbaudīs visi, bet katrs citādāk. Jau no gada sākuma operatīvās vadības grupa stāsta par labbūtību, min iemeslus, kāpēc iepriekšējos svētkos bija ģībšanas gadījumi, ko darīt, lai tā nenotiktu. Visās vecāku sapulcēs arī kolektīvu vadītāji ir uzsvēruši, ka svarīgs ir režīms — atpūta, miegs, ūdens un pārtikas pietiekamība. Raksturīgākās traumas dejotājiem ir noberztas pēdas, dziedātājiem no ilgstošas stāvēšanas, sasprindzinājuma varētu būt pārgurums. Par to ir arī runāts. Ja kļūst slikti, drīkst apsēsties. Arī bērniem ir stāstīts, kā rīkoties, ja gadījumā draugam ir slikti. Svētku mājaslapā ir labs materiāls, kā rīkoties autobusā, kā uz ielas, šos materiālus esmu nosūtījusi kolektīviem, lai ar bērniem vēlreiz pārrunātu. Atbildīgi rīkojoties, viss būs kārtībā. Visiem novēlu uz svētkiem doties ar priekpilnu sirdi, ar piederības sajūtu gan savam novadam, gan Latvijai kopumā, jo mēs esam tie, kas turpina saglabāt tradīciju, kas unikāla visā pasaulē un ir tikai mums vienīgajiem!” ◆
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībnieki no Aizkraukles novada:
◆ Aizkraukles kultūras centra bērnu deju kolektīvs “Aizkrauklēni”
◆ Aizkraukles kultūras centra jauniešu deju kolektīvs “Zeļļi”
◆ Aizkraukles novada vidusskolas 3. — 4. klašu deju kolektīvs “Krauklīts”
◆ Aizkraukles novada vidusskolas 3. — 6. klašu deju kolektīvs “Krauklīts”
◆ Aizkraukles novada vidusskolas 7. —9. klašu tautas deju kolektīvs “ANĢis”
◆ Aizkraukles pagasta sākumskolas 1. — 4. klašu tautas deju kolektīvs “Asniņi”
◆ Daudzeses pamatskolas 1. — 2. klašu tautas deju kolektīvs “Sienāzītis”
◆ I. Gaiša Kokneses vidusskolas 1. — 2. klašu tautas deju kolektīvs “Koknesīši”
◆ I. Gaiša Kokneses vidusskolas 5. — 6. klašu tautas deju kolektīvs “Koknesīši”
◆ Jaunjelgavas kultūras centra 1. — 4. klašu deju kolektīvs “Kodoliņš”
◆ Jaunjelgavas kultūras centra 5. — 9. klašu deju kolektīvs “Kodoliņš”
◆ Jaunjelgavas vidusskolas 1. — 2. klašu tautas deju kolektīvs “Atvarieši”
◆ Neretas J. Jaunsudrabiņa vidusskolas 1. — 2. klašu deju kolektīvs “Sudrabiņš”
◆ Neretas J. Jaunsudrabiņa vidusskolas 7. — 9. klašu deju kolektīvs “Sudrabiņš”
◆ Skrīveru kultūras centra 1. — 4. klašu bērnu deju kolektīvs “Susuriņi”
◆ Skrīveru kultūras centra jauniešu deju kolektīvs “Susuri”
◆ Aizkraukles novada vidusskolas jauniešu koris “De Cantare”
◆ P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas vecāko klašu koris
◆ A. Upīša Skrīveru vidusskolas 4. —12. klašu koris
◆ Kokneses Mūzikas skolas vecāko klašu koris
◆ Neretas J. Jaunsudrabiņa vidusskolas 5. — 12. klašu koris
◆ Pļaviņu vidusskolas 5. — 12. klašu koris “Versija”
◆ Aizkraukles novada vidusskolas folkloras kopa “Asni”
◆ I. Gaiša Kokneses vidusskolas folkloras kopa “Tīne”
◆ A. Upīša Skrīveru vidusskolas muzikantu kopa “Kaema”
◆ Pļaviņu vidusskolas folkloras kopa “Riekšaviņa”
◆ Jaunjelgavas vidusskolas folkloras kopa “Audze”
◆ Kokneses pamatskolas-attīstības centra folkloras pulciņš “Pērsīte”
◆ P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas koklētāju ansamblis “Eola kokle”
◆ P. Barisona Aizkraukles Mūzikas skolas koklētāju ansamblis (jaunākā grupa)
◆ Pļaviņu Mūzikas skolas akordeonistu ansamblis
◆ Skrīveru Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestris
◆ Jaunjelgavas vidusskolas teātra grupa “Sienāzītis”
◆ Seces kultūras nama ansamblis “Saspēle”
◆ Tautas deju kolektīva “Atvarieši” grupa “Žubītes”
◆ Deju kolektīva “Pēda” un bērnu deju kolektīva “Aizkrauklēni” ģimenes
◆ Aizkraukles novada Interešu izglītības centra pulciņš “Krāsu prieks”
◆ Aizkraukles novada Interešu izglītības centra datorgrafikas pulciņš
◆ Neretas J. Jaunsudrabiņa vidusskolas interešu izglītības programma “Mākslas tīkls”
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild laikraksts “Staburags”
Reklāma