Pasaules Dabas fonda rīkotajā grantu konkursā “Ielaid skolā dabu” septiņas Latvijas skolas saņēma “Lidl Latvija” finansējumu, lai īstenotu projektus bioloģiskās daudzveidības veicināšanai skolā un tās apkārtnē. Atbalstu saņēma arī Aizkraukles pagasta sākumskola, kuras pagalmā izveidoja integrētu dabiskās pļavas joslu, kukaiņu māju un pārvietojamo dobi zāļu tējas audzēšanai.
Izglītības iestādi, ar direktores akceptu, konkursam pieteica Zane Lukeviča, Aizkraukles pagasta sākumskolas sākumizglītības skolotāja. Domājot par skolēniem, ko viņi šajā procesā varētu iemācīties un iegūt, kāda būs kopienas iesaiste un projekta pēctecība, radās ideja zaļās zonas uzlabošanai. Vīziju skolotāja uzlika uz papīra un iesniedza konkursa žūrijai, kas ieceri atbalstīja pilnā apmērā. Projekta realizācija sākās maija izskaņā. Visa sākums bija trīs pļavas kvadrātjoslu iekopšana. Darba procesā iesaistījās iestādes darbinieki un skolotāji, kā arī ģimenes locekļi un ikviens kopienas ieinteresētais pārstāvis. Kopīgiem spēkiem tika plēstas velēnas, sētas pļavas zāles un ziedi. Paralēli notika darbs pie ārstniecisko augu dobju izveidošanas. Pirmos ārstniecības augus pavasarī izaudzēja Z. Lukeviča, pēc tam tos pārstādīja pārvietojamās dobēs — puķu kastēs. Skolēnu uzdevums bija atrast zāļu augu nosaukumus, uzrakstīt tos uz koka mietiņiem un iespraust pie attiecīgā auga, izspēlēt didaktiskās spēles — dabas kastē. “Katru dienu, kad gājām ārā, mācījāmies augu nosaukumus, kādam nolūkam tos audzē, kā tas palīdz,” skaidro skolotāja. Izaudzēto, piemēram, piparmētras un kliņģerītes, novāca un izkaltēja, kā rezultātā bērni tika pie gardas un veselīgas tējas. Domājot par ilgtspēju, kukaiņu māju izgatavoja vecā ratu ritenī, katru joslu aizpildot ar cita veida materiālu. Bērni nesa dažādas dabas veltes — čiekurus, skaidas, salmus, niedres, sūnas, priežu pumpurus un daudz ko citu. “Visu konkursā iecerēto esam īstenojuši, bērni mācās un domājam, kā radīto attīstīt tālāk. Ārstniecības augu audzēšanas dobes pavasarī varētu izmantot loku un diļļu audzēšanai. Pats projekts sniedz nedalītu mācīšanos. Nevajag mācīties mākslīgi, zināšanas var apgūt dabiski, dabīgā vidē un apstākļos, mācoties par dzīvi, izprotot to. Skatoties ilgtermiņā, skolēniem šāda iesaiste rada ilgtspējības sajūtu un atbildību pret dabu,” sacīja Z. Lukeviča.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild laikraksts “Staburags”
Reklāma