Jaunā gada otrajā darba dienā Veselības ministrs Hosams Abu Meri uz sarunu aicināja reģionālo mediju žurnālistus, lai pastāstītu par jaunos zāļu cenu modeli, kas 1. janvārī stājies spēkā, un kā tas darbojas. Zāļu tirgotāji savukārt steidza ziņot, ka pāreja uz jauno sistēmu radījusi haosu, ražotāju cenu pieaugumu un neskaidrību par nākotni.
Saņem pateicības vēstules
“Jaunā gada pirmajās dienās ar kolēģi no ministrijas un Nacionālā veselības dienesta bijām vairākās aptiekās un uz vairākām zvanījām, varu teikt, ka sistēma darbojas, tehniski problēmu nav. Ņemot vērā to, ka šī sistēma nav mainīta vairāk nekā 20 gadus un tam ir vajadzīgs laiks, sākums ir labs. Protams, nevar izslēgt, ka ir aptiekas, kas savas sistēmas pirmajās dienā vēl nebija pielāgojušas jaunajai kārtībai, taču viss būs labi. Arī e-recepšu sistēma darbojas kā nākas,” apgalvoja veselības ministrs un atklāja, ka sociālajos tīklos pat saņēmis dažus desmitus pateicības vēstuļu par to, ka medikamenti, īpaši tie, kas maksā ap 10-15 eiro, ir kļuvuši lētāki par 20-25%. Kāds sociālo tīklu lietotājs esot rakstījis, ka zāles, kas iepriekš maksājušas 24 eiro, tagad nopircis par 18 eiro. Gada griezumā cilvēks kopumā ietaupītu ap 140 eiro. Esot zāles, kurām cena no 26 eiro samazinājusies līdz 20 eiro, tika minēti arī citi piemēri.
Reformu sauc par haosu
SIA “Latvijas aptieka” valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis, paužot savu redzējumu, gan iezīmēja pretēju ainu: “Reālā situācija daudziem būs kā auksta duša, jo ražotāju cenas savu kāpumu turpina, jau tagad ekonomiskā segmenta medikamenti ir kļuvuši dārgāki un lielākā daļa pacientu, kuriem nav nepieciešami dārgākie medikamenti, samaksā vairāk. Mūsu aptiekās biežāk tiek pirktas tieši lētākās recepšu zāles, nevis dārgie medikamenti. Reālais reformas efekts diemžēl ir cenu kāpums virknē kategoriju un arī haoss farmaceitiskās aprūpes nodrošināšanā, ko nozares uzņēmumiem ir jāspēj saviem spēkiem un resursiem “sakopt”, lai neciestu pacienti, jo nozares uzņēmumiem un farmaceitiem rūp cilvēku veselība un dzīvība.”
Arī Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens uzsver, ka šobrīd medikamentu apgādes nozarē valda neziņa. Jaunā sistēma ir pārāk neskaidra un “zaļa”, tādēļ ārvalstu ražotāji, izmantojot sev labvēlīgo situāciju, ka viss ministrijas fokuss bijis vērsts uz aptiekām un apgādes uzņēmumiem, ceļ medikamentu cenas (saskaņā ar ZVA datiem laika periodā no 2024. gada janvāra līdz novembrim ražotāji ir deklarējuši cenu paaugstinājumu 718 zālēm), kas gala cenā patērētājam veido līdz pat 75%.
Vairs nebūs kā agrāk
Piesauktā Zāļu valsts aģentūra pati gan ziņo, ka pērn ražotāju deklarēto zāļu cenu izmaiņas bijušas līdzīgas kā iepriekšējos gados. Zāļu ražotāji no kopumā 3547 recepšu medikamentiem pērn cenu paaugstinājuši 287 recepšu medikamentiem (3%), bet samazinājuši 209 recepšu medikamentiem (4%). 84% jeb vairāk nekā trīs tūkstošiem recepšu zāļu deklarētā cena neesot mainījusies.
