Vai esat piedzīvojis situāciju, kad jādzīvo no algas līdz algai? Kad vairākas dienas pirms algas aptrūkstas naudas? Labākais veids, kā no šādām situācijām izvairīties, ir kontrolēt savas finanses, sekojot līdzi saviem ikmēneša ienākumiem un izdevumiem jeb plānojot budžetu. Nekārtība maciņā – nekārtība prātā, tādēļ esam apkopojuši 7 padomus, kā labāk organizēt savu naudas plūsmu!
Mainiet attieksmi
Lai uzlabotu attiecības ar finansēm un iemācītos prasmīgi ar tām rīkoties, nepieciešams mainīt attieksmi jeb psiholoģiski sagatavoties. Mainīt pašreizējo finansiālo situāciju varēsiet tikai tad, ja Jums pašam patiešām ir apņemšanās to darīt.
Sākumā saprotiet savu pašreizējo finansiālo situāciju – apkopojiet visus savus ienākumus un izdevumus! Pēc tam izglītojieties – lasiet grāmatas, skatieties video, piedalieties finanšu pratības kursos vai pat vērsieties pie finanšu konsultanta!
Tērējiet mazāk nekā nopelnāt
Lai spētu uzturēt stabilu finansiālo situāciju, ievērojiet budžeta zelta likumu – tērējiet mazāk nekā nopelnāt! Lai tas izdotos, regulāri sekojiet līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem. Tas palīdzēs saprast jomas, kurās tērējat pārāk daudz. Šo procesu var atvieglot budžeta plānošanas mobilā aplikācija.
Rūpīgi pārdomājiet katru pirkumu
Veikalā rūpīgi pārdomājiet katru pirkumu! Lai mazinātu kārdinājumu, labā prakse ir pārdomāt pirkumu aptuveni 1-2 stundas – ja pēc šī brīža pirkums vairs neliekas tik svarīgs, bez tā pavisam noteikti varat iztikt. Tas, protams, neattiecas uz sīkiem ikdienas pirkumiem.
Izmantojiet iepirkumu sarakstu
Nekas nerada uz budžetu tik lielu slogu kā impulsīvi pirkumi, tādēļ veikalā vienmēr izmantojiet iepriekš sagatavotu iepirkumu sarakstu! Tas attiecas arī uz iepirkšanos internetā. Turklāt, iepirkumu saraksts ne tikai palīdzēs izvairīties no nevajadzīgiem pirkumiem un ietaupīt, bet arī izvairīties no situācijām, kad plānojat kaut ko pagatavot, taču atceraties, ka trūkst kāda svarīga sastāvdaļa.
Prioritizējiet tēriņus
Prioritizējiet tēriņus – saņemot algu, atlieciet naudu svarīgāko rēķinu apmaksai, kā īres maksa, ikmēneša kredīta maksājums u.tml. Ja vēlaties būt drošs, ka mēneša beigās netrūkst finanses prioritāro tēriņu segšanai, izmantojiet tādu iespēju kā automātiska rēķinu apmaksa!
Ņemiet vērā, ka, maksājot rēķinus laicīgi, ilgtermiņā ieteicams ievērojami ietaupīt, tādēļ attīstiet veselīgu finanšu paradumu – nekavējiet rēķinu apmaksu! Tādā veidā varēsiet izvairīties no papildu tēriņiem.
Ja ir parāds – steidziet to atmaksāt
Viens no svarīgākajiem finanšu aspektiem – kredītvēsture. Kredītvēsture ietekmē finansiālo reputāciju un iespējas saņemt aizdevumu, tādēļ, ja Jums ir kāds parāds, nekavējoties steidziet no tā atbrīvoties!
Labāk atmaksājiet parādu pamazām, taču dariet to regulāri, turklāt nekādā gadījumā neignorējiet aizdevēju, jo sadarbība ir panākumu atslēga! Ja Jums ir vairāki aizdevumi, atmaksas procesu var atvieglot tāda iespēja kā kredītu apvienošana. Par to vairāk varat uzzināt un tam pieteikties šeit – https://www.ferratum.lv/kreditu-apvienosana.
Izveidojiet drošības spilvenu
Mēs nekad nevaram paredzēt finansiālās grūtības, taču varam sagatavoties neparedzamām situācijām, izveidojot drošības spilvenu. Centieties regulāri nolikt malā konkrētu naudas summu – varat to darīt vienu reizi nedēļā vai mēnesī, taču svarīgi, lai tas tiktu darīts regulāri! Ja laika gaitā secināt, ka Jums neizdodas nolikt malā konkrēto summu, apdomājiet, vai noteiktā summa ir atbilstoša Jūsu ienākumiem (aptuveni 10%)!
Nenovērtējiet budžeta plānošanu par zemu – tieši budžets ir atslēga uz Jūsu finansiālajiem panākumiem! Tomēr ņemiet vērā un atcerieties, ka budžeta plānošanas procesā ir tikai normāli pieļaut kļūdas, tādēļ neesiet pret sevi pārāk prasīgs. Ik pa laikam pielāgojiet budžetu savai finansiālajai situācijai, un Jums pavisam noteikti izdosies!
Reklāma