Ministrs emocionāli iebilst, ka tas ir aplami un nav nekāda haosa. “Vienīgais haoss ir tas, ka viņi zaudē naudu, jo samazinājusies zāļu lieltirgotāju peļņa. Patiesībā viņi paši rada šo haosu. Mēs esam gatavi sadarboties, mums ir vairākas darba grupas, kas strādāja ar aptiekām, lieltirgotavām un farmaceitiem. Darbojas operatīvā grupa, kura strādā gan attālināti, gan klātienē un mēs esam gatavi reaģēt uz jebkurām problēmām un risināt tās. Galvenais, lai nozare nāk pretī un konkrēti pasaka, kas tad viņiem nepatīk. Vienkārši publiski pateikt, ka nekas nepatīk, viss ir slikti, tā nav taisnība. Jāsaprot, ka nebūs tā kā bija agrāk,” saka ministrs un aicina nozares pārstāvjus būt godīgiem, nerakstīt aplamas lietas un lieki nebiedēt pircējus.
Aptiekas neatbild
Arī mēs mēģinājām noskaidrot, par cik tad šogad lētāki kļuvuši izplatītākie recepšu medikamenti. Taču tas izrādījās ļoti sarežģīti, jo vietējo aptieku vadītāji sarunāties ar presi nedrīkst, visi jautājumi jāuzdod aptiekas pārstāvošo uzņēmumu sabiedrisko attiecību speciālistiem. Pagājušajā nedēļā nosūtījām rakstiskus jautājumus trim uzņēmumiem: “Sentor farm Aptiekas”, kas pārstāv “Mēness aptiekas”, “Aphoteka” aptieku pārstāvjiem un uzņēmumam “Tamro”, kas pārstāv “Benu” aptiekas. Līdz raksta nodošanai atbildes vēl nesaņēmām. Lūdzām savu viedokli paust arī mūsu lasītājiem. Portālā staburags.lv publicētās aptaujas dati liecina, ka cilvēku attieksme pret solītajām pārmaiņām ir diezgan skeptiska. Lielākā daļa netic, ka kaut kas kļūs lētāks, bet tie, kuri šogad jau iegādājušies regulāri lietotos recepšu medikamentus, apgalvo, ka tie kļuvuši dārgāki nevis lētāki. Un tikai neliela daļa norāda, ka pamanījuši starpību.
Sola pētīt un analizēt
“Daži medikamenti, kas iepirkti pagājušajā gadā par lielāku cenu, janvārī vēl var nekļūt lētāki uzreiz par 20%, kā mēs gribējām. Samazinājums varbūt varētu būt mazāks. Taču mēs sekojam tam līdzi,” sacīja ministrs un piebilda, ka Veselības ministrijas “Facebook” lapā ir publicēts tālruņa numurs un e-pasta adrese, kur zvanīt un rakstīt, ja rodas kādi jautājumi par jauno zāļu cenu modeli. Ministrs teic, ka varot rakstīt viņam arī vietnē X. Visa saņemtā informācija tikšot pētīta un analizēta. “Mēs, piemēram, saņēmām ziņu, ka zāles, kas domātas migrēnas ārstēšanai, nav kļuvušas lētākas par solītajiem 20%, taču tas skaidrojams ar pagājušā gada augsto iepirkuma cenu un jādod laiks aptiekai šīs zāles iztirgot,” sacīja ministrs.
Par farmaceitu darbu jāmaksā
Lētākās zāles var sadārdzināt noteiktā maksa par farmaceita pakalpojumu, apstrādājot receptes. Šī summa ir 0,75 eiro par recepti, un, ja cilvēkam izrakstītas zāles trīs mēnešiem, tad par receptes apstrādi jāmaksā tikai vienu reizi, un, izdalot to uz trīs mēnešiem, sanāk 0,25 eiro mēnesī. Tāpat noteiktas cilvēku grupas, kas no šīs maksas ir atbrīvotas. Tie ir bērni līdz 18 gadiem un trūcīgie. Sociālajos tīklos ministram gan izskanējuši pārmetumi, ka šajā atlaižu grupā nav iekļauti arī invalīdi, jo bieži viņiem mēnesī aptiekā jāizņem pieci un vairāk recepšu medikamenti, un šajā gadījumā piemaksa par farmaceita pakalpojumu sanāk vairāku eiro vērtībā. “Gribu iebilst, ka kopumā šajā jomā būtisku izmaiņu nav, jo jau iepriekš pacienti, kuri saņēma kompensējamos medikamentus ar 100% atlaidi, maksāja 0,71 eiro par katru recepti,” atgādina ministrs. Viņš norāda, ka jaunais zāļu cenu modelis ierobežo aptieku peļņu, kas, iespējams, liedz maksāt lielāku algu farmaceitam, tāpēc noteikta šīs farmaceita pakalpojuma maksa par katru recepti, kurai vajadzētu aiziet tieši šo speciālistu atalgojumam. Savukārt zāļu uzcenojums būtu peļņas daļa, kas paliktu aptiekas uzturēšanai. “Sadalot šos maksājumus, un, nosakot uzcenojuma griestus, mēs varam labāk izsekot zāļu cenām un prognozēt, cik vajadzētu maksāt zālēm aptiekā,” uzskata ministrs.
Izmaiņas recepšu sistēmā
Ieviestas izmaiņas arī recepšu izrakstīšanas kārtībā. Ministrs iesaka pacientiem izvēlēties elektronisko recepti, jo, ja medikamenti izrakstīti trijiem mēnešiem un cilvēks tos izņem pa vienai paciņai, tad recepte ir reģistrēta sistēmā. Papīra receptes varēs atprečot tikai vienu reizi. Līdz ar to kopējais daudzums zāļu, kas ir kursam, būs jāizņem uzreiz, vai nu papīra recepti atprečot vienu reizi un tad jākontaktējas ar ārstu, lai uzraksta elektronisko recepti. Šādi noteikumi pieņemti tamdēļ, lai veicinātu pāreju uz elektroniskajām receptēm, kas atvieglo farmaceitu darbu un padara sistēmu caurskatāmāku. Kam no 2024. gada palikušas papīra receptes, tās var izmantot vienu reizi, izņemot visu izrakstīto zāļu daudzumu vai atsevišķu daļu, bet pēc tam jāvēršas pie ārsta pēc elektroniskās receptes.
— Kā vērtējat jauno zāļu reformu?
Iveta, aizkraukliete
— Domāju, ka daudziem cilvēkiem tas ir liels apgrūtinājums un papildu tēriņi, bez kuriem neiztiks. Vissliktākajā situācijā ir pensionāri, kuriem jau tā nav viegli, bet bez zālēm arī nevar iztikt. Ja vēl papildus jāmaksā par katru recepti, tā ir pietiekami liela summa. Viss jau ir likumīgi, tomēr nav godīgi attiecībā pret iedzīvotājiem. Nedomāju gan arī, ka to kāds izmanīs, jo visu laiku mūs baro ar solījumiem, ka būs labāk, bet nekas nemainās.
Laura, Aizkrauklē
— Pašai bieži neiznāk doties uz aptieku, bet pagaidām nejūtu, ka medikamenti ir lētāki. Neapskaužama situācija, protams, ir pensionāriem, kuriem regulāri jāpērk daudz zāļu. Grūti pateikt, kāpēc šīs izmaiņas bija nepieciešamas, bet neko pozitīvu tas nav devis. Neiespējami gan izprast, kā veidojas zāļu cenas, bet cieš tieši pircēji.
Irēna, no Aizkraukles
— Vēl neesmu ar to saskārusies, jo zāles tikpat kā nepērku. Tomēr domāju, ka pareizi tas nav, jo jau tā medikamenti bijuši dārgi. Ja vēl jāmaksā par katru recepti, tas ir daudz. Ja nepieciešams, nevar jau arī zāles nepirkt.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”.
Reklāma